Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Świętowanie tradycji i społeczności w Chruszczobrodzie

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Świętowanie tradycji i społeczności w Chruszczobrodzie

Chruszczobród - sołectwo Gminy Łazy znane ze swojej bogatej historii i silnych więzi społecznych, obchodził niedawno jubileusz swojego istnienia: 800-lecie Chruszczobrodu i 565-lecia parafii p.w. św. Stanisława BM. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do uczczenia wieloletniej historii, zintegrowania mieszkańców oraz przypomnienia o dziedzictwie kulturowym regionu. Główne uroczystości odbyły się 22 czerwca na placu przy OSP Chruszczobród, który na tę okazję został specjalnie udekorowany.

Chruszczobród tętnił życiem już od wczesnych godzin porannych. Mieszkańcy, ubrani w odświętne stroje ludowe zgromadzili się, by wspólnie celebrować to ważne wydarzenie. Stoiska z lokalnymi przysmakami i rękodziełem dodawały uroku całej scenerii.

„Od wielu miesięcy przygotowywaliśmy się do uroczystości jubileuszowych. Cieszymy się, że możemy Was dzisiaj gościć w Chruszczobrodzie na jubileuszu miejscowości znanej z długiej i bogatej historii, który upamiętnił jej wielowiekowe dziedzictwo. Z tej okazji mieszkańcy i goście mają możliwość z dumą celebrować tradycje i osiągnięcia swojej miejscowości, której korzenie sięgają XIII wieku. Obchody były starannie zorganizowane i na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników” – powiedział Dariusz Tabas, który poprowadził uroczystości.

Uczestnicy uroczystości zgromadzili się na placu przy budynku OSP w Chruszczobrodzie, aby przy dźwiękach Górniczej Orkiestry Dętej zaproszonej przez prezesa PPHU „Dolomit” Janusza Kmiecika udać się do kościoła. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie, gdzie biskup częstochowski Antoni Długosz odprawił Mszę Świętą w intencji mieszkańców Chruszczobrodu, Chruszczobrodu Piaski i Trzebyczki. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się pod obelisk upamiętniający 800-lecie Chruszczobrodu i 565-lecie parafii, gdzie biskup poświęcił kamień, a najmłodsze dzieci przy dźwiękach „Barki” przecięły biało-czerwoną wstęgę. Następnie burmistrz Łaz Maciej Kaczyński wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Dariuszem Tabasem, radnymi, gośćmi oraz delegacjami samorządów i reprezentacjami organizacji, stowarzyszeń i szkół złożyli kwiaty przy jubileuszowym obelisku, przy pomniku Jana Pawła II, przy grobie gen. Gabriela Taszyckiego i przy kamieniu upamiętniającym ofiary II wojny światowej z chruszczobrodzkiej parafii.

„Nasz jubileusz jest wydarzeniem pełnym radości, dumy i wspomnień. Dzisiaj celebrujemy bogatą historię naszego miejsca zamieszkania oraz wspólnotę, która przez lata tworzy to unikalne miejsce. Obchody na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników jako prezentacja lokalnej tradycji, zwyczajów i historii oraz wzmacnianie więzi społecznych i budowanie tożsamości sołectwa” – powiedziała Marta Grzesica, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski.

Oficjalne powitanie gości przez prowadzącego uroczystości Dariusza Tabasa odbyło się na placu przy OSP Chruszczobród, gdzie po złożeniu kwiatów w miejscach pamięci przybyli uczestnicy uroczystości. Po powitaniu odbyły się krótkie przemówienia lokalnych liderów i zaproszonych gości, którzy wspominali najważniejsze momenty w historii miejscowości oraz zasługi jej mieszkańców. Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński podziękował mieszkańcom za przybycie i podkreślił znaczenie wspólnoty w budowaniu lokalnej tożsamości.

