Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Witamy na Jurze – Festiwal Nauki w Grabowej

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Witamy na Jurze – Festiwal Nauki w Grabowej

„Witamy na Jurze” to tytuł tegorocznego Festiwalu Nauki, którego kolejna edycja odbyła się w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej. W ramach kilkudniowego autorskiego projektu pn. „Tydzień dla Ziemi” społeczność szkolna uczestniczyła w wielu ciekawych inicjatywach o tematyce ekologicznej, przyrodniczej, geograficznej, archeologicznej i astronomicznej.

Festiwal Nauki w Grabowej to wydarzenie, podczas którego organizowane są różnorodne prezentacje, wystawy, wykłady i warsztaty naukowe, mające na celu promowanie wiedzy naukowej oraz zainteresowanie nauką uczniów i przedszkolaków. Uczestnicy wiosennej inicjatywy mogli brać udział w interaktywnych doświadczeniach i spotykać się z uczniami prezentującymi swoje naukowe pasje. Festiwal Nauki to szczególny okres dla szkolnej społeczności, aby eksperymentować i dowiadywać się więcej na temat różnych dziedzin nauki tj. fizyka, biologia, chemia, technologia czy astronomia. Inicjatywa jest świetną okazją do poszerzania horyzontów i inspiracji do odkrywania świata nauki w sposób przyjazny i angażujący wszystkie dzieci.

„Za nami kolejny Festiwal Nauki, do którego przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. W tym roku uwagę uczestników skierowaliśmy na naszą Jurę Krakowsko-Częstochowską, którą mamy w zasięgu ręki, a jednak tak mało jeszcze o niej wiemy” – powiedziała Sylwia Szwej-Wojnarowska. „Dzisiaj w towarzystwie dinozaurów wędrujemy po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na początek poznajemy krajobraz krasowy i odwiedzamy Ojcowski Park Narodowy, gdzie poznajemy historię i budowę jaskiń. Następnie w kamieniołomach w Wysokiej i Niegowonicach odkrywamy różne skamieniałości m.in. amonity i belemity. Dużym zainteresowaniem najmłodszych dzieci cieszyło się przygotowane w szkole stanowisko z dinozaurami, gdzie symulacja 3D ożywiła dinozaury oraz stanowisko palaontologiczne, gdzie można było odkopać miniatury dinozaurów” – powiedziała Sylwia Szwej-Wojnarowska.

W ostatnim tygodniu kwietnia w placówce na wszystkich uczniów czekało mnóstwo różnorodnych propozycji począwszy od sprzątania świata i pielęgnowania szkolnego ogrodu, a skończywszy na prezentacjach, wykładach i spotkaniach naukowych. W ramach tegorocznego Festiwalu uczniowie szkoły przygotowali dla przedszkolaków teatrzyk na temat segregacji śmieci. Tydzień dla Ziemi miał na celu nie tylko wieloetapową i różnorodną inspirację nauką, ale również integrację oraz praktykowanie uczenia młodszych dzieci przez starszych uczniów.

„W tym roku dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się lekcja o oszczędzaniu wody z wykorzystaniem zasobów zielonej pracowni, która służy nie tylko starszym klasom, ale mogą z niej korzystać również młodsze dzieci. Szczególnie dla przedszkolaków dużym przeżyciem był udział w zajęciach, ponieważ najmłodsze dzieci nie mają na co dzień zajęć w zielonej pracowni. To głównie z myślą o nich uczniowie starszych klas przygotowali zajęcia, prezentację i film z wykorzystaniem wyposażenia zielonej pracowni” – dodała Sylwia Szwej-Wojnarowska.  

Zwieńczeniem Festiwalu Nauki w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Grabowej była naukowa gala, która odbyła się 26 kwietnia i w której oprócz szkolnej społeczności uczestniczyli także goście spoza szkoły oraz przedstawiciele innych placówek. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem obecnych na sali uczestników wydarzenia i zaprezentowaniem przez koordynatorkę inicjatywy Sylwię Szwej-Wojnarowską idei Festiwalu oraz jego tradycji pielęgnowanej przez szkołę. Zarówno dzieci jak i dorośli z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz wzięli udział w praktycznym poznawaniu regionu, które na przygotowanych stanowiskach tematycznych zaproponowali uczniowie. Niespodzianką Festiwalu Nauki było pojawienie się w sali dinozaura, który spacerował między uczestnikami i chętnie pozował do wspólnych zdjęć.

„Bardzo się cieszymy, że festiwal cieszy się tak dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. To oni pod kierunkiem nauczycieli bardzo aktywnie uczestniczą w przygotowaniach, dzięki czemu uczą się kreatywności, współpracy, integracji i działania w grupie na rzecz wspólnego dobra. Za nami wszystkie stacjonarne działania. Przed nami jeszcze dodatkowe prace w szkolnym ogrodzie, ponieważ kwietniowa aura nie sprzyjała pracom terenowym. Za budynkiem szkoły mamy ogródek, w którym już w minionych latach posadziliśmy poziomki, truskawki i krzewy owocowe. W tym roku stawiamy na miododajne gatunki, dlatego nasz ogród będzie pełen kwiatów” – dodaje Sylwia Szwej-Wojnarowska.

Podczas Festiwalu Nauki został podsumowany konkurs dla uczniów klas I – III oraz klas IV – VI. W tym roku było o co powalczyć, bo nagrodą główną były bilety do parku ruchomych dinozaurów. Nagrodę główną w starszej kategorii otrzymała Klaudia Koza z kl. V. z NSP w Grabowej za stworzony komiks.

Więcej prac zostało zgłoszonych w I kategorii wiekowej. Uczniowie mieli stworzyć model 3D swojego ulubionego dinozaura.

Nagrody otrzymali:

I miejsce ex aequo: Aleksander Rożdżyński  z SP w Niegowonicach oraz Basia Furmańska z NSP w Grabowej

II miejsca ex aequo: Aleksandra Koza z NSP w Grabowej oraz Marcin Brzeziński z SP w Wysokiej

III miejsca ex aequo: Julia Sapich z SP w Wysokiej oraz Lena Jałowiec z NSP w Grabowej.

Wszystkim gratulujemy pomysłowości i zaangażowania. Dziękujemy także nauczycielkom ze szkoły w Niegowonicach - Jolancie Pater oraz ze szkoły w Wysokiej – Annie Białas i Joannie Koza za wspieranie kreatywności i pewności siebie u swoich uczniów.

08

MAJ

2024

58

razy

czytano

10/573

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.