Wakacje w Bibliotece – naturalnie
Twórczo, kreatywnie, naukowo i beztrosko – tak dzieci i młodzież spędzały wakacje w bibliotece, a właściwie w bibliotekach… Tegoroczny wolny od nauki szkolnej czas był pełen aktywności i działania w Łazach, Niegowonicach, Chuszczobrodzie, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach. Proponowane przez poszczególne biblioteki wakacyjne zajęcia i spotkania w znacznej mierze skupiały się wokół tematyki natury, przyrody i wykorzystania wielu naturalnych materiałów.
W Bibliotece w Łazach dzieci i młodzież dwukrotnie miały okazję wziąć udział w warsztatach edukacyjnych z Uniwersytetem Rozwoju. Podczas pokazu entomologicznego „Owady dla odważnych” zaznajomiły się z patyczakami, karaczanami, straszykami i drewnojadami, które odwiedziły bibliotekę. Dowiedziały się tego, które z owadów i insektów mogą być nazywane superbohaterami. W trakcie spotkania „Green power” uczestnicy dowiedzieli się czym jest energia odnawialna i skąd można ją czerpać. Tworzyli elektrownię wiatrową, pozyskiwali energię z owoców i warzyw oraz sprawdzali co można zasilić energią słoneczną.
Dzieci i młodzież brały także udział w spotkaniach w plenerze. Prawdziwą gratką okazał się eko-spacer z leśniczym Piotrem Szydło, który opowiadał o roślinach z naszego najbliższego otoczenia i zwierzętach mieszkających nieopodal. Las okazał się magicznym miejscem pełnym niespodzianek, w którym można się świetnie bawić, ale i zdobywać wiedzę.
Uczestnicy wakacyjnych spotkań odwiedzili także zalew Mitręga w Łazach i park przy Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie przeszli prawdziwe testy sprytu i umiejętności planowania, w którym ruch był nieodłącznym towarzyszem rozwiązywania wielu zagadek. Cykl związany z aktywnością fizyczną dopełniła Pani Katarzyna Domagała z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu, która gościła w bibliotece, aby zabrać odwiedzających ją na ruchową ścieżkę zdrowia.
Dzieci i młodzież pracowały również twórczo – w trakcie różnorodnych warsztatów plastyczno-technicznych w bibliotece. Tworzyły m.in. książki artystyczne, malowały na szkle, wykorzystywały owoce, warzywa i wiele naturalnych produktów do tworzenia unikatowych wzorów na płótnie, odnawiały koszulki, tworzyły obrazki z drewna i naturalnych elementów, a także biżuterię.
Wakacyjne warsztaty odbywały się także w filiach bibliotecznych. I tam wykorzystywano wiele naturalnych materiałów, aby pracować twórczo. Wosk, papier, metal, filc, drewno – to tylko kilka materiałów, z których korzystały dzieci i młodzież w Niegowonicach i Rokitnie Szlacheckim, by tworzyć niepowtarzalne prace. Nie zabrakło także tego, co nieodłącznie kojarzy się z biblioteką – wielu działań z książką. W Chruszczobrodzie i Ciągowicach natomiast materiałami wiodącymi były drewniane koraliki, filc, włóczka, farba i papier. Tu najmłodsi pracę twórczą łączyli z ruchem.
Kolejny rok „Wakacji w Bibliotece” był mocno artystyczny i poruszający wyobraźnię. Edukacja była kompanem zabawy, a bezpieczeństwo towarzyszem wakacyjnej beztroski.
Zajęcia dofinansowano z Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii.