Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

70 lat Trzebyczki w Gminie Łazy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

70 lat Trzebyczki w Gminie Łazy

23 września w świetlicy „Leśny Zakątek” w Trzebyczce odbyła się niecodzienna uroczystość, którą był jubileusz przyłączenia sołectwa do Gminy Łazy. W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy Trzebyczki, przedstawiciele samorządu oraz zaproszeni goście z sąsiednich miejscowości. Uroczystość poprowadził sołtys Janusz Jastrzębski.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 sierpnia 1953 roku w sprawie zmiany granic powiatów będzińskiego i zawierciańskiego w województwie stalinogrodzkim czytamy, że z Gminy Łosień w powiecie będzińskim, województwie stalinogrodzkim wyłącza się gromadę Trzebyczka i włącza się ją do Gminy Łazy w powiecie zawierciańskim. Na mocy tego rozporządzenia 70 lat temu Trzebyczka została jednym z czternastu sołectw Gminy Łazy.

„Różne są formy biesiadowania i spotkań integracyjnych, które w tej świetlicy organizujemy. Dzisiaj jest dla nas, mieszkańców Trzebyczki, bardzo ważny dzień. To 70. rocznica przyłączenia Trzebyczki do Gminy Łazy” – powiedział sołtys Janusz Jastrzębski witając uczestników spotkania i dziękując wszystkim za liczne przybycie, a mieszkańcom za pomoc w organizacji jubileuszu.

23 września w świetlicy „Leśny Zakątek” w Trzebyczce odbyły się uroczystości jubileuszowe z udziałem mieszkańców sołectwa i zaproszonych gości. Specjalne życzenia w formie tabliczki okolicznościowej przekazał burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Gratulacje i życzenia złożyli również obecni na uroczystości: sekretarz Gminy Łazy Ilona Pelon, radni Marta Grzesica i Dariusz Tabas oraz sołtys Chruszczobrodu Andrzej Pniak.

„Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wydarzeń, które w Trzebyczce organizujecie. Trzebyczka to małe sołectwo, ale bardzo malownicze, wypełnione pięknymi aspektami przyrodniczymi i tym co najważniejsze, wspaniały ludźmi, którzy działają i dbają o rozwój swojej małej miejscowości. Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej twórczości oraz tego, że potraficie w sposób współczesny zaprezentować swój lokalny patriotyzm. Robicie to cudownie i w nowoczesnej formie. Gratuluję mieszkańcom, sołtysowi, Radzie Sołeckiej i stowarzyszeniom działającym na tym terenie pięknego jubileuszu. Gratuluję wam również tego, że jesteście razem i współdziałacie, ponieważ to jest cecha wyjątkowa w obecnych czasach” – powiedziała sekretarz Ilona Pelon składając życzenia z okazji jubileuszu.

Janusz Jastrzębski przybliżył uczestnikom uroczystości fragment historii związanej ze zmianą podziału administracyjnego powiatu będzińskiego i zawierciańskiego oraz przeczytał rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 sierpnia 1953 roku, na mocy którego dokonane zostało przyłączenie Trzebyczki do Gminy Łazy.

Uroczystościom towarzyszyła biesiada jubileuszowa oraz wystawa rękodzieła artystycznego i sprzętów, które zostały wyprodukowane w 1953 roku. Była to m.in. pralka „Frania”, której pierwszy egzemplarz został wyprodukowany w Zakładach Metalowych w Kielcach i którą uczestnicy jubileuszu mogli obejrzeć na plenerowej wystawie. Spotkanie uświetnił przegląd twórczości artystycznej, którą przygotowali mieszkańcy Trzebyczki we współpracy z zaprzyjaźnionymi artystami z Ciągowic. Nie zabrakło także poczęstunku, a daniem głównym była pieczona dziczyzna.

„Uroczystość jubileuszowa, wystawa i występy artystyczne zostały przygotowane przez mieszkańców Trzebyczki, na których zawsze mogę liczyć. Bardzo dziękuję za ogromny wkład pracy i zaangażowanie nie tylko w organizację dzisiejszego spotkania, ale także pomoc i wsparcie w rozwój naszej małej miejscowości. To dzięki waszym pomysłom oraz staraniom Trzebyczka jest obecna na wielu gminnych wydarzeniach, inicjatywach społecznych oraz lokalnych akcjach. Staramy się zawsze w oryginalny sposób zaznaczyć swoją obecność i pokazać, że nie liczy się ilość tylko jakość, a małe jest piękne” – powiedział na zakończenie biesiady jubileuszowej sołtys Janusz Jastrzębski.

27

WRZ

2023

141

razy

czytano

62/450

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.