Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski przystąpiło do konkursu ogłoszonego przez FUNDACJĘ  ORLEN w Programie Czuwamy! Pamiętamy! i otrzymało grant w wysokości  4700 zł  na renowację pomnika Generała Gabriela Taszyckiego – uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej. 

Generał Gabriel Taszycki to bohater naszej małej ojczyzny, miał pochodzenie szlacheckie, był właścicielem dóbr w Wysokiej przynależnych do Parafii w Chruszczobrodzie. Generał zmarł          w 1809 r. i został pochowany przy tutejszym kościele. Jest patronem Szkoły Podstawowej w Chruszczobrodzie. Pomnik istnieje od ponad 200 lat i jest jedynym takim obiektem na terenie wsi.

Darczyńca – FUNDACJA  ORLEN wysoko oceniła złożony wniosek i przyznała środki finansowe na odnowienie elewacji i istniejącej tablicy pamiątkowej. Dodatkowo w ramach projektu zostanie wykonana druga nowa tablica z odtworzonym napisem ,, Gabrielowi Taszyckiemu Generałowi Wojsk Polskich Dziedzicowi dóbr Wysoka i Rudnik Wdzięczne dzieci Michał syn i córka Aniela Na Pamiątkę ten pomnik wystawili” i zamontowana w miejsce starego napisu.

Stowarzyszenie zakupi krzewy i wspólnie z młodzieżą szkolną uporządkuje teren oraz posadzi krzewy wokół pomnika. Ksiądz Proboszcz, społeczność szkolna i organizacje Chruszczobrodu przygotują uroczyste podsumowanie projektu: zostanie odprawiona msza św.,  nastąpi poświęcenie  odnowionego pomnika i złożenie kwiatów przy pomniku. Szkoła przygotuje uroczystą akademię szkolną poświęconą swojemu patronowi.

W 2024r. Chruszczobród będzie świętował jubileusz 800-lecia istnienia. Zasadne jest uporządkowanie ważnych miejsc dla społeczności lokalnej. Bardzo dobrze, że Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski potrafiło pozyskać zewnętrzne środki finansowe na ten cel. W pisaniu wniosku pomogli pracownicy Urzędu Gminy Łazy za co serdecznie dziękujemy.

Największe wyrazy uznania i podziękowania należą się darczyńcy – FUNDACJI  ORLEN, która ogłosiła nabór do konkursu, pozytywnie oceniła wniosek, przyznała i przekazała środki finansowe.

 

                                                                              Marta Grzesica – Prezes Stowarzyszenia

22

LIS

2023

256

razy

czytano

117/549

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.