V Sesja Rady Miejskiej w Łazach
28 sierpnia o godz. 13:00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Łazach odbyła się V Sesja Rady Miejskiej w Łazach. Sesję poprzedziło posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Łazach dotyczące omówienia petycji w sprawie wystąpienia do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i innych ustaw powiązanych tematycznie.
Pierwsze uchwały podjęte przez radnych podczas sierpniowej sesji było podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Łazy na lata 2024 – 2033 i podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Łazy na rok 2024.
W dalszym porządku obrad znalazło się podjęcie uchwały w sprawie szczególnych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności o charakterze cywilnoprawnym, określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania podmiotów uprawnionych do udzielenia tych ulg. Przepis art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 z późn. zm.) obliguje organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego do określenia w drodze uchwały szczegółowych zasad oraz sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności o charakterze cywilnoprawnym, określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania podmiotów uprawnionych do udzielenia tych ulg. Z treści powołanego przepisu wynika, że obliguje on jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia przedmiotowej uchwały.
W dniu 13 grudnia 2023 r. przyjęte zostały następujące rozporządzenia: rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L, 2023/2831 z 15.12.2023) oraz rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2832 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L, 2023/2832 z 15.12.2023), które zastępują rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 oraz rozporządzenie Komisji (UE) nr 360/2012. Powyższe rozporządzenia weszły w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. i mają obowiązywać do dnia 31 grudnia 2030 r. z możliwością stosowania ich przepisów w sześciomiesięcznym okresie przejściowym od daty wygaśnięcia. Wymienione rozporządzenia regulują zasady i warunki udzielania pomocy de minimis w powyższym okresie. Z kolei pomoc de minimis w rolnictwie udzielana jest w oparciu o uregulowania zawarte w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym. Okres obowiązywania tego rozporządzenia został określony do dnia 31 grudnia 2027 r., przy czym jego art. 7 ust. 4 zezwala na stosowanie przyjętego programu pomocowego w półrocznym okresie przejściowym, czyli do 30 czerwca 2028 r.
W związku z powyższym konieczne i w pełni uzasadnione stało się opracowanie nowego projektu uchwały w sprawie zasad oraz sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności o charakterze cywilnoprawnym, określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania podmiotów uprawnionych do udzielenia tych ulg, celem uwzględnienia aktualnych przepisów UE. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 7 ust. 3 i ust. 3 a ustawy z dnia 30.04.2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2021 poz. 743 t.j.) projekt uchwały przedłożono do zaopiniowania do Prezesa UOKiK i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do projektu przedstawiono propozycję zmiany § 6 ust. 3 lit. a, które zostały wprowadzone do projektu.
28 sierpnia radni podjęli również zmianę Uchwały Nr LVII/358/2023 Rady Miejskiej w Łazach w sprawie przyznania dotacji celowej z budżetu Gminy Łazy na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków. W Aplikacji Polski ład udostępniona została Promesa na realizację inwestycji w ramach Rządowego Programu Ochrony Zabytków (RPOZ) z przeznaczeniem na udzielenie dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauracyjnych i budowlanych przy zabytkowych kościołach w Niegowonicach i Chruszczobrodzie. Zgodnie z § 8 ust 3 pkt 2 Szczegółowych zasad i trybu udzielania dofinansowania z RPOZ, promesa stanowi podstawę do zawarcia umowy dotacji. Beneficjenci dotacji, po przeprowadzeniu postępowania zakupowego i wyłonieniu wykonawców, przedłożyli zaktualizowane wnioski o udzielenie dotacji zgodnie z zapisami wynikającymi z podpisanych umów. Zmianom ulegają kwoty dotacji dla poszczególnych parafii oraz termin ich wykorzystania. Nie ulega zmianie zakres wykonywanych prac.
Ostatnia uchwała dotyczyła zasad dofinansowania inwestycji w zakresie oczyszczania ścieków na terenie Gminy Łazy. Na podstawie art. 403 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.z 2024 r. poz. 54) rada gminy określa zasady udzielania dotacji celowej na finansowanie zadań związanych z ochroną środowiska, w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania. Niniejszą uchwałą określone zostają zasady udzielania dotacji celowej z budżetu gminy na dofinansowanie kosztów związanych z budową przydomowych oczyszczalni ścieków. Takie rozwiązanie przyniesie korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i właścicieli nieruchomości, którzy nie mają możliwości korzystania ze zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Uchwała również dotyczy dofinansowania do budowy przyłącza kanalizacyjnego oraz budowy przydomowej przepompowni ścieków sanitarnych co ułatwi i przyspieszy proces podłączania się mieszkańców Łaz do sieci kanalizacji sanitarnej oraz wpłynie na zwiększenie liczby przyłączonych budynków do sieci kanalizacji sanitarnej. Podjęcie uchwały zapewni właściwe prowadzenie gospodarki wodno-ściekowej na terenie całej Gminy Łazy.