Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

W Chruszczobrodzie odnowiony został pomnik Gabriela Taszyckiego

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W Chruszczobrodzie odnowiony został pomnik Gabriela Taszyckiego

13 marca na placu przy kościele w Chruszczobrodzie odbyło się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika Gabriela Taszyckiego, generała wojska polskiego walczącego pod dowództwem Tadeusza Kościuszki, a obecnie patrona Szkoły Podstawowej w Chruszczobrodzie. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski znalazło się w gronie 53 laureatów spośród 140 wniosków VI edycji programu grantowego i pozyskało na cel renowacji obiektu dofinansowanie z Fundacji Orlen w konkursie „Czuwamy! Pamiętamy” w kwocie 4700 zł.

13 marca dokładnie o godzinie 11:30 w kościele parafialnym św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie odbyła się niecodzienna uroczystość, w której udział wzięli mieszkańcy sołectw Chruszczobród i Chruszczobród Piaski, przedstawiciele samorządu Gminy Łazy, społeczność szkolna i reprezentanci organizacji pozarządowych. Uroczystość miała na celu odsłonięcie odnowionego pomnika Gabriela Taszyckiego, który jest patronem lokalnej szkoły.

Z tej okazji młodzież przygotowała prezentację, w której opowiedziała o patronie swojej szkoły - uczestniku insurekcji kościuszkowskiej czego dowodzi jego wizerunek na Panoramie Racławickiej we Wrocławiu. Dzieci uświetniły uroczystość krótkim montażem poetycko-muzycznym, a ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich obecnych do krótkiej modlitwy. Na zakończenie zabrzmiała „Rota”, po której chruszczobrodzka społeczność udała się na plac obok świątyni, aby dokonać symbolicznego odsłonięcia odnowionego obelisku.

„Dawniej przy każdym kościele były cmentarze, także w Chruszczobrodzie. Gdy powstał nowy cmentarz w innej lokalizacji wszystkie groby zostały przeniesione oprócz obelisku generała Gabriela Taszyckiego, który ufundowała rodzina. Ten grób jako jedyny pozostał na placu przy kościele i przez lata był narażony na uszkodzenia. W minionym roku Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski we współpracy z Wydziałem Rozwoju i Komunikacji Społecznej w Łazach przygotowało projekt na dofinansowanie remontu tego obelisku. Udało się pozyskać kwotę 4700 zł, która została w całości przeznaczona na renowację obiektu” – powiedziała Marta Grzesica, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski i radna Rady Miejskiej w Łazach.

W ramach remontu powstał granitowy pomnik oraz tablica pamiątkowa. Koszt remontu pomnika to kwota 4700 zł w całości sfinansowany z dotacji Fundacji Orlen w ramach konkursu „Czuwamy! Pamiętamy!”.

18

MAR

2024

160

razy

czytano

34/549

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.