Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Cyberbezpieczeństwo

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Cyberbezpieczeństwo

Cyfrowy świat jest coraz bardziej powszechny i niesie ze sobą nowe zagrożenia takie jak np. ataki cybernetyczne. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka cennych informacji, które pomogą w bardziej bezpieczny sposób poruszać się w cyfrowej rzeczywistości.

Ataki cybernetyczne podejmowane są w różnych celach, ale najczęściej wykorzystywane są w celu kradzieży tożsamości, w tym kradzieży danych osobowych, by umożliwić podejmowanie nieuprawnionego działania w Państwa imieniu mającego na celu np. kradzież zgromadzonych przez Państwa środków finansowych, ujawnienie Państwa danych osobom nieuprawnionym czy zablokowanie Państwu dostępu do jakiegoś rodzaju usług. By przeciwdziałać wystąpieniu zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa informacji rekomendujemy stosowanie następujących zasad:

 1. Pamiętaj, aby zawsze posiadać aktualny system operacyjny i aplikacje na swoim urządzeniu (komputerze, tablecie czy telefonie ).
 2. Stosuj szyfrowanie (zabezpieczenie kryptograficzne) urządzeń przenośnych typu: laptop, pendrive, dysk przenośny itp. .
 3. Ustaw hasło, PIN lub/oraz znak graficzny do odblokowywania telefonu. Jeżeli jest w nim dostępna funkcja biometryki (odcisk palca, skan twarzy) również warto z niej skorzystać.
 4. Chroń swoje urządzenia używając programów antywirusowych.
 5. Uważaj na wiadomości sms, e-mail, telefony, które nakłaniają Cię do podania danych osobowych czy kliknięcia w link w celu skorzystania z jakiejś usługi.
 6. Nie instaluj aplikacji z nieznanych i niezaufanych źródeł.
 7. Nie korzystaj ze stron WWW o nieznanej/niepewnej reputacji.
 8. Nie otwieraj stron internetowych bezpośrednio z linków przesyłanych do Ciebie e-mailem czy sms-em, gdyż linki te mogą prowadzić na fałszywe strony internetowe. 
 9. Stosuj hasła o wysokim poziomie skomplikowania (najlepiej co najmniej 12 znaków, wielka, mała litera, cyfra i znak specjalny).
 10. Nie stosuj tego samego hasła do różnych systemów czy kont.
 11. Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego (np. za pośrednictwem pin, sms, klucza fizycznego, tokena).
 12. Wykonuj kopie zapasowe na zewnętrzne nośniki danych typu: pendrive, dysk przenośny itp., urządzenia te przechowuj w bezpiecznym miejscu, nie podłączone do urządzeń, z których wykonywałeś kopie.
 13. Używaj tzw. menedżerów haseł służących do ich przechowywania (w szczególności, jeśli masz problem z zapamiętaniem hasła o dużym poziomie skomplikowania).
 14. Nie udostępniaj nikomu swoich haseł.
 15. Jeżeli nie musisz, to nie korzystaj z nieznanych otwartych sieci WiFi typu HotSpot.
 16. W przypadku znalezienia jakiegoś magnetycznego/półprzewodnikowego nośnika danych (np. pendrive, dysk twardy, karta pamięci) lub optycznego nośnika danych (np. płyta CD, DVD, BluRay) pod żadnym pozorem nie podłączaj takich urządzeń do swojego komputera, komórki czy tabletu.
 17. Jeżeli nie ma wymogu prawnego, to nigdy nie udostępniaj i nie pozwalaj na wykonywanie kopii swoich dokumentów (paszportu, dowodu osobistego, czy prawa jazdy).
 18. Bądź ostrożny, powstrzymaj ciekawość i pomyśl dwa razy zanim przekażesz swoje dane, czy klikniesz w jakiś link.

Przypominamy, że w ramach prowadzonych postępowań pracownicy Urzędu Miejskiego w Łazach nigdy nie proszą o przesłanie do nas skanów dokumentów lub podanie Państwa danych np. PESEL-u  za pośrednictwem SMS, telefonicznie albo e-mail. Korzystamy z tego typu komunikacji, ale tylko i wyłącznie w celach informacyjnych lub w sytuacjach dozwolonych prawnie. Oficjalnymi kanałami komunikacji pomiędzy Państwem a UM w Łazach są:  komunikacja osobista, pocztowa lub komunikacja drogą elektroniczną za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej z wykorzystaniem platform:

 Obywatel.gov.pl - https://obywatel.gov.pl/

PeUP Gminy Łazy - https://sekap.finn.pl/gmlazy/#!/katalog/100/wszystkie/priorytet

Epuap - https://epuap.gov.pl/wps/portal

Odnośniki do stron dotyczących cyberbezpieczeństwa:

Poradniki w bazie wiedzy https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo
Publikacje z zakresu cyberbezpieczeństwa: https://www.cert.pl
Szczegółowe porady i ostrzeżenia przed zagrożeniami w sieci: https://niebezpiecznik.pl/
Zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów prowadzony na witrynie internetowej CSIRT NASK – Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działającego na poziomie krajowym: https://www.cert.pl/ouch
Kampania STÓJ. POMYŚL. POŁĄCZ mającej na celu zwiększanie poziomu świadomości społecznej i promowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni: https://stojpomyslpolacz.pl/stp

Zgłoszenie incydentu, szkodliwych treści:

Jeżeli chcesz anonimowo i łatwo zgłosić nielegalne i szkodliwe treści, na które natknąłeś się w sieci możesz zrobić to za pomocą tego formularza: https://incydent.cert.pl/

Informacja opublikowana zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.


23

GRU

2022

370

razy

czytano

430/602

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.