Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Vivat Academia. Vivat Professores. UTW w Łazach zainaugurował kolejny rok akademicki

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Vivat Academia. Vivat Professores. UTW w Łazach zainaugurował kolejny rok akademicki

12 października Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach zainaugurował kolejny rok akademicki 2023/2024. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

„Vivat Academia. Vivant Professores. Vivat membrum quodlibet. Vivant membra quaelibet. Semper sint in flore” – zaśpiewał Chór Klubu Seniora „Semafor” rozpoczynając inaugurację szesnastego roku akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach. W imieniu zarządu UTW w Łazach obecnych na sali słuchaczy akademickich oraz zaproszonych gości powitały prowadząca uroczystość Urszula Sokół i prezes UTW w Łazach Krystyna Męcik.

„Historia pokazuje, że prawie w każdej sferze istnieje próżnia, którą może wypełnić ten, kto potrafi stworzyć odpowiednią wizję, a potem energię ludzką skierować ku wspaniałym celom” powiedział przed laty Alan Loy McGinnis, a ja dzisiaj powtarzam to popularne motto witając państwa w tym uroczystym dniu. Już po raz szesnasty spotykamy się, aby wspólnie zainaugurować kolejny rok akademicki, rok który z pewnością przyniesie wiele nowych pomysłów, innowacyjnych projektów, a także poszerzy horyzonty myślowe i pozwoli naszym studentom na odkrywanie świata” – powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku witając słuchaczy i zaproszonych gości. „Dzięki zaangażowaniu wielu osób poświęcający swój czas w ramach wykładów, warsztatów, szkoleń i sekcji tematycznych powołanych przez studentów, nasza społeczność akademicka ma zagwarantowany wysoki poziom wiedzy i informacji. Z pewnością moje słowa potwierdzi dzisiejszy wykład, który wygłosi dr Andrzej Gerlach, którego serdecznie witamy w Łazach i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do grona wykładowców naszego uniwersytetu” – dodała Krystyna Męcik.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach już od szesnastu lat prowadzi działalność edukacyjno-integracyjną oraz realizuje wiele projektów międzypokoleniowych i międzynarodowych. Od początku uniwersytet podejmuje działania promujące zdrowie, aktywny wypoczynek wśród pokolenia 60+ oraz wzmacnia więzi pomiędzy seniorami. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach stwarza możliwości do działania dla aktywnego społeczeństwa senioralnego, które realizuje się na wielu płaszczyznach zarówno naukowych, jak i sportowych i artystycznych. Dzieje się tak dzięki zaangażowaniu wielu osób. Wśród nich znajduje się opiekun artystyczny sekcji plastycznej Piotr Olbrychowski, który otrzymał Nagrodę Burmistrza w Dziedzinie Kultury.

„Od momentu powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Piotr Olbrychowski jest opiekunem artystycznym sekcji plastycznej, której wystawa obrazów towarzyszy nam podczas dzisiejszej inauguracji nowego roku akademickiego. Każdego roku grupa artystów z Łaz działająca pod kierunkiem Piotra Olbrychowskiego przekazuje obrazy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a łączna kwota uzyskana z ich sprzedaży przekroczyła już 80 tys. zł. Artysta, który stoi dzisiaj przed nami kocha to co robi i zaraża swoją artystyczną pasją otoczenie, w tym także was drodzy słuchacze UTW w Łazach” – powiedziała sekretarz Gminy Łazy Ilona Pelon, która w imieniu Burmistrza Łaz przekazała artyście pamiątkowy grawerton i list gratulacyjny. „Za wszystkie lata ofiarnej pracy wolontariusza w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Łazach w imieniu Burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego mam dzisiaj ogromną przyjemność wręczyć Piotrowi Olbrychowskiemu Nagrodę Burmistrza za całokształt twórczości w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury na terenie Gminy Łazy. Życzę, aby Pana umiejętności i zaangażowanie przyczyniły się do odnoszenia dalszych sukcesów w imię rozsławiania naszej gminy” – powiedziała Ilona Pelon.

„Chciałbym podziękować przede wszystkim słuchaczom prowadzonej przeze mnie grupy artystycznej za wieloletnią współpracę. Z wielką chęcią prowadzę zajęcia z sekcją plastyczną, ponieważ sprawia mi to radość i przyjemność. Cieszę się, że moje zaangażowanie zadawala także państwa, a nasze prace wspomagają akcje charytatywne” – powiedział Piotr Olbrychowski, który w towarzystwie żony Bożeny podziękował za nagrodę.

Piotr Olbrychowski jest absolwentem Instytutu Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, gdzie w 1991 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Tadeusza Wencla. Artysta swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, m.in. na prestiżowej wystawie „EXPO” w Paryżu w 1992 roku oraz na wystawach indywidualnych m.in. w Klubie "Novum" w Zawierciu, w Muzeum Szkła Współczesnego w Sosnowcu, w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie, w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Piotr Olbrychowski otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Rysunkowym „Śmiech na szachowisku”. Artysta zaprojektował także plakat drukowany na akcję organizowaną przez „Caritas” i bank PBH - pomoc dzieciom Bośni. Prace Piotra Olbrychowskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Serbii.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości inauguracyjnej przyszedł czas na pierwszy wykład, który w tym roku wygłosił dr Andrzej Gerlach, historyk z Tarnowa specjalizujący się w dziejach kościoła.

„Chcę zaprosić w tym cyklu uczestników spotkań ze mną do Tajnego Archiwum Watykańskiego, na wspólną podróż z wykorzystaniem licznych zdjęć. Chciałbym ujawnić, gdzie przez wieki znajdowało się to wyjątkowe archiwum Kościoła, gdzie obecnie się ono znajduje, jak głęboko pod Watykanem sięgają teraz podziemne archiwa Kościoła i kto może tam wejść. Ujawnię także w tym cyklu jakie tam dokumenty spoczywają od wieków, część z nich nawet pokażę i będą to takie, które są tam zaledwie od kilku lat. Omówię jak są one obecnie przechowywane, a także skutecznie zabezpieczane przez ewentualnym zniszczeniem i w jaki sposób można z nich korzystać. Ale przede wszystkim w tym niezwykłym cyklu pragnę ujawnić wiele tajemnic, które te archiwa skrywają przed światem” – słowem wstępu powiedział Andrzej Gerlach rozpoczynając wykład pt. „Tajne Archiwum Watykańskie” inaugurujący nowy rok akademicki UTW w Łazach.

13

PAŹ

2023

133

razy

czytano

49/450

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.