„Z okazji Jubileuszu 800-lecia powstania sołectwa Chruszczobród składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom i organizacjom działającym na terenie sołectwa. Ta wyjątkowa rocznica to nie tylko czas radości i świętowania, ale także moment refleksji nad bogatą historią Chruszczobrodu pełną tradycji, wspólnotowych osiągnięć oraz dziedzictwa przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Przez te osiem wieków Wasza miejscowość była świadkiem wielu przemian, ale zawsze trwała dzięki silnym więzom sąsiedzkim, wspólnym wartościom i duchowi jedności. Życzymy Wam wszystkim, aby kolejne lata były równie owocne i pełne sukcesów. Niech każdy dzień przynosi Wam powody do dumy z Waszego dziedzictwa i inspirację do dalszego budowania przyszłości opartej na wspólnych marzeniach i wzajemnym wsparciu. Z okazji Jubileuszu 565-lecia Parafii św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie składam gratulacje i życzenia wielu łask Bożych dla całej Wspólnoty Parafialnej. Parafia jest miejscem, gdzie Bóg przez wieki obficie obdarzał wiernych swoją łaską, wspierając Was w chwilach radości i smutku. Niech patron Waszej parafii, św. Stanisław Biskup i Męczennik, otacza Was swoją opieką, dodaje sił w codziennym życiu i prowadzi do jeszcze większej jedności w wierze”- powiedział Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości nadszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Dolomitki”, które wykonały tradycyjne tańce i pieśni. Ich występy były pełne energii i autentyczności, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. W programie znalazły się również elementy historyczne, przedstawiające kluczowe wydarzenia z historii Chruszczobrodu.

„Historia naszego sołectwa jest długa. Dzieci, młodzież i seniorzy zaprezentowali dzisiaj w piękny sposób lokalną twórczość artystyczną, która jest bogata i różnorodna. Występy artystyczne są nie tylko formą rozrywki, ale przede wszystkim ważnym elementem kształtującym i podtrzymującym tożsamość kulturową mieszkańców” – powiedział Andrzej Pniak, sołtys Chruszczobrodu.

Występom artystycznym towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz wystąpienie byłego sołtysa Chruszczobrodu Ireneusza Małeckiego, który opowiedział o mieszkańcach, zwyczajach, wydarzeniach oraz rozwoju Chruszczobrodu.

W strefie kulinarnej nie zabrakło tradycyjnych potraw. Przygotowano stoiska z lokalnymi przysmakami, gdzie można było spróbować tradycyjnych dań, takich jak bigos, pajdy ze smalcem i domowe ciasta. Wiele potraw przygotowano według starych, rodzinnych receptur, co dodawało im wyjątkowego smaku. Strefa kulinarna cieszyła się dużym zainteresowaniem, a zapachy unoszące się nad stoiskami przyciągały wielu smakoszy. Wiele atrakcji zostało przygotowanych z myślą o najmłodszych. Były to: dmuchany zamek ze ścianką wspinaczkową, popcorn, napoje. Dzieci przybyły na obchody jubileuszowe w nowych koszulkach z napisem 800-lecie Chruszczobrodu, którymi zostały obdarowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski. Dodatkowo wszystkie przedszkolaki i uczniowie szkoły otrzymali podobne koszulki.

Obchody jubileuszowe zakończył wieczorny koncert zespołu muzycznego „Trio, Mio, Amore”, który zagrał zarówno tradycyjne utwory, jak i współczesne piosenki. Koncert zgromadził licznych widzów, którzy wspólnie bawili się i śpiewali.

Na zakończenie uroczystości organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom i sponsorom, podkreślając, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnej tożsamości i tradycji.

Jubileusz Chruszczobrodu był nie tylko świętem historii i tradycji, ale także okazją do integracji mieszkańców i wzmocnienia więzi społecznych. Dzięki różnorodnemu programowi, bogactwu atrakcji i wspólnej zabawie, uczestnicy mogli poczuć dumę ze swojego dziedzictwa oraz radość z bycia częścią tej wyjątkowej społeczności. Obchody te z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy wzięli w nich udział.

Organizatorami jubileuszu byli: Sołectwo Chruszczobród, Chruszczobród Piaski i Trzebyczka, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski, KGW „Dolomitki”, KGW „Rafałki”, OSP Chruszczobród we współpracy z Gminą Łazy i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Łazach.

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

10

LIP

2024

108

razy

czytano

8/627

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.