Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Gmina Łazy została Gminą Przyjazną Seniorom

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gmina Łazy została Gminą Przyjazną Seniorom

13 lutego w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach odbyła się prezentacja Programu Gmina Przyjazna Seniorom  - Ogólnopolska Karta Seniora. Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński z rąk prezesa Głosu Seniora i Stowarzyszenia Manko Łukasza Salwarowskiego odebrał Certyfikat Gminy Przyjaznej Seniorom. Certyfikat odebrali także przedstawiciele firm przyjaznych seniorom z Łaz, a mieszkańcy pobrali pierwsze Ogólnopolskie Karty Seniora. Ponadto uczestnicy spotkania wzięli udział w wykładzie pt. „Bezpieczny Senior - Stop Manipulacji, nie daj się oszukać!” i  „Aktywność po 60+”, a spotkanie zakończyły występy artystyczne Kabaretu 50+ i Modelek 50+ Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach.

Gmina Łazy i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach od wielu lat współpracują ze Stowarzyszeniem MANKO oraz Głosem Seniora w zakresie promocji działań skierowanych do seniorów oraz udziału w wydarzeniach promujących politykę senioralną. Od samego początku Głos Seniora wspiera i obejmuje patronatem Ogólnopolską Olimpiadę Sportową Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Łazach i Organizacji Senioralnych "Trzeci Wiek na start", a od kilku lat Głos Seniora bierze czynny udział w zawodach i promuje podczas tego wydarzenia Ogólnopolską Kartę Seniora. W bieżącym roku Gmina Łazy rozszerzyła tę współpracę i przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Gmina Przyjazna Seniorom”, który powstał z myślą o zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań seniorów tworząc przestrzeń sprzyjającą ich aktywności fizycznej, kulturalnej i społecznej. Celem projektu jest mobilizacja seniorów do różnych form spędzania wolnego czasu i udziału w różnorodnych aktywnościach i inicjatywach nie tylko lokalnych, ale także ogólnopolskich tj. Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie, działania aktywizująco–edukacyjne w formie konkursów i inicjatyw realizowanych przez MANKO i MIRS np. „Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!”, „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę”, „Stylowi Seniorzy”, „Senior Działkowiec”, „Kupuj Tylko Polskie Produkty”, „Miłość po 60 –tce”, „Zwierzak lekiem na samotność”, „Przekaż nam swój przepis”.

„Seniorzy są dla nas bardzo ważni, dlatego dużo projektów realizowanych w Gminie Łazy adresowanych jest właśnie do tej grupy osób. Dla mnie jako Burmistrza Łaz istotne jest diagnozowanie środowiska, aby polityka senioralna w naszej gminie była na najwyższym poziomie. W tym celu samorząd współpracuje z organizacjami senioralnymi, które kreują politykę senioralną, wspiera interesujące inicjatywy i wdraża je w miarę możliwości. Przez ostatnie lata zrobiliśmy milowy krok do przodu, aby seniorom w naszej gminie żyło się lepiej, bezpieczniej i aby nikt nie czuł się samotny i odizolowany. Na terenie gminy działają kluby seniora, organizacje senioralne, sekcje tematyczne, w których osoby 60+ mogą spędzać wolny czas i w których mogą realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania” – powiedział Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. „Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego staramy się odpowiadać na oczekiwania lokalnego społeczeństwa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów Gmina Łazy rozpoczęła właśnie realizację programu Gmina Przyjazna Seniorom, który powstał z myślą o zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań seniorów tworząc przestrzeń sprzyjającą ich aktywności fizycznej, kulturalnej i społecznej. Celem projektu jest mobilizacja seniorów do różnych form spędzania wolnego czasu i udziału w różnorodnych aktywnościach i inicjatywach nie tylko lokalnych, ale także ogólnopolskich. W ramach programu seniorzy otrzymali bezpłatną Ogólnopolską Kartę Seniora, która uprawnia właściciela do korzystania z promocji i rabatów. Program Ogólnopolska Karta Seniora ma na celu aktywizację oraz edukację seniorów z zakresu zdrowia, prawa, ekonomii i bezpieczeństwa” – dodał Maciej Kaczyński.

W całej Polsce już ponad 250 000 seniorów posiada Ogólnopolską Kartę Seniora, a honoruje ją ponad 1600 punktów (uzdrowiska, ośrodki zdrowia, instytucje kultury i firmy usługowe), a lista firm wciąż rośnie. Zniżki przy okazaniu Ogólnopolskiej Karty Seniora mogą sięgać nawet 50%.

„Polityka senioralna w Polsce rośnie w siłę i na tę chwilę ok. 30% społeczeństwa stanowią seniorzy. Tendencja jest wzrostowa co oznacza, że za ok. 10 lat co drugi Polak będzie seniorem. Oznacza to, że wydłuża się nasze życie, jednak seniorzy zmagają się z wieloma problemami. To samotność, dostęp do służby zdrowia i ekonomia. Ten program to wspieranie samorządów w dbaniu o seniorów w zakresie rozwoju i aktywizacji. Po co to jest wam to potrzebne? Każdy lekarz powie państwu, że trzeba być aktywnym pod względem fizycznym, psychicznym, zawodowym i społecznym, ponieważ jest to jedyny sposób, aby cieszyć się długim zdrowiem, a gdy upadniemy, żebyśmy mogli szybko wstać” – powiedział Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko.

13 lutego do programu przystąpili pierwsi przedsiębiorcy. Są to: Beauty Factory Oliwia Sojka, Centrum Squah w Łazach i Park Wodny Jura, które zaproponowały promocje i rabaty na swoje usługi i propozycje i których przedstawiciele w czasie spotkania otrzymali stosowne certyfikaty.

„Nasz obiekt to nie tylko squash, ale także różne formy aktywności fizycznej dostosowane do każdego wieku. W naszej ofercie jest wiele propozycji z myślą o seniorach, ponieważ wiemy, że jesteście dużą grupą społeczną i macie wobec nas swoje oczekiwania w kwestii aktywności fizycznej. Specjalnie z myślą o was w naszym Centrum ruszył projekt pn. „Sprawny senior”. Z tego miejsca zapraszam was na zajęcia, które odbywają się we wtorki i w czwartki. Zapraszamy także do korzystania z pomocy naszych trenerów i fizjoterapeutów oraz wielu innych propozycji, których wachlarz powiększa się z miesiąca na miesiąc” – powiedział Jacek Pałucha, menager Centrum Squash Łazy.

Osoby, które ukończyły 60 lat i nie są jeszcze posiadaczami Ogólnopolskiej Karty Seniora mogą ją  odebrać w Wydziale Rozwoju i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Łazach ul. Spółdzielcza 2 oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Łazach ul. Pocztowa 14.

14

LUT

2024

246

razy

czytano

52/549

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.