Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Gminne obchody narodowego święta Konstytucji 3 Maja

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gminne obchody narodowego święta Konstytucji 3 Maja

W piątek w Łazach obchodzone były gminne uroczystości 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana w parafii pw. Św. Michała Archanioła i NSPJ w Łazach przez ks. Stanisława Wykę, po której korowód trzeciomajowy przemaszerował na plac dworcowy. To właśnie tam odbyły się oficjalne uroczystości patriotyczne, które poprowadziła Bogusława Serzysko, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach.

Dni świąt narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty z historii polskiego narodu. Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w Polsce 3 maja każdego roku dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej) spisaną ustawą zasadniczą, którą w 1791 roku w Warszawie uchwalili posłowie na Sejm Czteroletni, reprezentujący Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie. Ustawa regulowała ustrój państwowy czyli zakres działania i ograniczenia najwyższych władz oraz prawa i wolności obywatelskie. Wprowadzała m.in. suwerenność narodu polskiego, trójpodział władzy, przyjmowała chłopów „pod opiekę prawa i rządu krajowego”, ograniczała przywileje szlachty i demokrację szlachecką, przyznawała prawa mieszczanom.

„Naszym obowiązkiem jest pamięć o tym, że wolności nie można tylko posiadać i jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć będąc odpowiedzialnym za przyszłość i tak patrzeć również na Konstytucję 3 Maja, rozpatrywać ją nie tylko jako dokument z przeszłości, ale przede wszystkim jako źródło siły Polaków, pozwalające narodowi zachować zdolność do mądrego rządzenia samym sobą i drogę do odpowiedzialnego organizowania własnej wolności” – powiedziała Bogusława Serzysko, rozpoczynając gminne uroczystości w Łazach. „Historyczne decyzje wielkich postaci z naszego kraju świadczą o ich przywiązaniu do wolności obywatelskich oraz do rządów prawa. Konstytucja 3 Maja miała podnieść kraj z chaosu i upadku, ocalić polską państwowość i suwerenność. Obchodzone każdego roku święto Konstytucji 3 Maja każe się zatrzymać nad znaczeniem słów wolność i odpowiedzialność tak w kontekście państwa i narodu jak i naszej małej ojczyzny” – dodała Bogusława Serzysko.  

Uroczystość patriotyczna na placu dworcowym połączona została ze złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą w hołdzie naszym przodkom walczącym o honor i dobro naszej ojczyzny. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, Orkiestra OSP Niegowonice oraz Młodzieżowa Ochotnicza Straż Pożarna z Rokitna Szlacheckiego, która wyeksponowała dużą flagę biało-czerwoną. Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele samorządu wraz z Burmistrzem Łaz Maciejem Kaczyńskim, radni wraz z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Łazach Justyną Kośmidą przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych i placówek edukacyjnych, sołtysi, księża, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych, Orkiestra Dęta OSP Niegowonice i mieszkańcy Gminy Łazy. Wartę przy tablicy pełnili harcerze z 1 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Amonit” V Szczepu Orlich Gniazd i 53 Drużyna Harcerska „Ostaniec” V Szczepu Orlich Gniazd.

07

MAJ

2024

58

razy

czytano

13/572

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.