Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Gminne Święto Chleba oraz Dożynki Parafialne w Chruszczobrodzie

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gminne Święto Chleba oraz Dożynki Parafialne w Chruszczobrodzie

Wieńcami dożynkowymi i bochnami chleba rolnicy Gminy Łazy podziękowali za tegoroczne plony. 3 września w Chruszczobrodzie odbyło się Gminne Święto Chleba oraz Dożynki Parafialne. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego do kościoła parafialnego p.w. św. Stanisława BM, gdzie ks. Stanisław Martyka odprawił Mszę Świętą oraz poświęcił wieńce dożynkowe.

Święto Chleba oraz dożynki to okazja do podsumowania całorocznej pracy i trudu rolniczego, to święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, który niesie radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.

„Obowiązkiem każdego z nas jest podejmowanie odpowiednich działań w trosce o to, aby wartość ziemi była zawsze szanowana i chroniona. Podziwiamy dzisiaj pięknie misternie wykonane, okazałe wieńce dożynkowe, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony. Podziękujmy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komu miało go zabraknąć, nasza wrażliwość sprawi, że swoim chlebem potrafimy się podzielić z potrzebującymi” – powiedział Grzegorz Piłka, który w imieniu Burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego oraz starostów dożynek Iwony i Andrzeja Pniaków powitał wszystkich rolników, organizacje społeczne, poczty sztandarowe i przybyłych gości.

Dokładnie o godz. 15:30 zabrzmiał hymn państwowy, który rozpoczął ceremonię dożynkową na placu przy OSP w Chruszczobrodzie. Starości dożynkowi Iwona i Andrzej Pniak na ręce władz gminy złożyli tradycyjny, wiejski chleb dożynkowy wypieczony z ziaren tegorocznego zboża, którym następnie obecni na uroczystości Gminnego Święta Chleba i Dożynkach Parafialnych goście poczęstowali uczestników wydarzenia.

„Rolnik to człowiek, który posiada bardzo wiele ważnych cech. To: pracowitość, upór i nieustępliwość w swojej pracy, poszanowanie tradycji, miłość do ziemi i pokora. Jesteście wzorem do naśladowania przez nas wszystkich. Dożynki i Święto Chleba to szczególna okazja, aby podziękować wam, drodzy rolnicy, za waszą bardzo ciężką, żmudną i trudną pracę. Chleb spożywamy codziennie i z pewnością w wielu domach podczas posiłku myślimy o waszej ciężkiej pracy. Dzisiejsze dożynki to czas kiedy w sposób szczególny dziękujemy za wasze starania, aby na naszych stołach tego chleba nigdy nie zabrakło” – powiedział Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, dziękując rolnikom. „Chleb to stół, a stół to wspólnota. Przy stole spotykamy się codziennie z najbliższymi, ale także z dalszą rodziną i przyjaciółmi, z którymi tworzymy wspólnotę. Mówię o tym dlatego, że dzisiaj spotykamy się tutaj w gronie mieszkańców całej gminy, ponieważ my także tworzymy wspólnotę, wspólnotę samorządową. Spotykamy się przy tym przysłowiowym stole, przy którym dla każdego jest miejsce. Ostatni rok, ostatnie wydarzenia pokazują, że w polskim domu przy naszych stołach jest miejsce również dla tych, którzy tego bardzo potrzebują. Dzisiaj chciałbym podziękować także tym osobom, u których bezpieczeństwo i azyl znaleźli mieszkańcy Ukrainy. Życzę wam wszystkim wszelkiej pomyślności, oby wasza praca była doceniana i abyście czuli ogromną satysfakcję z jej wykonywania, a jej owoce gościły w każdym polskim domu” – podkreślił Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Uroczystości przekazania chleba dożynkowego towarzyszyła prezentacja gminnych Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały wieńce dożynkowe uplecione z kłosów zbóż i ozdobione kiściami jarzębiny, owocami, warzywami, kwiatami i kolorowymi wstążkami.

Gminne Święto Chleba i Dożynki Parafialne krótkim recitalem uświetniła Zofia Bocheńska, wokalistka z Chruszczobrodu, po której na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze z Gminy Łazy. Uroczystości w Chruszczobrodzie zakończyła zabawa „Pod Grzybkiem”.

05

WRZ

2022

312

razy

czytano

464/574

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie: Na zdjęciu znajduje się scena, z której przemawia burmistrz Łaz Maciej Kaczyński i zaproszeni na dożynki goście.

Na zdjęciu znajduje się scena, z której przemawia burmistrz Łaz Maciej Kaczyński i zaproszeni na dożynki goście.

Zdjęcie: Na zdjęciu znajdują się starości dożynkowi: Iwona i Andrzej Pniak.

Na zdjęciu znajdują się starości dożynkowi: Iwona i Andrzej Pniak.

Zdjęcie: Na zdjęciu widać prezentacje artystyczne zespołu śpiewaczego.

Na zdjęciu widać prezentacje artystyczne zespołu śpiewaczego.

Zdjęcie: Zdjęcie przedstawia występ zespołu KGW.

Zdjęcie przedstawia występ zespołu KGW.

Zdjęcie: Zdjęcie prezentuje występ wokalistki Zofii Bocheńskiej.

Zdjęcie prezentuje występ wokalistki Zofii Bocheńskiej.

Zdjęcie: Zdjęcie przedstawia wieńce dożynkowe.

Zdjęcie przedstawia wieńce dożynkowe.

Zdjęcie: Zdjęcie przedstawia poczty sztandarowe.

Zdjęcie przedstawia poczty sztandarowe.

Zdjęcie: Zdjęcie z kościoła parafialnego, podczas mszy świętej w intencji rolników.

Zdjęcie z kościoła parafialnego, podczas mszy świętej w intencji rolników.

Zdjęcie: Na fotografii znajduje się korowód dożynkowy udający się do kościoła.

Na fotografii znajduje się korowód dożynkowy udający się do kościoła.

Zdjęcie: Zdjęcie przedstawia reprezentację Koła Gospodyń Wiejskich z Wiesiółki.

Zdjęcie przedstawia reprezentację Koła Gospodyń Wiejskich z Wiesiółki.

Zdjęcie: Na zdjęciu widać starostów dożynkowych trzymających chleb dożynkowy.

Na zdjęciu widać starostów dożynkowych trzymających chleb dożynkowy.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.