Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Za nami II Festiwal Szlachecki „Urodziny Michała”

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Za nami II Festiwal Szlachecki „Urodziny Michała”

10 czerwca na placu szkolnym w Rokitnie Szlacheckim zostało zorganizowane wyjątkowe przedsięwzięcie związane ze świętowaniem urodzin właściciela miejscowych dóbr ziemskich Michała Poleskiego.  Michał Poleski był mieszkańcem sołectwa, dzięki któremu nastąpił znaczny rozwój wsi. Obecnie jest patronem Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rokitnie Szlacheckim, a od kwietnia uchwałą Rady Miejskiej w Łazach jego imię nosi także skwer przy skrzyżowaniach ulic Kościuszki, Szkolnej, Szlacheckiej i 1 Maja.

Michał Poleski urodził się 11 czerwca 1839 roku w Rokitnie Szlacheckim. Był studentem przyrody  i rolnictwa w wielu ośrodkach europejskich między innymi w Sorbonie i na Uniwersytecie w Heidelbergu. Po wybuchu powstania styczniowego walczył 22 marca 1863 roku w bitwie pod Kuźnicą Masłońską, a po rozbiciu oddziałów powstańczych został uwięziony. Po odbyciu kary kontynuował studia w Paryżu, skąd powrócił w 1870 roku i osiadł w pałacu we Włodowicach. Po śmierci rodziców Michał Poleski zamieszkał w Rokitnie Szlacheckim, gdzie rozbudował drewniany dwór z XVIII wieku o część murowaną, przeniósł tutaj bibliotekę oraz zbiory pamiątek i dzieł sztuki. Za czasów Michała Poleskiego Rokitno Szlacheckie rozwinęło się przemysłowo poprzez uruchomienie na terenie rodzinnych posiadłości kopalni węgla brunatnego i rudy żelaza. Michał Poleski zmarł w Warszawie 1917 roku i został pochowany na Powązkach.  

Wydarzenie, które odbyło się 10 czerwca na placu szkolnym w Rokitnie Szlacheckim miało na celu kształtowanie tożsamości regionalnej, zaakcentowanie znaczenia lokalnej historii oraz podniesienie świadomości mieszkańców Rokitna Szlacheckiego o znaczeniu pielęgnowania historii i dbania o spuściznę pozostałą po minionych pokoleniach.

„W minionym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy tego rodzaju wydarzenie, które spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Łazy oraz ościennych miejscowości. W tym roku postanowiliśmy powtórzyć obchody związane z urodzinami Michała Poleskiego i zaangażować w ich organizację wszystkie organizacje, stowarzyszenia i szkołę z Rokitna Szlacheckiego. Każdy dołożył swoją cegiełkę do uroczystości, która na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń organizowanych w Rokitnie Szlacheckim” – powiedział sołtys Grzegorz Piłka. „Bardzo ważna jest dla nas nie tylko integracja mieszkańców, ale także nasza historia i tradycja. Priorytetem i głównym celem działalności organizacji z Rokitna Szlacheckiego jest angażowanie do naszych lokalnych przedsięwzięć dzieci i młodzieży, aby zaszczepić w młodym pokoleniu potrzebę działania na rzecz społeczeństwa, pomoc drugiemu człowiekowi oraz dbanie o swoją małą ojczyznę. Tylko wówczas nasza praca nie pójdzie na marne, a podjęte przez nas działania i inicjatywy będą kontynuowane w przyszłości” – dodaje Grzegorz Piłka, który 10 czerwca dokładnie o godzinie 16:00 powitał zgromadzonych na placu szkolnym uczestników urodzin Michała. Chwilę później na terenie placu szkolnego pojawili się motocykliści z grupy Lazy Reders, którzy w odświętnych strojach dokonali uroczystego otwarcia międzypokoleniowego spotkania.

Sobotnie popołudnie mimo nieco kapryśnej aury wypełnione było atrakcjami dla dzieci i dorosłych, na które zaprosił nie kto inny jak sam Michał Poleski, w postać którego wcielił się Andrzej Kaim. To on przybliżył publiczności genezę uroczystości oraz zaprezentował różne ciekawostki i fakty ze swojego życia. On także spotkał się z młodzieżą szkolną, aby zapoznać ją z dziejami całego regionu oraz zachęcić do pogłębiania wiedzy historycznej na temat swojej małej ojczyzny.

Przedstawiciele młodego pokolenia z Rokitna Szlacheckiego udowodnili, że znajomość własnych korzeni oraz pielęgnowanie spuścizny swoich przodków nie jest im obca. Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami przygotowali występy sceniczne, w których połączyli tradycję ze współczesnością i które uświetniły w szlacheckim klimacie wydarzenie.

Dużo emocji towarzyszyło konkursowi kulinarnemu na najlepszy bigos szlachecki, w którym udział mógł wziąć każdy chętny, zarówno osoba indywidualna jak i zrzeszona w organizacji. Tuż przed godz. 18:00 na placu szkolnym zaczął unosić się intensywny aromat potrawy, która od stuleci zajmuje honorowe miejsce w tradycyjnej polskiej kuchni. Mistrzowie sztuki kulinarnej, którzy wzięli udział w konkursie wkroczyli dumnie na scenę, aby zaprezentować komisji konkursowej efekty swojej pracy w kuchni. Każdy kucharz preferował inną recepturę wykonania, sięgnął po różne składniki i zastosował odmienne techniki wykonania bigosu. Po przedłużającej się degustacji zawartości garnków, które kusiły aromatem łączącym smak kiszonej kapusty, mięsa i przypraw jury konkursowe wyłoniło wykonawców najsmaczniejszych bigosów.

Niecodziennym szlacheckim akcentem była także prezentacja strojów szlacheckich, którą przygotowała Anna Musialska, projektant odzieży i rekonstruktor strojów. Publiczność wzięła udział w prelekcji na temat historii ubioru, którą wzbogaciło wiele ciekawostek i humorystycznych opowieści związanych z tworzeniem strojów na przestrzeni wieków. Uczestnicy wydarzenia nie tylko wysłuchali opowiadań Anny Musialskiej, ale także skorzystali z zaproszenia do prezentacji strojów. Plac szkolny szybko zapełnił się kobietami przechadzającymi się w stylowych kreacjach uzupełnionych w piękne falbany i mężczyznami ubranymi w eleganckie fraki i surduty z połyskującymi w promieniach słonecznych atłasowymi klapami. Nieodłącznym elementem strojów były dodatki m.in. koronkowe parasole, okazałe nakrycia głowy i nietuzinkowe rękawiczki.

Przez cały czas trwania urodzin Michała dzieci miały możliwość wziąć udział w warsztatach rękodzieła artystycznego i skorzystać ze strefy zabaw. Długa kolejka ustawiła się do stanowiska, przy którym odbywała się degustacja dzika po szlachecku i potraw regionalnych. Wydarzenie przybliżyło uczestnikom lokalną historię oraz pozwoliło na rodzinną, międzypokoleniową integrację.

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

19

CZE

2023

120

razy

czytano

81/387

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.