Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Merdająca Jura w Łazach

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Merdająca Jura w Łazach

8 czerwca Łazy ponownie stały się stolicą zwierząt, a miłośnicy czworonogów uzyskali wyjątkową przestrzeń zorganizowaną w celu propagowania narzędzi i metod służących budowaniu pozytywnej i odpowiedzialnej relacji z psami oraz promocją adopcji zwierząt. Merdająca JURA, bo o niej mowa w tym roku zwróciła szczególną uwagę na ruch i potrzeby zwierząt.

Tym razem wydarzenie rozpoczęło się w samym centrum miasta czyli przy fontannie. W sobotę dokładnie o godz. 14:30 ulicami Łaz ruszył spacer czworonogów ze swoimi właścicielami, który odbył się pod hasłem  „Wspólnie podreptamy nad Zalew Mitręga”. To właśnie nad zalewem odbył się jeden z największych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej psich wydarzeń, w ramach której na wszystkich uczestników czekało mnóstwo niespodzianek.

„W ramach wydarzeń organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku mamy już olimpiadę dla seniorów i międzypokoleniowe sadzenie drzewek z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Od zeszłego roku na liście naszych sztandarowych wydarzeń znalazła się również Merdająca Jura zainicjowana przez Sekcję Ekologiczną „Mleczyk”. Bardzo się cieszymy, że tematyka organizowanych przez uniwersytet wydarzeń są tak bardzo różnorodne. Pokazuje to, że słuchacze naszego uniwersytetu mają różnego rodzaju zainteresowania i nie boją się podejmować różnorodnej problematyki życia społecznego. Otwierając dzisiejsze wydarzenie chciałam podkreślić, że bardzo się cieszymy z waszej obecności nad Zalewem Mitręga i życzymy wszystkim udanej zabawy, pozytywnej energii i zdobycia nowych doświadczeń w zakresie opieki, wychowania i pielęgnowania waszych czworonożnych przyjaciół” – powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach.

W ramach plenerowego wydarzenia zaproszenie przyjęli eksperci z zakresu zdrowia, pielęgnacji, szkolenia i zachowań, którzy przeprowadzi kilka prelekcji i pokazów. Podczas  Różnorodność tematyczna pozwoliła na przedstawienie psów pracujących w nowych odsłonach i nowych specjalnościach.

„Do tegorocznej Merdającej Jury przygotowywaliśmy się od miesięcy. Staraliśmy się, aby zorganizować event dla psów i ich właścicieli, który będzie nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałą okazją do edukacji, promocji zdrowego stylu życia dla psów i integracji społeczności miłośników czworonogów. W tym roku postawiliśmy na sesje z ekspertami, takimi jak weterynarze, behawioryści, trenerzy i groomerzy. Tematy obejmowały zdrowie, szkolenie i pielęgnację psów. Przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji zajmujących się adopcją zwierząt przedstawili psy do adopcji i udzielili informacji na temat odpowiedzialnej adopcji. Specjalnie dla czworonogów wyznaczyliśmy przestrzeń na której psy mogły swobodnie bawić się i socjalizować. Przygotowaliśmy również coś dla ich właścicieli czyli stoiska z karmą, przysmakami, zabawkami, akcesoriami i produktami pielęgnacyjnymi, aby właściciele czworonogów mieli łatwy dostęp do tego rodzaju akcesoriów” – powiedział Przemysław Małecki, psi behawiorysta i przedstawiciel Sekcji Ekologicznej „Mleczyk” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach, który poprowadził wydarzenie.

Z dużą dozą humoru przyjęty został konkurs pn. „Wy-Haucz-To”, który sprawdzał, jak dobrze właściciele znają swoje psy. Pytania dotyczyły także diety, szczepień, regularnych badań weterynaryjnych oraz pielęgnacji zębów. Właściciele pytani byli również o nawyki, sygnały komunikacyjne, metody szkolenia i radzenia sobie z problemami behawioralnymi.

„Psie życie nadal jest dla wielu właścicieli tajemnicą, którą powoli odkrywają. Staraliśmy się, aby nasze dzisiejsze wydarzenie pomogło im w zrozumieniu swoich czworonogów i znalezieniu z nimi wspólnego języka. Staraliśmy się stworzyć plenerową przestrzeń do nauki, zabawy i integracji miłośników psów z dużym naciskiem na promowanie świadomej i odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami. Ale było też śmiesznie. Wybraliśmy prawdziwy PsiTalent, którym została seniorka Kropka. Wspólnie pobiegliśmy także w mikroDogtrekkingu, którego dystans wynosił 1.5 km. Na koniec wybraliśmy Psie-Szczęśliwe-Numerki, aby wesprzeć zaprzyjaźnioną Fundację” – dodał Przemysław Małecki.

