Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

20-lecie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łazach

Filtrowanie aktualności

data od

data do

20-lecie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łazach

12 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach odbył się jubileusz 20-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łazach. Gala jubileuszowa rozpoczęła się występem artystycznym, po którym nastąpiło wręczenie pamiątkowych albumów uczestnikom i pracownikom Warsztatu. Wiele wspomnień i wzruszających momentów towarzyszyło panelowi dyskusyjnemu pt. „Wczoraj – Dzisiaj- Jutro”, a podsumowaniem działalności stowarzyszenia był film krótkometrażowy pokazujący historię i efekty działalności organizacji. Na zakończenie wystąpili zaproszeni goście, którzy złożyli życzenia i gratulacje na ręce przedstawicieli Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łazach. Honorowy Patronat nad Galą Jubileuszową objęła Starosta Powiatu Zawierciańskiego – Teresa Mucha - Popiel. Uroczystości, którą poprowadziła dziennikarka Radia Katowice Gabriela Kaczyńska, towarzyszyła wystawa prac artystycznych i rękodzieła wykonanych przez osoby niepełnosprawne.
 
Rok 2024 jest szczególnie ważny dla Warsztatu Terapii Zajęciowej ze względu na jubileusz 20-lecia powstania placówki, której celem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami. Sam czas i proces przygotowań do otwarcia warsztatu wiązał się z wieloma trudnymi emocjami wśród lokalnej społeczności. Jednak dzięki zaangażowaniu ówczesnych władz Gminy Łazy oraz przychylności władz powiatowych mogła powstać placówka wsparcia dziennego dla osób z niepełnosprawnościami, która była pierwszym tego typu miejscem w Gminie Łazy, do którego organizacji zaproszono Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.
 
Obecnie Warsztat to specjalistyczna placówka terapeutyczna prowadzona przez doświadczoną i wysoko wykwalifikowana kadrę. Rozwój placówki nie byłby możliwy bez szacunku wobec pracy innych i odniesień do przeszłości. Dwudziestoletnia historia Warsztatu to historia metod i form pracy i ich ewaluacji, rozwoju i modernizacji budynku ale przede wszystkim historia ludzi pracujących tu przez lata. To historie życia blisko 100 osób z powiatu zawierciańskiego, którzy korzystali lub korzystają nadal z naszej oferty terapeutycznej. Warsztat to miejsce spotkań, przyjaźni, budowania relacji i odnajdowania w sobie potencjału do działania na miarę umiejętności i możliwości osób z dysfunkcjami. WTZ przełamuje stereotypy postrzegania środowisku osób z niepełnosprawnościami oraz ich roli w społeczeństwie. Instytucja realizuje swoje założenia w bieżącej, codziennej pracy rehabilitacyjnej, angażuje się w projekty proponowane przez społeczność lokalną i regionalną. Warsztat Terapii Zajęciowej na stałe wpisał się swoim istnieniem w historię Gminy Łazy.
 
20-lecie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łazach to wyjątkowe wydarzenie, którego celem było uczczenie rocznicy jako symbolu trwałości i skuteczności działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz przedstawienie osiągnięć i kluczowych momentów w historii Warsztatu. Świętowanie dorobku organizacji było niecodzienną okazją do zacieśnienia więzi między osobami niepełnosprawnymi, ich rodzinami, pracownikami i wolontariuszami oraz integracja z lokalną społecznością.
 
„ Te 20 lat było okresem wielu przeobrażeń i zmian. W tym czasie nauczyliśmy się dużo i wiele doświadczyliśmy. Każdego dnia rozwijamy się, dlatego możemy przekazywać naszym uczestnikom dużo wiedzy. W Warsztacie działa siedem pracowni, zatrudniamy także rehabilitanta i psychologa. Zajęcia rehabilitacji społecznej i zawodowej, a także usamodzielnianie to główne cele Warsztatu Terapii Zajęciowej. Skupiamy się głównie na pracy w zakresie ról społecznych. Cieszymy się, że dzisiaj możemy podzielić się z wami naszymi wspomnieniami ” – powiedziała Beata Szczygieł, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łazach.
 
Pokazanie historii podopiecznych i ich rodzin jako dowodu skuteczności działań Warsztatu, wyrażenie wdzięczności dla osób wspierających codzienną działalność stowarzyszenia, zachęcenie osób niepełnosprawnych do aktywności i dalszego rozwoju osobistego i zawodowego to tylko część programu kilkugodzinnej uroczystości jubileuszowej, którą rozpoczął występ artystyczny podopiecznych i instruktorów Warsztatu. Artyści, którym przewodniczyły: Beata Szczygieł i Anna Marzec poprzez śpiew i taniec opowiedzieli swoją historię i zaprosili do „swojej bajki” obecnych w sali gości. Wspólne uczestnictwo w tej ważnej uroczystości było nie tylko wspólnym świętowaniem, ale także zwróceniem uwagi na problemy, potrzeby i potencjał osób niepełnosprawnych.
 
