Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

420 opasek bezpieczeństwa trafiło do seniorów Gminy Łazy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

420 opasek bezpieczeństwa trafiło do seniorów Gminy Łazy

W 2022 roku w Polsce ruszył Program „Korpus Wsparcia Seniorów”, który został przedłużony również na 2023 rok. Gmina Łazy przystąpiła do obu edycji tego programu. W 2022 roku wsparciem zostało objętych 420 mieszkańców Gminy Łazy, które zgłosiły chęć uczestnictwa w programie. Już wkrótce rozpocznie się realizacja drugiej edycji programu, w ramach którego do kolejnych seniorów trafią opaski bezpieczeństwa i którzy zostaną objęci pomocą medyczną „na odległość”.

W 2022 roku na mocy umowy zawartej przez Gminę z Wojewodą Śląskim o udzielenie środków finansowych  z Funduszu Przeciwdziałania Covid – 19 na realizację Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 Gminie Łazy przyznano środki w wysokości 471 156,00 zł na realizację Modułu I-  51 156,00 zł i na realizację Modułu II 420 000,00 zł. Całościowe wykonanie obu modułów Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” w 2022 r. był Ośrodek Pomocy Społecznej w Łazach.

„W ramach Modułu I Seniorzy mieszkający na terenie Gminy Łazy otrzymali wsparcie w następujących formach:  wspólne spędzanie czasu z seniorami, rozmowy z seniorami, pomoc w umawianiu wizyt lekarskich, pomoc w załatwianiu prostych spraw urzędowych, towarzyszenie w spacerach, wyprowadzanie psa, pomoc w utrzymaniu utrzymanie porządku w domu, dostarczanie produktów żywnościowych, dostarczanie zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, towarzyszenie w zakresie załatwiania spraw urzędowych , pomoc realizacji recept. W ramach Modułu I wsparcie otrzymało łącznie 20 seniorów i realizowane było przez pięciu pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach” – powiedziała Agnieszka Mucha, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach.

Zgodnie z założeniami Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 r. Moduł II seniorom, którzy zostali objęci wsparciem został zapewniony dostęp do opasek bezpieczeństwa. W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę - firmę SIDLY - na zakup i dostawę opasek bezpieczeństwa oraz na świadczenie usługi teleopieki. Zakupiono 420 opasek bezpieczeństwa. W roku 2022 opłacono łącznie 1 680 abonamentów dla osób objętych Modułem II we wszystkich miesiącach realizacji Programu.

„Wsparciem w formie opaski bezpieczeństwa objęto w 2022 r. 386 Seniorów. Opaski przekazywane były seniorom na spotkaniach organizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Łazach. W spotkaniach uczestniczył przedstawiciel firmy SIDLY, który prezentował działanie opaski bezpieczeństwa oraz szkolił seniorów jak i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w zakresie prawidłowego użytkowania opaski. Seniorom, którzy nie byli w stanie dotrzeć na organizowane spotkania opaski zostały dostarczone do miejsca zamieszkania przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach.  Pracownicy przeszkolili również tych seniorów w zakresie użytkowania opaski” – dodaje Agnieszka Mucha.

Opaski wyposażone są w następujące funkcje: przycisk bezpieczeństwa uruchomiający sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, głosowe komunikowanie się centrum obsługi i ratownikami medycznymi, pomiar saturacji i pulsu. Opaski połączone są z całodobowym centrum alarmowym. W przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z będącymi w stałej gotowości do interwencji ratownikami medycznymi.

W 2022 r. w ramach świadczenia usługi teleopieki dokonano 404 połączeń przychodzących lub wychodzących na opaskę z centrum teleopieki lub do centrum teleopieki, wysłano przez seniorów do centrum teleopieki 207 alarmów SOS. W dwóch przypadkach dokonano wezwań karetki lub służb ratunkowych. Ponadto dokonano ośmiu powiadomień sieci pomocowej - osób wskazanych do kontaktu.

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 Moduł II w Gminie Łazy realizowany był łącznie przez dziewięciu pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach.

„Program Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022 r. był realnym wsparciem dla Gminy Łazy w zapewnieniu usług wsparcia na rzecz osób powyżej 65. roku życia. Pozwolił na objęcie pomocą i wsparciem osób nie korzystających dotychczas z usług Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach. Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców Gminy Łazy udziałem w programie podjęliśmy kroki, aby w 2023 roku inicjatywa dla seniorów była kontynuowana” – podkreślił Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. „Seniorzy są dla nas bardzo ważni, dlatego dokładamy starań, aby duża liczba projektów realizowanych na terenie naszej gminy adresowana była właśnie do tej grupy osób. Szczególny nacisk kładziemy na osoby, które nie są aktywne i potrzebują opieki. Dokonując diagnozy środowiska dotarliśmy do seniorów potrzebujących pomocy drugiego człowieka i właśnie z myślą o tych osobach w 2022 roku przystąpiliśmy do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, a w bieżącym roku planujemy realizować udział w programie. Chcielibyśmy, aby polityka senioralna w naszej gminie była na najwyższym poziomie. Zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze dużo do zrobienia, dlatego staramy się odpowiadać na oczekiwania lokalnego społeczeństwa” – dodaje Maciej Kaczyński.

22

MAR

2023

312

razy

czytano

384/602

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.