XII Sesja Rady Miejskiej w Łazach
26 lutego o godz. 10:00 w sali konferencyjnej w Urzędzie Miejskim w Łazach przy ul. Spółdzielczej 2 (KTS) odbyła się Sesja Rady Miejskiej w Łazach, którą poprzedziło poniedziałkowe wspólne posiedzenie Komisji Rady Miejskiej w Łazach.
Dokładnie o godz. 10:00 przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach Dariusz Tabas dokonał otwarcia sesji i stwierdzenia quorum. Po zatwierdzeniu porządku obrad radni przyjęli protokół z sesji Rady Miejskiej odbytej w dniu 22.01.2025r, a Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński wygłosił sprawozdanie o pracy w okresie międzysesyjnym. Następnie radni złożyli wnioski.
Pierwsze uchwały podjęte podczas XII Sesji Rady Miejskiej w Łazach dotyczyły zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Łazy na lata 2025-2035 i zmiany Uchwały Budżetowej Gminy Łazy ma rok 2025.
W kolejnym punkcie porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr VIII/70/15 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 29 czerwca 2015 roku w sprawie ustalenia zasad poboru podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od nieruchomości.
W dalszym porządku obrad radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany uchwały nr XLIX/324/2023 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 26 kwietnia 2023r. w sprawie utworzenia jednostki budżetowej Centrum Usług Wspólnych z siedzibą w Łazach oraz nadania jej Statutu. Uchwała ta jest spójną konsekwencją podjęcia uchwały w sprawie utworzenia Centrum Usług Społecznych w Łazach poprzez przekształcenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach oraz uchwały w sprawie nadania Statutu Centrum Usług Społecznych w Łazach.
Kolejna uchwała podczas lutowej sesji dotyczyła przyjęcia Programu osłonowego – usługi opiekuńcze w formie dostępu do tzw. „opieki na odległość” dla seniorów Gminy Łazy na rok 2025. Celem programu jest wsparcie mieszkańców Gminy Łazy - seniorów w wieku 60 lat i więcej, w zakresie realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”. Seniorzy w wieku 60+ stanowią dużą część mieszkańców Gminy Łazy. Program – usługi opiekuńcze w formie dostępu do tzw. „opieki na odległość” dla seniorów Gminy Łazy na rok 2025 jest programem osłonowym w rozumieniu art. 17 ust.2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej tj. podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy. Do zadań tych zaliczyć należy działania na rzecz ochrony seniorów. Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.
Przyjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Łazy na lata 2025-2029”. Gmina Łazy gospodaruje gminnym zasobem mieszkaniowym na podstawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Łazy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 725) Rada Gminy uchwala wieloletnie programy gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Poprzedni program przyjęty był Uchwałą nr XIII/72/2020 z dnia 29 stycznia 2020r. i obejmował lata 2020-2024. W związku z powyższym koniecznym było przyjęcie Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Łazy na kolejne lata. Stosownie do art. 21 ust. 2 wieloletni programgospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy powinien być opracowany na co najmniej pięć kolejnych lat, w związku z czym projekt programu obejmuje lata 2025-2029.
W lutym radni podjęli również uchwałę w sprawie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Łazy w 2025 roku". W drodze uchwały określona zastała realizacja zadań zapisanych w art. 11a ust. 2 i ust. 5 ww. ustawy o ochronie zwierząt, obejmującego m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt, opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt, obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, usypianie ślepych miotów, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt i finansowanie Programu.
Relacja na żywo: https://www.youtube.com/live/dLw9EWP3ZuU