Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Najwyższa palma powstała w Niegowonicach

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Najwyższa palma powstała w Niegowonicach

W Niegowonicach powstała jedna z najwyższych palm w regionie. Palma miała 10 metrów wysokości i została wykonana przez Stowarzyszenie Wsi Niegowonice i Niegowoniczki przy współudziale rodziców i dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii Świętej. Wykonanie palmy zostało wpisane w jedno z zadań „Projektu Własnego Gminy" z którego Stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie. Palma przez kilka dni powstawała w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowonicach.

„To nie pierwsze zajęcia, podczas których wykonana została palma. Zajęcia są prowadzone cyklicznie od 2015 roku z wyłączeniem okresu pandemii. Tym razem nasza palma ma 10 metrów i jest to najwyższa palma w regionie. Pomysł na palmę wynikał z odległej bogatej historii wsi, gdzie wykonywanie palmy było tradycją. Dążymy do podtrzymania tej tradycji i angażujemy dzieci od najmłodszych lat. Ja pierwszą palmę nauczyłam się wykonywać podczas przygotowań do Niedzieli Palmowej w Zespole Folklorystycznym Jura z Niegowonic. Natomiast wiedzę na temat zwyczajów i obrzędów ludowych wsi Niegowonice czerpałyśmy od pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Niegowonicach. Zajęcia z dziećmi wykonywania palmy wielkanocnej rozpoczęliśmy od 2015 roku. Pierwsze zięcia odbywały się w filii Biblioteki Publicznej w Niegowonicach z udziałem pani Grażyny Bugaj. Tegoroczne zajęcia mogliśmy przeprowadzić dzięki uprzejmości staży w nowo wyremontowanej remizie OSP w Niegowonicach” – powiedziała Urszula Łaciak, prezes Stowarzyszenia Wsi Niegowonice i Niegowoniczki. „W warsztatach uczestniczą dzieci młodzież, rodzice dzieci oraz ich babcie i dziadkowie. Kultywowanie tradycji ludowych wsi i regionu jest dla nas priorytetem, jak również integracją międzypokoleniową. Przed laty wpadliśmy na pomysł udziału w Paradzie Smoków w Krakowie po tym jak pojechałam do Krakowa i zobaczyłam pierwszy raz to wydarzenie. Pomyślałam wtedy czemu nie spróbować sił i nie wziąć udziału w konkursie z naszymi dziećmi. I tak się stało. Do Krakowa pojechały nie tylko dzieci z Niegowonic, ale też z Łaz. Emocje były ogromne jak i radość dzieci z zajęcia 3 miejsca” – wspomina Urszula Łaciak.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach rękodzieła artystycznego. Wykonywanie kwiatów z bibuły nie sprawiało im problemów, najtrudniej było z wykonaniem palmy i połączeniem trwale wszystkich elementów. Najmłodszym uczestnikiem warsztatów był jedenastomiesięczny Antoś, najstarsza uczestniczka Stefania obchodzi w tym roku 81 lat. Na warsztatach dzieci mogą nie tylko nauczyć się wykonywania palmy, ale również dowiedzieć się co symbolizuje palma, poznać historię jej powstania oraz co symbolizują poszczególne kolory.

„Pomysłów jest wiele i chętnych zapraszamy do współpracy. Ideą Stowarzyszenia jest integrowanie wszystkich grup społecznych w Niegowonicach. Uważamy iż przy połączeniu sił można o wiele więcej zdziałać niż w pojedynkę” – dodała Urszula Łaciak.

Stowarzyszenie Wsi Niegowonice i Niegowoniczki działa na rzecz wszechstronnego rozwoju społecznego, kulturalnego, oświatowego, edukacyjnego i gospodarczego wsi oraz regionu, a także integrowanie wspólnot obywatelskich oraz realizowanie inicjatyw społecznych służących dobru mieszkańców. Wśród zadań stowarzyszenia znajduje się wzbogacanie osobowości i integracja mieszkańców oraz sympatyków wsi Niegowonice i Niegowoniczki, działania na rzecz zwiększenia szans życiowych mieszkańców wsi, szczególnie ludzi młodych, działalność charytatywna na rzecz dzieci potrzebujących pomocy, oraz rodzin wielodzietnych, promocja zdrowia i aktywnego stylu życia, sportu, turystyki i kultury w jak najszerszym rozumieniu tych pojęć. Stowarzyszenie Wsi Niegowonice i Niegowoniczki działa na rzecz kształtowania postaw odpowiedzialności za wspólne przedsięwzięcia, promuje miejscowość i okolice, prowadzi również aktywizacje do życia społecznego, kulturowego i zawodowego długotrwale bezrobotnych, niewydolnych życiowo, samotnych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i ubogich rodzin.

14

KWI

2023

211

razy

czytano

329/572

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.