Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Gminne Święto Chleba w Gminie Łazy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gminne Święto Chleba w Gminie Łazy

W niedzielę 20 sierpnia w Gminie Łazy odbyło się Gminne Święta Chleba. W tym roku uroczystości będące podsumowaniem całorocznej pracy i trudu rolniczego zostały zorganizowane na terenie placu szkolnego NSP im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim. Święto rozpoczęła tradycyjnie Msza Św. odprawiona w kościele parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego, po której uczestnicy przeszli na teren Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Michała Poleskiego. Tam odbyła się ceremonia dożynkowa podczas której nastąpiło przekazanie chleba i wieńców dożynkowych włodarzom Gminy Łazy, występy artystyczne zespołów folklorystycznych i wspólne biesiadowanie.

Tradycji stało się zadość. 20 sierpnia w Gminie Łazy odbyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja dożynkowa. Wielkie święto polskiej wsi zwieńczyło całoroczny trud rolników, pszczelarzy, łowczych i leśników oraz po raz kolejny podkreśliło znaczenie ziemi dla człowieka, która żywi i której należy się szacunek.

„Święto Chleba oraz dożynki to okazja do podsumowania całorocznej pracy i trudu rolniczego, to święto plonów naszej ziemi i jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, w którym przychodzi czas na radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Obowiązkiem każdego z nas jest podejmowanie odpowiednich działań w trosce o to, aby wartość ziemi była zawsze szanowana i chroniona. Podziwiamy dzisiaj także piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary w przyszłe plony. Podziękujmy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komu miało go zabraknąć, nasza wrażliwość sprawi, że swoim chlebem potrafimy się podzielić z potrzebującymi”- powiedział prowadzący uroczystości dożynkowe Grzegorz Piłka witając uczestników uroczystości dożynkowych.

Do Rokitna Szlacheckiego, które było gospodarzem tegorocznego Święta Chleba przybyli goście, których powitały pięknie udekorowane ulice oraz starości dożynkowi: Alicja i Roman Bewiczowie. To oni na ręce przedstawicieli samorządu złożyli chleb upieczony z mąki powstałej z tegorocznych zbiorów, którym zostali poczęstowani wszyscy obecni.

Rangę uroczystości podniosła obecność pocztów sztandarowych, których ceremoniał kształtuje poszanowanie symboli narodowych i postaw patriotycznych. Wyrazem wdzięczności rolników za plony oraz szacunku do tradycji był orszak prezentujący wieńce dożynkowe, który przemaszerował ulicami sołectwa. Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele organizacji gminnych i stowarzyszeń dołożyli starań, aby piękne i z wielką dbałością o każdy szczegół wieńce dożynkowe powstały z tegorocznych plonów: zbóż, ziół, kwiatów, warzyw i owoców.

„Z okazji Gminnego Święta Chleba przekazujemy Państwu serdeczne podziękowania za całoroczny trud przy pracy na roli oraz wspaniały dar będący owocem wysiłku, z którego codziennie korzystamy biorąc do rąk pachnący chleb. Przyłączamy się do słów Jana Pawła II „Oddajcie hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, tym rękom, które z ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla Kraju w chwili zagrożenia były gotowe tej Ziemi strzec i bronić”. Łamiąc się chlebem wypieczonym z tegorocznego ziarna, każdy może wyrazić swoją wdzięczność i szacunek rolnikom za ciężką pracę i codzienny trud. Dziękujemy o dbanie o to, by owoce pracy rąk ludzkich były dzielone sprawiedliwie i nie zmarnowały się. Piękna polska tradycja nakazuje bowiem dzielić się chlebem, gdyż ten gest jest wyrazem przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Składamy serdeczne podziękowania za ciężką pracę, za przywiązanie i umiłowanie ziemi, za miłość i szacunek do Polski, a przede wszystkim za chleb – ten nasz codzienny, powszedni, symbol wszelkiego pożywienia, dostatku i pomyślności” – powiedział Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński składając życzenia rolnikom. „Z okazji Gminnego Święta Chleba przekazujemy serdeczne gratulacje oraz podziękowania także pszczelarzom za wkład pracy i zaangażowanie w propagowanie pszczelarstwa i roli pszczół w życiu społeczeństwa, ponieważ pszczelarstwo to nie tylko pasja, ale i styl życia, który zbliża do natury oraz praca, w której nie ma urlopu, ale pięknie służy zdrowiu drugiego człowieka. W dniu dzisiejszym serdeczne gratulacje oraz podziękowania za pielęgnowanie pięknych tradycji, ceremoniału i zwyczajów składamy na ręce łowczych, ponieważ działalność Kół Łowieckich to godny spadek dla przyszłych pokoleń myśliwskich oraz mieszkańców naszego regionu. Na koniec przekazujemy serdeczne gratulacje oraz podziękowania za ochronę naszych lasów przed plagami owadów, chorobami drzew, pożarami oraz kłusownictwem i wandalizmem przekazujemy leśnikom, którzy każdego dnia realizują gospodarką leśną i wdrażają zasady zrównoważonego rozwoju uwzględniające wszystkie funkcje lasu” – dodał Burmistrz Łaz.

Życzenia i gratulacje na ręce rolników, łowczych, leśników i pszczelarzy złożył także przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach Dariusz Tabas oraz zaproszeni goście.

Po zakończeniu części oficjalnej Gminnego Święta Chleba przyszedł czas na występy artystyczne. Na plenerowej scenie swój dorobek artystyczny zaprezentowali m.in. Koła Gospodyń Wiejskich z Rokitna Szlacheckiego, Wiesiółki, Turzy, Ciągowic, Chruszczobrodu, Klub Seniora z Chruszczobrodu i Klub Seniora „Semafor”, KGW Niegowoniczki JURA oraz Kabaret 50+. Tegoroczne Święto Chleba zakończyła biesiada dożynkowa, którą poprowadził zespół Jura Band.

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

3

|

21

SIE

2023

308

razy

czytano

264/627

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.