Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Międzypokoleniowe Sadzenie Drzew w Łazach czyli Dzień Ziemi z UTW

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Międzypokoleniowe Sadzenie Drzew w Łazach czyli Dzień Ziemi z UTW

W Łazach na Osiedlu Podlesie odbyła się coroczna akcja Międzypokoleniowego Sadzenia Drzewek, które z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi przed laty zainaugurował Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. W tym roku ekologiczno-edukacyjna akcja „Od przedszkola po trzeci wiek” miała miejsce 27 kwietnia na skwerze przy ulicy Częstochowskiej, a udział w niej wzięła społeczność przedszkolna, szkolna, przedstawiciele samorządu, organizacji, stowarzyszeń, instytucji, które na co dzień współpracują z seniorami przy organizacji różnego rodzaju projektów.

Setki drzew zostało posadzonych w ostatnich latach w Łazach w ramach akcji ekologiczno-edukacyjnej, która od 14 lat organizowana jest przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Pierwsze drzewa uczestnicy wiosennej inicjatywy posadzili wzdłuż ulicy Wiejskiej, nad Zalewem Mitręga oraz w okolicy Miejskiego Ośrodka Kultury. W kolejnych latach nowe drzewka zostały posadzone przy boisku Orlik na Osiedlu Podlesie i na terenach zielonych przy ulicy Częstochowskiej w Łazach.

„15 lat temu, gdy w Łazach powstawał Uniwersytet Trzeciego Wieku w założeniach programowych organizacji znalazło się nie tylko rozwijanie umiejętności na różnego rodzaju zajęciach i integracji seniorów, ale przede wszystkim na pokazaniu, że senior potrafi. Najlepszym na to sposobem była integracja międzypokoleniowa, dlatego pojawił się pomysł, aby organizować spotkania w szkołach, przedszkolach oraz zapraszać dzieci i młodzież do wspólnego działania. Sadzenie drzew w Łazach było jedną z pierwszych inicjatyw UTW” – wspomina Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach. „W tamtym czasie w terenie spotkało się kilka osób, obecnie wydarzenie rozrosło się i bierze w nim udział liczna grupa dzieci, młodzieży i mieszkańców, dla których ekologia zajmuje ważne miejsce w życiu” – dodaje Krystyna Męcik.

W terenie już w dzień poprzedzający akcję sadzenia drzew pracowali uczniowie Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach, placówki, która od początku bierze czynny udział w sadzeniu drzew w Gminie Łazy.  27 kwietnia kolorowe i wesołe korowody dzieci i młodzieży wraz z ekologicznymi transparentami przemaszerowały ulicami Łaz podążając w kierunku skwerku przy ul. Częstochowskiej. To tutaj dokładnie o godz. 10:00 oficjalnie rozpoczęła się 14 edycja Międzypokoleniowego Sadzenia Drzew „Od przedszkola po trzeci wiek”. Gości i uczestników spotkania powitała prezes UTW w Łazach, Krystyna Męcik, a wydarzenie poprowadził Grzegorz Piłka. Głos zabrała także sekretarz Gminy Łazy Ilona Pelon, która podkreśliła znaczenie ekologicznych akcji, które służą ochronie środowiska szczególnie w czasie walki ze zmianami klimatycznymi i ochroną bioróżnorodności oraz podziękowała za popularyzowanie tego rodzaju inicjatyw w społecznościach szkolnych. Swoją obecność i czynny udział w akcji podkreśliła także młodzież, która przygotowała podnoszące świadomość społeczną plakaty oraz ekologiczne hasła. Zanim jednak uczestnicy ekologiczno-edukacyjnego spotkania chwycili za szpadle i rozpoczęli sadzenie drzewek i sianie łąki kwietnej na plenerowej scenie wystąpiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Biedroneczki” w Łazach oraz z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach, które w artystycznych odsłonach zaprezentowały swoją miłość do przyrody.

Wiosenny projekt ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, łączenie sił w trosce o przyrodę, podejmowanie działania skierowanego ku poprawie stanu środowiska naturalnego, w którym żyjemy.

09

MAJ

2023

212

razy

czytano

286/549

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.