W ramach Merdającej Jury odbył się także konkurs plastyczny, w którym udział wzięły dzieci z Gminy Łazy. Uczestnicy konkursu własnoręcznie przygotowali prace, na których różnymi technikami przygotowali swoich czworonożnych przyjaciół. Wstępnej oceny dokonało jury konkursowe, które jako najpiękniejsze wyłoniło 5 prac. Na prace tych autorów mogli głosować uczestnicy sobotniego wydarzenia i to oni wyłonili zwycięzców:

1 miejsce – Jagoda Sąkól

2 miejsce – Zuzanna Urbańska ex aequo Angelina Podsiadło

3 miejsce – Adam Jach ex aequo Blanka Panek

Wyróżnienia – Mateusz Szkliniarz, Fabian Ostrowski, Szymon Knapiński, Oskar Zubel, Magda Wilk, Kamila Makieła, Jakub Janda, Anna Urbańska, Blanka Jagiełło, Zofia Sędłak, Hanna Zdrada, Zuzanna Urbańska, Laura Stark, Agata Makieła, Zuzanna Jędrusik i Emilia Leśniak.

Koordynatorką konkursu plastycznego była liderka Sekcji Ekologicznej „Mleczyk” Joanna Barska.

Jednak to nie wszystko, ponieważ podczas Merdającej Jury nie zabrakło atrakcji dla dzieci w postaci gier i zabaw. Na miejscu była możliwość zakupu lodów, kiełbasek, pieczonego ziemniaka czy waty cukrowej oraz drobnego rękodzieła i niszowych produktów dla czworonogów i nie tylko.

Wydarzeniu towarzyszyło znakowanie rowerów, którego inicjatorem była Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu we współpracy z dzielnicowymi Komisariatu Policji w Łazach. Głównym celem akcji znakowania rowerów było ograniczenie zjawiska kradzieży jednośladów. Umieszczenie trwałych cech identyfikacyjnych na rowerze ma zniechęcić złodziei do kradzieży, a nawet gdyby do niej doszło, ułatwić policjantom identyfikację skradzionego pojazdu.

Inicjatorem wydarzenia Merdająca Jura jest Sekcja Ekologiczna „Mleczyk” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach we współpracy z Gminą Łazy oraz wsparciu wielu partnerów i osób, którym bliskie sercu jest psie życie. Szczególne podziękowania organizatorzy składają dla: Gminy Łazy, Parku Wodnego „Jura”, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Strzelnicy u Grizzly’ego, Ciastkarni „Karpatka”, „Dalidówki” - Sery Krowie i Kozie, Sekretu Kosmetyka, Hair by Gabriela Kołodziejczak, Centrum Ogrodniczego „Daglezja, Doliny Pupila czyli spa dla psa i kota, Squash Centrum Łazy, My Howl STORY, Pralni Wodnej „H2O”, Tinkell Bell Crawts, Alicja Czaruje, Sklepu Zoologiczno-Wędkarskiego „Sznaucer”, Octagonu, Iron Dog, Gabinetu Weterynaryjnego lek. wet. Radosław Trepka, Gabinetu Weterynaryjnego „Mag-Vet” lek. wet. Magdalena Kubiak, Latającym Psom – Klub Sportów Psich Zaprzęgów, Psicholog Paulina Krówka, Stajni Nakara, Bawialni „Perelunia”, Be INKed Tattoo, radnej Rady Miejskiej w Łazach Renacie Supernak, Akcesoria Dla Psów BeagLove, Klubowi Sportów Walki „OFENSYWA”, Ohmarly – Ornamental Tatoos, Łukaszowi Langer Sklep „DUKAT”, Stajni PAWSON, Magdaleny Komorowskiej - Fotografia, Piekarni, Cukierni „Łukasik”, Pracowni Florystycznej „Lawendowy Ogród”, Jurajskiej Akademii Sportu, Piekarni „Frania”, Efekt Photo, Jurassic Photo Team, Widelcem po Jurze, Stowarzyszeniu „ZawiercieOdNowa”, Fundacji „Eugeniusz”, Kingi Rosikoń, Emilii Kościelnej oraz osób i firm, które pragną pozostać anonimowe oraz Katarzyny Nowak za współprowadzenie imprezy.

 

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

12

CZE

2024

129

razy

czytano

36/627

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.