Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

60 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce

Filtrowanie aktualności

data od

data do

60 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce

1 lipca w Wiesiółce odbył się jubileusz 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich, którego początki datuje się na 1963 rok, a jego założycielką była Leokadia Kleszcz. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą, po zakończeniu której uczestnicy obchodów udali się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiesiółce. Spotkaniu towarzyszyło wiele wzruszających momentów, podziękowań, życzeń i gratulacji.
Od początku działalności ta kobieca organizacja poprzez wspólne działania nadawała ton funkcjonowaniu kultury wiejskiej. Panie prowadziły kursy i szkolenia adresowane do mieszkańców wsi. Były to m.in. warsztaty kroju, szycia, gotowania, właściwego odżywiania się, hodowli zwierząt i uprawiania roślin. Z biegiem lat zmieniły się realia życia, dlatego ewolucji uległy także działania Koła oraz tematyka podejmowanych inicjatyw. Funkcje przewodniczącej w kolejnych latach pełniły: Bronisława Pałasz, Helena Mysior i Lucyna Góralczyk. Od 2011 przewodniczącą Koła jest Joanna Ziaja, która 1 lipca z wielkim wzruszeniem powitała zaproszonych na uroczystość jubileuszowej gości i mieszkańców Gminy Łazy oraz przybliżyła historię organizacji.
 
„Jesteśmy niezwykle wzruszeni, że wraz z nami uczestniczycie w tak ważnej dla nas uroczystości. Koło Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce prowadzi ożywioną działalność społeczną i kulturalną, a jego członkinie biorą czynny udział w lokalnych, powiatowych, parafialnych wydarzeniach. Koło Gospodyń Wiejskich reprezentuje Gminę Łazy podczas przeglądów artystycznych, pikników, festynów i dożynek” – powiedziała Joanna Ziaja.
Zebrani usłyszeli o historii i szerokiej działalności organizacji, o dokonaniach na rzecz lokalnej społeczności oraz dużym zaangażowaniu członkiń w różnego rodzaju inicjatywy społeczne i działania lokalne. Joanna Ziaja podkreśliła, że Koło Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce jest organizacją, której bliska jest kultura i tradycje polskiej wsi. W założeniach działalności Koła jest popularyzowanie walorów regionu, lokalnych specjałów kulinarnych oraz rękodzieła. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce w ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną i mieszkańcami sołectwa organizują inicjatywy dla lokalnej społeczności tj. festyny i spotkania ze Św. Mikołajem. Z kolei wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej organizowane są koncerty, kiermasze świąteczne oraz warsztaty dla uczniów m.in. robótek na szydełku, wykonywania pisanek i palm wielkanocnych oraz pieczenia pierników bożonarodzeniowych. Koło jest także laureatem wielu przeglądów, festiwali i konkursów. Koło zajęło I miejsce w konkursie na „Mazurek Wielkanocny” oraz III miejsce w konkursie na „Wielkanocną pisankę”.
 
Z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce odbyła się niezwykła uroczystość, w której udział wzięły członkinie organizacji, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy. Z gratulacjami przybyła sekretarz Gminy Łazy Ilona Pelon, życzenia złożyli także Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński i przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Tabas.
 
„Prosimy o przyjęcie serdecznych gratulacji oraz wyrazów uznania za życzliwość i zaangażowanie w działalność Koła Gospodyń Wiejskich. Dziękujemy za aktywną i wytrwałą pracę społeczną służącą rozwojowi oraz krzewieniu pięknej polskiej tradycji i tożsamości kulturowej mieszkańców naszej gminy. Niech umacnianie w zwyczajach i kulturze będzie waszą pasją, niech to dzieło przyczyni się do tego, by wieś była dostrzegana i doceniana. W tym, co przyjdzie Wam dalej czynić niech nie zabraknie zdrowia i zapału, a praca społeczna na rzecz urokliwej Wiesiółki niech dostarcza Wam wiele satysfakcji wyrażonej wdzięcznością całej naszej społeczności” – życzyli z okazji jubileuszu Burmistrz Łaz Maciej Kaczyńsk, sekretarz Gminy Łazy Ilona Pelon i przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach Dariusz Tabas.
 
Oficjalna część uroczystości zakończyła się występami artystycznymi. Na scenie w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiesiółce wystąpiły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce oraz grupa artystyczna reprezentująca Szkołę Podstawową im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej.

06

LIP

2023

112

razy

czytano

52/387

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.