Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

W Łazach odbył się Festiwal Capoeiry

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W Łazach odbył się Festiwal Capoeiry

W dniach 26-28 kwietnia w Łazach odbył się II Festiwal Capoeiry - wydarzenie kulturalne, które miało na celu zaprezentowanie w Gminie Łazy brazylijskiej sztuki walki zwanej capoeirą. Capoeira to unikalna mieszanka tańca, akrobatyki, muzyki i walki, która ma głębokie korzenie w historii i kulturze Brazylii, szczególnie wśród społeczności afro-brazylijskich. Z tej okazji do Łaz przyjechali przedstawiciele capoeiry z różnych części świata, aby przekazać polskiej społeczności kawałek swojej tradycji i zachęcić do poznawania historii oraz rozwijania tej pokazowej sztuki walki.

Capoeira jest to unikalna mieszanka tańca, akrobatyki, muzyki i elementów walki, która wywodzi się z czasów niewolnictwa w Brazylii. Jest często nazywana „grą”, ponieważ zawodnicy nie walczą ze sobą w tradycyjnym sensie, ale raczej wykonują serię akrobacji, uników i ataków, które są zintegrowane w rytm muzyki capoeira. I to właśnie muzyka odgrywa kluczową rolę w capoeira. Podczas gry capoeira zawodnikom towarzyszy akompaniament wykonywany przez muzyków na tradycyjnych instrumentach, wśród których znajdują się: berimbau, atabaque i pandeiro. Muzyka nadaje rytm i dynamikę wydarzeniu, a akrobacje, kopnięcia, przewroty, skoki i uniki dają widowiskowy charakter tej sztuce.

II Festiwal Capoeiry w Łazach rozpoczął się w piątek 26 kwietnia w Jurajskiej Akademii Sportu otwartymi zajęciami Brazylijskiego Jiu-Jitsu, gimnastyki i capoeiry. Dodatkową atrakcją dla pań trenujących na co dzień w akademii fitness była jego taneczna brazylijska odmiana poprowadzona przez Hermesa Rosa. W zajęciach udział wzięli uczestnicy w różnym wieku i z różnych terenów Polski m.in. z Krakowa i Kielc.

„Gdy kilka lat temu rozpoczynaliśmy zajęcia capoeiry w Łazach nikt nie przypuszczał, że ta sztuka walki zyska tak dużą popularność wśród mieszkańców naszego regionu. W tamtym czasie, gdy capoeira w Łazach „raczkowała” podglądaliśmy wydarzenia w dużych miastach z niekrytą zazdrością. Z czasem nasza grupa rozrosła się i w zeszłym roku zdecydowaliśmy się zorganizować tego rodzaju wydarzenie w Łazach” – powiedziała Natalia Panek, w gronie capoeiristas znana jako Graduada Foca, instruktorka BJJ, Capoeiry, gimnastyki, fitness i mistrzyni Polski w Ju-Jitsu Sportowym w 2023 roku. „W tym roku odbyła się druga edycja Festiwalu Capoeiry, na którą zaprosiliśmy ponownie zawodników z całego regionu, gości z zagranicy i mieszkańców Łaz. Rozpoczęliśmy od zajęć otwartych, aby pokazać jak naprawdę wyglądają nasze zajęcia i do kogo są adresowane. Oczywiście najwięcej emocji wzbudziła sobotnia parada połączona z ulicznymi pokazami sztuk walki oraz popołudniowymi prezentacjami w Miejskim Ośrodku Kultury połączonymi z batizado i troca de corda (czyli otrzymaniem pierwszego i kolejnych stopni) dziecięcymi i dorosłych, podczas których nasi zawodnicy otrzymywali nowe cordy czyli różnokolorowe sznury będące odzwierciedleniem poziomu zaawansowania zawodnika” – dodała Natalia Panek.

Piątkowe zajęcia otwarte skupiły w sali treningowej Jurajskiej Akademii Sportu liczną grupę zawodników i osób, które zdecydowały się spróbować nowych form spędzania wolnego czasu. W sobotę o godz. 15:00 festiwalowe emocje sięgnęły zenitu. Ulicami Łaz przemaszerowała brazylijska parada. Grupy capoeiry zaprezentowały swoje umiejętności podczas widowiskowych pokazów, podczas których wykonywali choreografie, akrobacje, elementy walki i rytmiczną grę charakterystyczną dla capoeiry. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję nauczyć się podstawowych technik, ruchów, rytmów i filozofii capoeiry. Parada uliczna zakończyła się tuż przed godziną 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach, gdzie na scenie miał miejsce kilkugodzinny show. Zawodnicy zaprezentowali pokaz walk capoeira, śpiew i grę na instrumentach na żywo, taniec afro brasil, samba, walki pałkami – makulele, pokaz gimnastyki, brazylijskiego jiu jitsu i inne atrakcje.

„Był to bardzo ważny moment nie tylko z punktu widzenia prezentacji poziomu zaawansowania zawodników przed szerszą publicznością, ale przede wszystkim ze względu na nominacje na kolejne stopnie. Pierwszym poziomem zaawansowania zawodnika jest corda crua e amarela czyli biało-żółty sznur, który otrzymuje adept stawiający pierwsze kroki w capoeira. Pozostali capoeristas przepasani są różnokolorowymi sznurami, które świadczą o poziomie wytrenowania i doświadczenia danego zawodnika. Zdobycie każdego kolejnego poziomu to długotrwałe systematyczne treningi i wieloletnia praca nad swoimi wartościami, szacunkiem do nauczyciela i partnerów treningowych, systematyczne poznawanie historii i muzyki capoeira, nauka gry na instrumentach. Najwyższym poziomem oznaczającym siłę, odporność, wytrwałość i niezłomność jest corda preta – czarny sznur czyli mistrzowski, który jest wzorem dla uczniów” – powiedziała Natalia Panek.

Festiwal Capoeiry w Łazach po raz kolejny stał się okazją do spotkania się i wymiany doświadczeń między praktykującymi capoeiristas z różnych miejscowości i krajów. W Łazach z okazji festiwalu gościli Mestre Samuca (Brazylia, Belgia), Mestre Bailarino (Br, Pol), Professor Grafite (Br, Pol), Professor Dimare (Br, Pol), Estagiario Panda (Br,Pol), Graduado Gancho (Belgia), Graduada Borboleta (Belgia), Graduado Bode (Kielce,Pol),  Graduado Retrato (Kielce), Graduado Copia (Kielce) Graduada Raposinha (Kraków), Monitor Espiga (Włochy) oraz uczniowie sekcji z Kielc oraz Krakowa.

Podczas festiwalu odbyła się zbiórka dla Kingi Różańskiej z Rokitna Szlacheckiego, która walczy z chorobą - guzem mózgu. Na wydarzeniu pojawiła się liczna grupa wolontariuszy, a każda złotówka wrzucona do puszki przyczyniła się do leczenia i rehabilitacji mieszkanki Gminy Łazy.

To był weekend pełen radości, kultury i solidarności. Festiwal Capoeiry Łazy 2024 to nie tylko promocja sztuki walki i kultury brazylijskiej, ale również budowanie wspólnoty, wspieranie wymiany kulturowej i umacnianie więzi międzyludzkich poprzez wspólne doświadczenia i pasję do capoeiry.

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

3

|

06

MAJ

2024

92

razy

czytano

47/602

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.