Sobotnie popołudnie 15 czerwca z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestników "Festiwalu Szlacheckiego - Urodziny Michała 2024”, które na stałe wpisało się w kalendarz gminnych wydarzeń. Szlachecka uroczystość połączona z piknikiem to doskonały sposób na integrację mieszkańców i celebrację wspólnej historii i tradycji.
Organizacja urodzin patrona miejscowości połączonych z piknikiem dla mieszkańców okazała się po raz kolejny wspaniałym sposobem na integrację społeczności oraz celebrację lokalnej tożsamości i historii. Wydarzenie łączące elementy kulturalne, rekreacyjne i edukacyjne stworzyło przyjazną atmosferę i dało okazję do wspólnego świętowania. Festiwal rozpoczął się od krótkiej ceremonii otwarcia, podczas której snute były opowieści o patronie miejscowości oraz jego znaczeniu dla lokalnej społeczności.
Na uczestników festiwalu czekało wiele atrakcji począwszy od prezentacji strojów szlacheckich przygotowanych przez projektantkę i rekonstruktorkę Annę Musialską i parady motocykli zorganizowanej przez LAZY RIDERS, poprzez warsztaty rękodzieła artystycznego z Pracownią Unikatu Marioli Drabek-Przednowek, folkową potańcówkę z zespołem Jura Band, wystawę prac artystycznych, speed-ball z Klubem Sportowym Seniora ROYAL, Parapeciaki - ozdoby okienne Edyty Kolankowskiej, Fostertravel.pl Salon Sprzedaży - Łazy, strefę zabaw dla najmłodszych, a skończywszy na stanowiskach zdrowotnych, gdzie odbyły się badania profilaktyczne z Promed Łazy i rejestracja zainteresowanych osób w punkcie Fundacji DKMS „Zostań dawcą szpiku”. Podczas festiwalu szlacheckiego zorganizowane zostały również: prezentacja militariów, akcja "Baterie za roślinę" z Gmina Łazy oraz akcja charytatywna na rzecz Kingi Różańskiej, aby pomóc jej w walce z guzem mózgu. Urodziny uświetniła obecność „Szlachty Skarżyckiej”, która przybyła na spotkanie z głównym bohaterem uroczystości Michałem Poleskim, w postać którego wyśmienicie wcielił się Robert Serzysko.
Podczas tegorocznych "Urodzin Michała" nie mogło zabraknąć oczywiście jednego z głównych punktów tego wydarzenia jakim był konkurs na najlepszy „BIGOS SZLACHECKI”, w którym udział wzięło udział osiem drużyn stanowiących zarówno zgłoszenia grupowe jak i indywidualne. Drużyny zajęły odpowiednio:
1️ miejsce - KSS Royal ex aeqo Iwona Kurzeja
2 miejsce - MDP Rokitno Szlacheckie ex aeqo "SZLACHTA SKARŻYCKA"
3 miejsce - Koło Kobiet Aktywnych "Rokickie Szlachcianki" ex aeqo OSP Rokitno Szlacheckie
4 miejsce - Grupa Motocyklowa "LAZY RIDERS"
5 miejsce - KGW Rokitno Szlacheckie
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody przekazane przez organizatorów oraz Senator RP Beatę Małecką-Libera.
Wydarzenie uświetniły występy artystyczne, podczas których zaprezentowali się m.in. dziecięcy zespół folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej, Małgorzata Iwińska, a także KGW z Rokitna Szlacheckiego. Jedną z atrakcji był również "Polonez szlachecki" zatańczony przez uczestników wydarzenia oraz wspólna fotografia wykonana przez Dronator - Łukasz Nowak, który tego popołudnia relacjonował "z powietrza" wydarzenie w Rokitnie Szlacheckim.
Organizatorzy składają podziękowania osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu Szlacheckiego oraz firmom, które wsparły przedsięwzięcie. Są to: MARKET METAL Andrzej Jaros, Bożena i Włodzimierz Popczyk, PPHU „Dolomity” Kopalnia Ząbkowice, Bank Spółdzielczy w Wolbromiu, Park Wodny Jura, Piekarnia FRANIA. Ponadto słowa podziękowania za organizację Festiwalu skierowane są do Rady Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitnie Szlacheckim, MDP Rokitno Szlacheckie, Klubu Motocyklowego „Lazy Riders”, Koła Kobiet Aktywnych „Rokickie Szlachcianki”, Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Kulturniak". Podziękowania trafiły również do instytucji i mediów, relacjonujących zarówno fotograficznie jak i audiowizualnie wydarzenie: Echa Łaz, Jura365.pl, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach, Kurier Zawierciański.
Festiwal Szlachecki jest przykładem wydarzenia, podczas którego rokrocznie można się spotykać, integrować i świętować urodziny Michała Poleskiego, który jest postacią na stałe wpisaną w historię Rokitna Szlacheckiego. Wydarzenie poprowadził sołtys Rokitna Szlacheckiego Grzegorz Piłka. Zadanie sfinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.