Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

110. rocznica powstania OSP w Chruszczobrodzie

Filtrowanie aktualności

data od

data do

110. rocznica powstania OSP w Chruszczobrodzie

W Chruszczobrodzie na terenie obok strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 110-lecia powstania jednostki. Uroczyste obchody zainaugurowała Msza Święta celebrowana w kościele św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie. Następnie jubileuszowy korowód udał się w kierunku remizy, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości połączone z piknikiem rodzinnym.

„Ochotnicza Straż Ogniowa z wielu względów jest doniosłym posterunkiem służby publicznej i karności dla swojej władzy przez niego samego wybranej, pogłębia e swym sercu uczucie obowiązku i poświęcenia, a w sztandarze swym widzi symbol jedności, bez której nie ma w społeczeństwie ładu, harmonii i poszanowania” napisał przed ponad stu laty twórca nowoczesnego ruchu strażackiego Bolesław Chomicz.

„Od czasu, gdy Bolesław Chomicz wypowiedział te słowa w naszych szeregach nastąpiła zmiana kilku pokoleń strażaków, którzy tę myśl przełożyli na czyn, bez względu na warunki jakie stwarzała rzeczywistość. Swoją pracą przyczynili się do rozwoju zarówno naszej jednostki OSP jak i naszej miejscowości, gminy, powiatu oraz kraju” – powiedział prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Chruszczobrodzie Roman Chała witając mieszkańców oraz zaproszonych gości. „3 maja 2014 roku miały miejsce obchody jubileuszowe 100-lecia naszej jednostki. Dzisiaj spotykamy się na doniosłej uroczystości kolejnego jubileuszu tym razem 110-lecia. Pragnę nadmienić, że na przełomie minionego wieku w naszej jednostce służyło kilkaset ochotników, spośród których wielu już nie ma pośród nas” – dodał Roman Chała.

Po złożeniu meldunku nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz wręczenie medali i odznaczeń. Obchody 110-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Chruszczobrodzie były dobrym momentem do przypomnienia historii jednostki oraz przypomnienia sylwetek poszczególnych członków i założycieli jednostki. W 1913 roku kilku mieszkańców Chruszczobrodu postanowiło powołać do życia Straż Ogniową, którą tworzyli ludzie w różnym wieku i o różnych poglądach. Łączył ich jednak wspólny cel: walka z potężnym i trudnym do opanowania żywiołem oraz działalność jednocząca i wspierająca lokalną społeczność w trudnych czasach. W gronie założycieli jednostki znaleźli się m.in. Antoni Kleszcz, Julian Białas, Józef Lorek, który został pierwszym komendantem Straży Ogniowej w Chruszczobrodzie. W tamtym czasie pierwszym pomieszczeniem dla straży był mały, drewniany budynek na placu szkolnym. W 1947 roku poświęcony został pierwszy sztandar OSP w Chruszczobrodzie, który obecnie znajduje się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W 1967 roku OSP otrzymało kolejny sztandar ufundowany przez społeczeństwo Chruszczobrodu. Druhowie oprócz walki z żywiołami rozpoczęli także działalność kulturalno-oświatową oraz byli inicjatorami inwestycji mających na celu rozwój Chruszczobrodu. Były to m.in. elektryfikacja miejscowości, budowa przystanku kolejowego, budowa sieci wodociągowej i ośrodka zdrowia. W 1973 roku dokonano otwarcia remizy i przekazano ją do użytku jako Dom Kultury z salą widowiskową oraz siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich i Poczty Polskiej. W 1989 roku z inicjatywy ówczesnego zarządu przy OSP w Chruszczobrodzie powstała orkiestra dęta, której kapelmistrzem został Zygmunt Zdrada. W 1991 roku jednostka wzbogaciła się o drugi samochód gaśniczy oraz sprzęt ratowniczy. Kolejne lata to nieustanny rozwój jednostki, doposażanie jej o kolejne samochody, sprzęt oraz trzeci sztandar. 17 listopada 2001 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Chruszczobrodzie została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Od tego czasu jednostka prężnie się rozwijała, przybywało nie tylko sprzętu, ale przede wszystkim strażaków ochotników. W 2022 roku w ramach jednostki utworzona została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której członkowie podczas wrześniowego jubileuszu złożyli uroczyste ślubowanie.

W dalszej części obchodów Ochotnicza Straż Pożarna w Chruszczobrodzie za wielką pracę na rzecz drugiego człowieka została wyróżniona Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Wręczono również podziękowania i statuetki darczyńcom i przyjaciołom Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło gratulacji z okazji pięknego jubileuszu, podziękowań za ciężką pracę oraz życzeń bezpiecznych powrotów z akcji ratowniczych.

„Z okazji jubileuszu działalności proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz podziękowania za wykazywanie pełnej gotowości i zdecydowanej postawy w trudnych do pokonania zadaniach mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia. Tak imponujący jubileusz jest nie tylko powodem do dumy, lecz także okazją do wyrażenia uznania za trud, z jakim druhny i druhowie jednostki w Chruszczobrodzie wypełniają swą społeczną służbę. Odwaga oraz troska o drugiego człowieka od zawsze cechowały strażaków. Podobnie jak przed laty, tak i teraz Wasza służba i oddanie budzą powszechny szacunek. Życzę, aby służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania. Niech Św. Florian prowadzi Was w myśl hasła: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – powiedział Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. 

Rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Chruszczobrodzie przygotował Marian Ligęza, który od 53 lat jest strażakiem – ochotnikiem. Monografię OSP w Chruszczobrodzie wzbogaconą o zdjęcia pochodzące z rodzinnych archiwów prezentujące 110 lat straży w Chruszczobrodzie opracowali Marian Lorek i Marian Ligęza.

Po części oficjalnej przyszedł czas na świętowanie obchodów 110-lecia istnienia jednostki w Chruszczobrodzie, które połączone zostały z piknikiem rodzinnym.

02

PAŹ

2023

129

razy

czytano

54/450

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.