Nasz Talent – Łazy 2025 czyli młode gwiazdy na scenie
W marcu w Łazach odbyła się 7. edycja Festiwalu Piosenki „Nasz Talent” Łazy 2025 – wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny gminy. Konkurs, skierowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów do 26. roku życia, daje młodym artystom szansę na zaprezentowanie swoich wokalnych umiejętności przed szeroką publicznością.
Eliminacje – pierwszy krok do sukcesu
Festiwal „Nasz Talent” to wieloetapowe wydarzenie, które rozpoczęło się od przesłuchań eliminacyjnych. Od 10 do 15 marca jury odwiedzało placówki oświatowe w Gminie Łazy, aby wyłonić najlepszych wokalistów. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także studenci mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed komisją oceniającą.
Harmonogram eliminacji obejmował przesłuchania w placówkach oświatowych w Łazach, Niegowonicach, Grabowej, Chruszczobrodzie, Wysokiej i Ciągowicach, a także w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach, gdzie swoje talenty przedstawili starsi uczestnicy. Jury miało trudne zadanie, ponieważ poziom był niezwykle wysoki, a młodzi artyści zachwycali różnorodnością repertuaru i interpretacji utworów.
Warsztaty i przygotowania do wielkiego finału
Wyłonieni w eliminacjach finaliści wzięli udział w warsztatach wokalnych oraz próbach estradowych, które pozwoliły im rozwijać swoje umiejętności sceniczne i przygotować się do wielkiego koncertu finałowego. Organizatorzy zapewnili uczestnikom możliwość pracy w profesjonalnych warunkach oraz współpracę z doświadczonymi muzykami i akompaniatorem. Warsztaty poprowadzili: Weronika Skalska i Piotr Tłustochowicz.
Finałowy koncert pełen emocji
Kulminacją festiwalu był koncert finałowy, który odbył się 30 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. Sala widowiskowa wypełniła się po brzegi, a publiczność i zaproszeni goście z entuzjazmem przyjęli młodych wykonawców. Młodym artystom na scenie towarzyszył zespół Lazy Band, w skład którego weszli: Sebastian Ruciński, Tomasz Wójcik, Kacper Kaczyński, Kosma Kalamarz, Sebastian Janik, Michał Jończyk, Korneliusz Wiatr.
Podczas koncertu laureaci prezentowali różnorodne utwory – od znanych polskich przebojów po zagraniczne utwory. Na scenie artystom towarzyszyli trenerzy wokalni tworząc chórek w składzie: Weronika Skalska, Piotr Tłustochowicz i Zofia Wójcik, uczestniczka The Voice Kids, gość specjalny koncertu. Szczególnie wzruszające były występy najmłodszych uczestników, którzy zachwycili dziecięcym entuzjazmem i radością ze śpiewania. Każdy występ był nagradzany głośnymi oklaskami, a na twarzach rodziców i opiekunów można było dostrzec dumę i wzruszenie. Koncert poprowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Grzegorz Piłka.
W skład tegorocznej komisji konkursowej oceniającej uczestników weszli Joanna Świniarska-Szebeszczyk, wokalistka, kompozytorka, dr sztuk muzycznych, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie pedagog Katedry Muzyki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Marcin Wawrzynowicz, wokalista, nauczyciel akademicki, dr sztuk muzycznych, absolwent wokalistyki Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach obecnie dziekan Wydziału Jazzu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie i Łukasz Drozd, kompozytor, muzyk, producent muzyczny współpracujący m.in. z zespołami: Formacja Nieżywych Schabuff, Feel, Kasią Popowską, Kasią Wilk i Antkiem Smykiewiczem.
„Od samego początku obserwuję poczynania sceniczne naszych młodych mieszkańców i to cudowne uczucie patrzeć, jak rozwijacie się muzycznie. Bardzo się cieszę, że tyle nowych osób wystąpiło na tej scenie i jestem przekonany, że w kolejnych edycjach będziemy obserwować ich postępy w śpiewaniu. Gratuluję nie tylko wszystkim wykonawcom, ale także rodzicom, opiekunom, wychowawcom i całym rodzinom, które zaangażowały się w przygotowania dzieci do występów i towarzyszyli im na każdym etapie konkursu” – powiedział burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. „Praca z żywym zespołem pozwala nauczyć się żywo reagować na zmiany. Gratulacje dla organizatorów, że mogliście, drodzy wokaliści, śpiewać do akompaniamentu zespołu, a nie do podkładu muzycznego. Ta praca przyniosła wyśmienite efekty i bardzo miło was się słuchało. Przyjemnością było ocenianie uczestników, którzy pokazali naprawdę wysoki poziom. Gratuluję wam wszystkim. Występujcie na scenie, nagrywajcie, uczcie się i rozwijajcie muzycznie, ponieważ to jest piękna sztuka. Wybór najlepszych wykonawców nie był łatwy, ale biorąc pod uwagę różne aspekty waszych wykonań wybraliśmy najlepszych z najlepszych” – powiedział przedstawiciel jury Łukasz Drozd.
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria przedszkola
1 miejsce – Aleksandra Maj
2 miejsce – Kornelia Miłoch
3 miejsce – Blanka Bednarowicz
Wyróżnienie – Sara Szczęsny
Kategoria klas I – III
1 miejsce – Emilia Białas
2 miejsce – Michalina Mąka
3 miejsce – Agata Osikowicz
Wyróżnienia – Anastazja Bojko, Antonina Osys, Maja Jurkiewicz, Helena Burzyńska
Kategoria klas IV-VI
1 miejsce – Angelika Łonak
2 miejsce – Kinga Rudy
3 miejsce – Hanna Haręża
Wyróżnienia – Adrian Frączek, Emilia Leśniak
Kategoria klas VII – VIII
1 miejsce – Kalina Piłka
2 miejsce – Alicja Jurkiewicz
3 miejsce – Antonina Haręża
Wyróżnienie – Barbara Hyla
Kategoria szkoły ponadpodstawowe
1 miejsce – Zofia Bocheńska
2 miejsce – Bartosz Kałużny
3 miejsce – Adrianna Pilarska
Wyróżnienia – Amelia Banasiak, Patrycja Pucek
„Nasz Talent” – kuźnia młodych artystów
Festiwal „Nasz Talent” to nie tylko konkurs wokalny, ale także okazja do zdobycia estradowego doświadczenia i rozwoju muzycznego. Uczestnicy mają szansę pracować z profesjonalistami, uczyć się pracy w zespole oraz poznawać tajniki scenicznych występów. Dzięki takim inicjatywom jak „Nasz Talent” dzieci i młodzież z Gminy Łazy mogą rozwijać się artystycznie i zdobywać cenne doświadczenie. Wydarzenie to nie tylko promuje kulturę wśród najmłodszych, ale także integruje społeczność lokalną.
Organizatorem Festiwalu Piosenki „Nasz Talent” Łazy 2025 był Miejski Ośrodek Kultury w Łazach we współpracy z Gminą Łazy i Małą Akademią Gitary. Patronat honorowy nad wydarzenie objął Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Patronat medialny sprawowali: gazeta samorządowa „Echa Łaz”, portal internetowy „365 Jura” i Lokalni Kulturalni.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.