Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Ocalić od zapomnienia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Ocalić od zapomnienia

25 czerwca w Chruszczobrodzie została odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej. Była to inicjatywa byłego, wieloletniego i zasłużonego sołtysa Ireneusza Małeckiego, który we współpracy z ks. Stanisławem Martyką i Kopalnią Dolomitu „Chruszczobród” zrealizował historyczny projekt.
 
Chruszczobród jest jednym z sołectw w Gminie Łazy o bogatej przeszłości historycznej, a jego geneza sięga XII wieku. W 1459 roku biskup krakowski Tomasz Strzempiński erygował w Chruszczobrodzie parafię, a w 1734 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła. Z miejscowością wiąże się wiele tragicznych momentów historycznych związanych z okresami wojennymi. Podczas II wojny światowej Chruszczobród, Chruszczobród Piaski i lasy pobliskiego Borowca były miejscem wielu potyczek z wojskami wroga. Przez miejscowości przychodziły najpierw wojska niemieckie, a następnie rosyjskie, dlatego w starciach poległo wielu mieszkańców Gminy Łazy, w tym także mieszkańców Chruszczobrodu i Chruszczobrodu Piaski. To właśnie tym osobom, które oddały własne życie w walce o wolność ojczyzny dedykowana została tablica pamiątkowa, która została umieszczona na kamieniu poświęconym pamięci w hołdzie ofiarom II wojny światowej z parafii w Chruszczobrodzie. Kamień wraz z umieszczoną na nim tablicą znajduje się obok pomnika papieża Jana Pawła II naprzeciw kościoła parafialnego w Chruszczobrodzie.
 
W niedzielne popołudnie 25 czerwca w Chruszczobrodzie odprawiona została uroczysta Msza Święta, po zakończeniu której odbyło się poświęcenie kamienia z tablicą. Odsłonięcia tablicy dokonał pomysłodawca inicjatywy Ireneusz Małecki oraz Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, a poświęcenia dokonał biskup sosnowiecki Piotr Skucha. Pod tablicą zapalono znicze, a Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński oraz radni: Marta Grzesica i Dariusz Tabas złożyli kwiaty.
 
Uroczystość uświetniła grą na skrzypcach Natalia Kalaga, praprawnuczka Stanisławy Kozieł, która zginęła w czasie wojny. Skrzypaczka zachwyciła uczestników uroczystości pięknym wykonaniem „Roty”. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Chruszczobrodu, Chruszczobrodu Piaski i Trzebyczki, którzy złożyli podziękowania inicjatorowi wydarzenia Ireneuszowi Małeckiemu.

06

LIP

2023

327

razy

czytano

294/627

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.