Chwilą refleksji nad dotychczasową działalnością i dalszymi kierunkami rozwoju był niewątpliwie panel dyskusyjny pt. „Wczoraj – Dzisiaj – Jutro”, którego moderatorem była Gabriela Kaczyńska, a w którym udział wzięli: Ilona Pelon, Sekretarz Gminy Łazy, Dorota Słodek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Ogrodzieńcu, Wirginia Kabzińska, członkini Rady Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, Teresa Mucha - Popiel, Starosta Powiatu Zawierciańskiego, Jarosław Siudak, rodzic osoby z niepełnosprawnością, Karolina Kaminów prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego i Maciej Kaczyński, Burmistrz Łaz. Chwilę później słowa przekształciły się w obraz. Film krótkometrażowy pt. „Warsztat Terapii Zajęciowej – Jubileusz 20-lecia działalności” ukazał codzienną działalność poszczególnych pracowni tematycznych, zaangażowanie wykwalifikowanej kadry, aktywność uczestników Warsztatu oraz współpracę z rodzinami osób niepełnosprawnych. Zgromadzeni na urodzinach Warsztatu Terapii Zajęciowej goście mieli możliwość zobaczyć także rozwój osobisty, społeczny i zawodowy uczestników Warsztatu oraz ich pracę w pralni i gastronomii.
 
„Uczestnictwo w Warsztacie Terapii Zajęciowej daje naszym dzieciom bardzo dużo. Podczas zajęć i wyjazdów integracyjnych uczą się wykonywać różne rzeczy, nawiązują relacje koleżeńskie, stają się samodzielni i bardziej dojrzali” - podkreślają rodzice uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Jubileusz był również okazją do podziękowań i wyrażenia wdzięczności dla darczyńców, sponsorów, wolontariuszy i partnerów za ich wkład w rozwój stowarzyszenia. Upominki trafiły nie tylko do osób i instytucji wspierających działalność Warsztatu, ale także do jego uczestników i instruktorów, którzy zostali obdarowani pamiątkowymi albumami. Podziękowania otrzymali również rodzice i opiekunowie: Urszula Makieła, Stanisława Kalarus, Jolanta Górny, Elżbieta Kabzińska, Józef Musialski, Czesława Wojtaszczyk, Beata Baran, Iwona Sadowska, Maria Oleś, Małgorzata Sobczyk. Podziękowania trafiły także do osób indywidualnych współpracujących z WTZ. Otrzymały je: Agnieszka Seweryn za montaż filmu, Iwona Kuźniak za promowanie twórczości osób niepełnosprawnych, Teresa Brzostek za zrealizowanie sesji zdjęciowej, Gabriela Kaczyńska za wieloletnią współpracę w zakresie prowadzenia inicjatyw artystycznych oraz Maria Węgiel za włączanie osób niepełnosprawnych w inicjatywy lokalne i wielopokoleniową integrację. Podziękowania wręczono również samorządowcom zaangażowanym we wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Byli to: Mirosław Mazur, Łukasz Konarski, Adam Szmukier, Daniel Wołkiewicz. Nie pominięto również instytucji i samorządów: Gminy Łazy, Gminy Zawiercie, Gminy Włodowice, Gminy Ogrodzieniec, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, OPS w Łazach, MOPS w Zawierciu, MGOPS we Włodowicach, OPS z Ogrodzieńca, OSP Wiesiółka, OSP Rokitno Szlacheckie, OSP Ciągowice, Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowo- Usługowe „Dolomit” S.A. Janusz Kmiecik, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach, Promed Sp. z .o.o., Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach, Park Wodny „Jura” w Łazach, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” w Zawierciu, Stowarzyszenie „Daj szansę”, Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu, Komisariat Policji w Łazach, Jurajska Grupa GOPR, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Zawierciu, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.
 
Oficjalną część uroczystości zakończyły wystąpienia gości. Głos zabrali m.in. Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński oraz Starosta Powiatu Zawierciańskiego Teresa Popiel – Mucha. Tradycją WTZ w Łazach stało się nagradzanie najbardziej wyróżniających się w danym roku osób dyplomem i nagrodą rzeczową. Uczestnika Roku wybiera Rada Programowa Warsztatu, a Instruktora Roku uczestniczki i uczestnicy Warsztatu. W tym roku zostali nimi: Uczestnik Roku Mariusz Musialski i Instruktor Roku Anna Marzec.
 
Po złożeniu życzeń i gratulacji przez zaproszonych gości przyszedł czas na rozmowy i wspomnienia przy wspólnym poczęstunku. Jubileuszowy tort przypieczętował wyjątkowość uroczystości, której towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Podopieczni Warsztatu, jego pracownicy i goście mogli podzielić się osobistymi historiami, które pokazały jak ważną rolę odegrały Warsztaty w ich życiu i jak ważna jest działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Osoby, które były świadkami powstawania Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łazach opowiedziały o jego początkach i wyzwaniach, które udało się przezwyciężyć. Te wspomnienia pozwoliły docenić przeszłość oraz zainspirować plany na kolejne lata działalności. Historie sprzed lat stały się motywacją obecnych uczestników i pracowników do dalszej pracy i rozwoju.

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

16

GRU

2024

101

razy

czytano

16/735

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.