„Nie ma złej pogody, mogą być tylko nieodpowiednie ubrania” – przekonywał nas w środowe popołudnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów pogody w Polsce (a może i na świecie?:) ). Tomasz Zubilewicz dziennikarz, pasjonat meteorologii, doświadczony dydaktyk, absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego był gościem naszej Biblioteki i w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach w niecodzienny sposób opowiadał o pogodzie. Spotkanie przyciągnęło liczne grono mieszkańców, którzy z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o zjawiskach atmosferycznych, klimacie i ochronie środowiska.
„Dobry klimat” – pod takim tytułem 23 października odbyło się spotkanie szkoleniowe przeprowadzone przez Tomasza Zubliewicza, które zrealizowane zostało w ramach projektu: „Kryzys klimatyczny – oblicza” dofinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Inwestycja A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Spotkanie miało na celu nie tylko przekazanie wiedzy o zmianach klimatu, ale także zmotywowanie i zachęcenie uczestników do podjęcia świadomych działań na rzecz poprawy kondycji naszej planety.
Tomasz Zubilewicz rozpoczął swoje wystąpienie od krótkiego wprowadzenia uczestników w swój świat – przybliżył własne doświadczenia związane z początkami kariery, omówił warsztat pracy meteorologicznej. W zasadniczej części spotkania przybliżył uczestnikom teoretyczną wiedzę dotyczącą pogody, jej składników, ciśnienia atmosferycznego, zmian klimatu, skutków globalnego ocieplenia. Dzięki prostym porównaniom i przykładom z życia codziennego, nawet skomplikowane zagadnienia stały się zrozumiałe dla wszystkich uczestników. Nie zabrakło także ciekawostek związanych z rekordowymi odczytami temperatur w poszczególnych rejonach Polski: i tak w Prószkowie (obok Opola) w 1921r. odnotowano jak dotąd najwyższą temperaturę 40,2°C (w cieniu), natomiast w Siedlcach w 1941r. najniższa temperatura od początku wykonywania pomiaru wyniosła -41°C. W Borach Tucholskich mgła trwała 144 godziny, a w tym roku na Śnieżce odnotowano rekordowy wiatr, który w porywach wyniósł aż 202 km/h – był to wynik najwyższy na całym świecie! Tomasz Zubilewicz omówił także w jaki sposób pogoda wpływa na człowieka zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Podał też kilka przykładów w jaki sposób radzić sobie z tymi pogodowymi zmianami.
„Klimat na Ziemi się zmieniał, zmienia i będzie zmieniać, ale…” tym niedokończonym zdaniem rozpoczęła się druga część spotkania. Co nastąpiło po ale? Kilka uwag i znaczących faktów na temat klimatu, prowadzących do konkluzji, której nie sposób zaprzeczyć: zmiany klimatu idą w stronę ocieplenia, a od XVIII wieku postępują bardzo szybko. Choć zmiany klimatyczne mogą występować naturalnie, obecnie ich tempo jest bezprecedensowe i w dużej mierze spowodowane działalnością człowieka. Skutki tego procesu są już nam wszystkim niestety dobrze znane: częste ekstremalne zjawiska pogodowe, gwałtowne wyładowania atmosferyczne, susze i błyskawiczne powodzie. W obliczu tego ochrona klimatu staje się coraz ważniejszym wyzwaniem dla ludzkości.
Czy Tomasz Zubilewicz zachęcał nas do tego, abyśmy porzucili rozwiązania technologiczne, odeszli od nowoczesności, wyparli się dóbr konsumpcyjnych i dla ratowania planety zamieszkali w Bieszczadach – nie! Bo po pierwsze: dziś już wszyscy się tam nie zmieścimy, a po drugie: nie sposób odejść od rozwiązań technologicznych nie narażając się przy tym na wykluczenie społeczne. Nie każdy może do pracy dojechać rowerem, nie wszystkich jest stać na elektryczne samochody, to nie znaczy, że powinniśmy przestać pracować. Spory ślad węglowy zostawiamy wchodząc na strony i aplikacje internetowe – ale czy dzisiaj wszyscy możemy całkowicie zrezygnować z korzystania z telefonów? Wydanie jednej książki w miękkiej oprawie odpowiada za wprowadzenie około 1kg dwutlenku węgla do atmosfery. Czy to oznacza, że powinniśmy przestać czytać? NIE! Tomasz Zubilewicz zachęcał nas do podejmowania codziennych świadomych wyborów, zgłębiania i weryfikowania wiedzy dotyczącej klimatu, poszukiwania źródeł informacji klimatycznych i dbania o siebie. Bo dbając o klimat troszczymy się o siebie.
Po zakończeniu głównej części uczestnicy mieli okazję zadać pytania, podzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie z pogodnym prowadzącym. To spotkanie z pewnością zostanie w pamięci wielu osób i być może stanie się początkiem nowych, proekologicznych postaw i inicjatyw społecznych.