Narodowe Święto Niepodległości w Łazach
Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową „W hołdzie mieszkańcom Miasta i Gminy Łazy” na placu dworcowym, uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Łazach, Maraton Pływacki dla Niepodległej w Parku Wodnym JURA, Marsz Nordic Walking, morsowanie oraz koncert pieśni patriotycznych „Wolność kocham i rozumiem” to wydarzenia, które złożyły się na tegoroczne obchody Dnia Niepodległości w Łazach. 11 listopada wartę przy tablicy pamiątkowej pełnili harcerze z 1 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Amonit” i 53 Drużyny Harcerskiej „Ostaniec” pod kierunkiem Magdaleny i Weroniki Czerwińskich.
Dzień 11 listopada jest symbolem niezłomności, siły i nadziei, którą nosili w sercach nasi przodkowie, walcząc o to, co było dla nich najdroższe – o wolną Polskę. Nie była to łatwa droga. Była to droga wyboista i pełna wyrzeczeń. Przez 123 lata zaborów Polacy bronili swojej tożsamości, kultury i niezależności. Pokolenia naszych przodków nie pozwoliły, by zgasła w nich wiara, że Polska znów powstanie. Te starania, poświęcenia i odwaga pozostają dziś dla nas wzorem przypominając, jak wielką wartość ma wolność – dar, o który musimy dbać i którego nigdy nie możemy uznać za coś oczywistego, danego raz na zawsze.
W poniedziałkowy poranek na placu dworcowym w Łazach zgromadzili się przedstawiciele samorządu, gminnych jednostek organizacyjnych, instytucji, stowarzyszeń, organizacji społecznych, reprezentanci placówek edukacyjnych, poczty sztandarowe, radni, sołtysi, dzieci, młodzież i harcerze, aby wspólnie świętować i złożyć hołd tym, którzy z najwyższym oddaniem i nie szczędząc trudu służyli Ojczyźnie i poświęcając własne życie walczyli o jej wolność. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, który wykonali artyści z Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach. Następnie wszyscy zgromadzeni wzięli udział w krótkiej lekcji historii, którą przeprowadziła Bogusława Serzysko prowadząca uroczystość.
„W dniu 11 listopada stoimy tutaj razem, by uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – dzień, w którym Polska odzyskała swoją niepodległość. Niech ten dzień będzie dla nas przypomnieniem, że wartość wolności nie mieści się w książkach historycznych, ale jest żywa w każdym z nas, w naszym patriotyzmie, w naszych codziennych czynach, decyzjach i dążeniu do budowania lepszej przyszłości. Dziś pamiętajmy o bohaterstwie, ale i przekazanym marzeniu – marzeniu o kraju, który będzie jednością, marzeniu o Polsce, która będzie dbała o każdego ze swoich obywateli, niezależnie od tego, kim są, skąd pochodzą i jakie mają poglądy” – powiedziała Bogusława Serzysko. „Niepodległość, którą odzyskaliśmy, to nie tylko przeszłość, ale również odpowiedzialność, którą każdego dnia ponosimy za przyszłość. To, jak dbamy o naszą Ojczyznę, jak budujemy społeczeństwo oparte na wzajemnym szacunku, solidarności i tolerancji, kształtuje Polskę. Patriotyzm to słowo, które budzi uczucia dumy, szacunku i odpowiedzialności. Patriotyzm to przynależności do narodu, wyraz gotowości do obrony ojczyzny, troski o jej przyszłość, dbałością o nią. Patriotyzm to wreszcie miłość do kraju oraz do ludzi, którzy go tworzą. To szacunek dla godła i hymnu, szacunek do historii, tradycji, kultury i wartości, które legły u podstaw naszej tożsamości, ale i siła, która na co dzień napędza nas do działania na rzecz wspólnego dobra, codzienna, drobna odpowiedzialność” – dodała Bogusława Serzysko.
11 listopada to dzień, który w Polakach budzi energię, dumę i radość. Żyjemy w czasach, które mogą wydać się trudne, niepewne i pełne zagrożenia. Ale w takich chwilach warto pamiętać o sile, jaką mamy jako naród.
„Niech patriotyzm nie będzie hasłem, które wykrzykujemy w chwilach kryzysu lub uniesienia, a fundamentem, który towarzyszy nam każdego dnia. Niech będzie miłością do ojczyzny wyrażaną w uczciwości dlatego, co zbudowali nasi przodkowie i dlatego, co możemy stworzyć razem. Nasza historia to historia ludzi, którzy nie poddali się w ciężkich próbach. I to nasza siła, w tym co mamy i w tym co możemy mieć i zrobić razem, tworząc lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, bo wolność to nie tylko brak kajdan, to odpowiedzialność za siebie nawzajem, za naszą przyszłość, za to w jaki sposób dbamy o naszą wspólną przestrzeń” – podsumowała Bogusława Serzysko.
Oficjalne obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości na placu dworcowym w Łazach zakończyły się złożeniem kwiatów pod tablicą w hołdzie mieszkańcom Miasta i Gminy Łazy. Honorową wartę przy tablicy pełnili harcerze z 1 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Amonit” i 53 Drużyny Harcerskiej „Ostaniec” pod kierunkiem Magdaleny i Weroniki Czerwińskich. Po zakończeniu uroczystości w Kościele Parafialnym pw. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Łazach odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.