Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Zaśpiewali, zatańczyli, zwyciężyli w Koziegłowach

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zaśpiewali, zatańczyli, zwyciężyli w Koziegłowach

Zakończył się Jurajski Festiwal Kultury Ludowej, w którym zespół taneczny Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej zajął I miejsce w kategorii zespołów tanecznych, KGW z Niegowoniczek „Jura” II miejsce w kategorii zespoły śpiewacze, a KGW z Rokitna Szlacheckiego „Rokiczanki – Jarzębinki” w tej samej kategorii zdobyło wyróżnienie.
 
Festiwal składał się z dwóch etapów: powiatowy i regionalny. Pierwszy etap dla powiatu zawierciańskiego odbył się 15 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach, gdzie wystąpiły zespoły śpiewacze, taneczne, obrzędowe i ludowe. Wśród podmiotów prezentujących swoje umiejętności sceniczne i kulturę ludową dziewięć z nich otrzymało nominację do konkursu regionalnego, który 1 lipca odbył się podczas Jarmarku Ludowego „Gościniec Jurajski” na terenie Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach.
 
Gminę Łazy w Koziegłowach reprezentowały trzy zespoły, które zdobyły uznanie publiczności i wzbudziły podziw jury festiwalowego. I miejsce w kategorii zespoły taneczny zdobył zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej, którego członkowie ubrani w profesjonalne stroje ludowe zatańczyli suitę krakowską. Skomplikowany i trudny układ taneczny powstawał pod okiem nauczycielek Justyny Frączek i Moniki Wójcik. Kilka tygodni wcześniej zespół zaprezentował ten sam taniec w ogólnopolskim projekcie „Piątka z narodowych”, w którym znalazł się w gronie dwudziestu laureatów, przeszedł do ścisłego finału i zatańczył krakowiaka w Warszawie.
 
Niemniej emocjonujący występ należał do KGW z Niegowoniczek „Jura”, który przed festiwalowym jury wystąpił z utworami: „W moim ogródeczku” i „Oj bodaj się zapadło”. Zespół od lat działa przy parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Niegowonicach i uświetnia swoimi występami wiele uroczystości w gminie i regionie. Zespół jest także laureatem wielu konkursów muzycznych i festiwali, na których zawsze prezentuje bogaty twórczy dorobek z wielką dbałością o lokalną przynależność, tradycję i zwyczaje.
 
W gronie podmiotów wyróżnionych w II Jurajskim Festiwalu Kultury Ludowej znalazło się KGW z Rokitna Szlacheckiego „Rokicanki – Jarzębinki”, które przy akordeonowym akompaniamencie w wykonaniu Grzegorza Piłki zaśpiewało dwa utwory: „Kiedym ja wiła wianek zielony” i „Rośnie cyprys rośnie”. Piękne stroje dopełniły scenicznej prezentacji, która podkreśliła pielęgnowane w Gminie Łazy ludowość, folklor, obyczajowość i tradycjonalizm.
 
II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej to wydarzenie, które realizuje Miejsko – Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach. Inicjatywa nawiązuje do dziedzictwa i bogatych tradycji kulturowo-ludowych na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Celem przeglądu jest rozwój amatorskiego ruchu zespołów ludowych oraz propagowanie ich działalności, zachęcenie do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym regionu, rozwijanie współpracy kulturalnej oraz wymiana doświadczeń artystycznych między zespołami uczestniczącymi w przeglądzie, bliższe poznanie folkloru regionów kulturowych, wspólna zabawa i nawiązanie nowych kontaktów, popularyzacja muzyki instrumentalnej i pieśni ludowych oraz kultywowanie polskich tradycji ludowych. II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

07

LIP

2023

123

razy

czytano

47/387

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.