Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Dzień Zdrowia w Łazach

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dzień Zdrowia w Łazach

Przedświąteczny tydzień upłynął w Łazach pod znakiem obchodów Światowego Dnia Zdrowia, który w 2023 roku przebiegał pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich” (#HealthForAll). Z tej okazji z inicjatywy radnych Anny Garbarczuk i Renaty Supernak mieszkańcy mogli wziąć udział w plenerowych spotkaniach, podczas których głównym tematem było zdrowie. Zadanie zostało dofinansowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

O tym jak żyć w zdrowiu, jaki tryb życia sprzyja dobrej kondycji organizmu oraz jak przeciwdziałać różnego rodzaju schorzeniom powiedziane zostało już bardzo dużo. Jak się jednak okazuje nadal niewystarczająco, ponieważ problem zdrowia, a szczególnie jego brak powraca nieustannie. Szybki tryb życia, permanentny stres, nieprawidłowe odżywianie i brak ruchu nie sprzyja życiu w zdrowiu, dlatego też temat, mimo iż wydawałby się wyczerpany jest nieustannie aktualny, a zdrowotne działania prewencyjne jak najbardziej konieczne.

„Akcja prozdrowotna zorganizowana w Łazach w związku z obchodami Dnia Zdrowia miała na celu przypomnienie mieszkańcom naszej gminy jak cenny dar posiadają i jak ważne jest, aby troszczyć się każdego dnia o swoje zdrowie. W czasach naszego dzieciństwa groźne było kilka chorób, które znane były lekarzom. Obecnie w dobie pędzącej cywilizacji i w czasie nieustannego rozwoju nowoczesnych technologii pojawiło się wiele nowych zagrożeń, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Co więcej współczesny świat wymaga od człowieka szybkiego życia, które nie sprzyja dbałości o własne zdrowie. Nie ma czasu pójść do lekarza czy też poddać się badaniom, nie ma czasu na odpoczynek i relaks, a przecież to wszystko ma ogromne znaczenie dla zdrowego życia. Najczęściej zaczynamy myśleć o zdrowiu dopiero wówczas, gdy choroba już opanowała nasz organizm, a wyleczenie bywa długotrwałe, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Często jest już za późno. Dziękujemy mieszkańcom za zainteresowanie naszą inicjatywą. Mimo deszczu, śniegu i chłodu było bardzo cieplutko, a największą nagrodą były uśmiechy mieszkańców osiedli” – mówi Anna Garbarczuk, radna Rady Miejskiej w Łazach, współorganizatorka plenerowej inicjatywy zorganizowanej z okazji Dnia Zdrowia.

Motyw przewodni tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia, który w tym roku zorganizowany został już po raz 75. związany był z wyzwaniami zdrowotnymi dziś i przyszłości. Temat ten znalazł swoje przesłanki w wydarzeniach ostatnich lat czyli czasem pandemii i stanem epidemicznym, kiedy podstawowe prawo człowieka do zdrowia stanęło pod znakiem zapytania.  W czasie sytuacji epidemicznej warto wspomnieć nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale przede wszystkim skupić się na zdrowiu psychicznym. Pandemia pokazała bowiem , że zmiany w funkcjonowaniu społecznym ma bardzo duży wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie człowieka, a różnego rodzaju zmiany i sytuacje niezależne od człowieka powodują lęk i strach przed nadchodzącym jutrem. Gdy do tego dodać izolację społeczną oraz brak poczucia bezpieczeństwa pojawia się niepokój, który niejednokrotnie rodzi niestabilność emocjonalną i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem oraz samotnością.  

„Każdego dnia spotykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi wśród naszych znajomych, sąsiadów i w gronie rodziny. Cyklem akcji prozdrowotnych, które zorganizowałyśmy w Łazach chciałyśmy podkreślić jak ważne jest zapobieganie, łagodzenie i eliminowanie chorób. Każdy z nas powinien słuchać swojego organizmu i traktować zdrowie priorytetowo. W mediach nieustannie mówi się o lecznictwie, łagodzeniu śmiertelnych chorób, ochronie ludzi przed pandemią, szczepieniach, wyzwaniach zdrowotnych związanych z klimatem, chorobach cywilizacyjnych i normach dotyczących zdrowia w kontekście globalnym. Podczas spotkań z mieszkańcami poruszyłyśmy wszystkie te kwestie w zakresie lokalnym” – powiedziała Renata Supernak, współorganizatorka Dnia Zdrowia w Łazach.

Podczas lokalnego wydarzenia zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Zdrowia odbyły się trzy odsłony plenerowe akcji przygotowane w różnych lokalizacjach w Łazach. 4 kwietnia w godzinach popołudniowych stanowisko prozdrowotne rozstawione zostało na Osiedlu Podlesie przy budynku KTS. 6 kwietnia akcja została przeniesiona na Osiedle Stara Cementownia, a dzień później do centrum na ul. Targową. W tych miejscach mieszkańcy Gminy Łazy mieli możliwość zmierzyć ciśnienie krwi, dokonać pomiaru saturacji oraz skorzystać z porad związanych z leczeniem różnych chorób. Szczególna uwaga poświęcona została na przekazanie informacji dotyczących uzależnień m.in. od środków psychotropowych oraz zapoznanie uczestników spotkań z alarmującymi symptomami udaru mózgu, który okazuje się jednym z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Podczas spotkań z mieszkańcami poruszony został także temat ataku paniki, który często pojawia się wraz z napięciem spowodowanym stresem.

„Przez trzy dni w Łazach promowaliśmy zdrowy tryb życia. W zorganizowanej przez nas akcji udział wzięła liczna grupa osób w różnym wieku, dla których zdrowie jest bardzo cenną wartością. Wraz z seniorami przychodziły dzieci, które wykazały się dużą wiedzą o zagrożeniach zdrowia i życia ludzkiego. Co więcej z rozmów wynika, że dzieci i młodzież posiadają umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz znają wspaniałe sposoby radzenia sobie ze stresem. Prozdrowotne spotkania z mieszkańcami wypełnione były nie tylko interesującymi rozmowami na temat zdrowia, ale działaniami prozdrowotnymi zorganizowanymi we współpracy z Urzędem Miejskim w Łazach, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z Grabowej z prezesem Markiem Kozickim i Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciągowic. Serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc w organizacji Dnia Zdrowia w Łazach” – podkreślają radne Anna Garbarczuk i Renata Supernak.

17

KWI

2023

219

razy

czytano

328/572

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.