Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Święto Kupały Łazy 2023

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Święto Kupały Łazy 2023

Zespół Piersi, Lanberry oraz Marfia to artyści Święta Kupały, które 1 lipca odbyło się w Łazach nad Zalewem Mitręga. Na plenerowej scenie nie zabrakło również utalentowanych artystów z Gminy Łazy, którzy swoimi występami uświetnili obchody święta gminy. W sobotni wieczór nad zalewem tradycyjnie zapłonęły ogniska, a o zachodzie słońca odbyła się ceremonia nocy świętojańskiej połączona z warsztatami plecienia i wianków, które przeprowadziły mieszkanki Trzebyczki. Wydarzenie poprowadził Grzegorz Piłka.

Święto Kupały to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Gminy Łazy. Od lat organizowane w pięknych okolicznościach przyrody nad Zalewem Mitręga wydarzenie adresowane jest dla osób w każdym wieku, dlatego nie brakuje dobrej muzyki łączącej pokolenia oraz plenerowych atrakcji dla starszych i młodszych uczestników wydarzenia.

W tym roku występy artystyczne na plenerowej scenie nad zalewem rozpoczęli młodzi artyści z Gminy Łazy, którzy przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali swoje talenty wokalne i umiejętności gry na instrumentach. Niemniejsze emocje wzbudził występ zespołu Marfia, który w nietuzinkowy sposób zapowiedział klub motocyklowy Lazy Riders. Zespół rockowymi, mocnymi brzmieniami zachęcił publiczność do wspólnej zabawy i był doskonałym suportem dla kolejnych gwiazd wieczoru, którymi w tegorocznym Święcie Kupały byli: Lanberry i zespół Piersi. Utworami „Ostatni most”, „Plan awaryjny”, „Gotowi na wszystko” i „Nie ma mnie” Lanberry urzekła młode pokolenie. Tłum fanów nad Zalew Mitręga przyciągnął także zespół „Piersi”, który z wielkim dystansem i duża dozą humoru zaprosił publiczność na muzyczną ucztę artystyczną. Publiczność nie pozwoliła szybko zejść muzykom ze sceny i w ramach bisu otrzymała „Bałkanicę”, którą na scenie miały możliwość wykonać wybrane z tłumu osoby. Sobotni wieczór zakończył się pokazem sztucznych ogni i dyskoteką pod gwiazdami.  

Święto Kupały to nie tylko koncerty i zabawa, ale także pielęgnowanie tradycji i staropolskich zwyczajów. Tematem przewodnim ceremonii organizowanej w Łazach w ramach Nocy Kupały był ogień i woda, dlatego zgodnie z obrzędami słowiańskimi obok zalewu rozpalono ogniska, które zapoczątkowały obchody nocy sobótkowej. W klimat świętojański licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia wprowadziła Bogusława Serzysko, która przybliżyła historię i legendy Święta Kupały. W obrzędach świętojańskich udział wzięła grupa artystyczna reprezentująca Świetlicę Środowiskową Gminy Łazy, która zatańczyła taniec świętojański nad zalewem, a na koniec dziewczęta ubrane w białe suknie puściły w nurt zalewu wianki z zapalonymi świecami. Uroczystość uświetniła śpiewem Joanna Kubik, która wykonała m.in. utwór „Kwiat jabłoni”. I mimo, iż obecnie ceremonia obrzędowa wygląda bardziej nowocześnie, jej główne fragmenty zostały zachowane. To m.in. palenie ognisk, wyplatanie wianków, taniec świętojański i puszczanie wianków na wodną taflę. Zgodnie z tradycją palenie ognisk to najważniejszy rytuał przesilenia letniego, które w pradawnych wierzeniach oświetlały dobrym duchom drogę do domostw i odpędzały złe duchy. Dodatkowo dym z płonących ognisk miał zapewnić dobrą pogodę podczas nadchodzących żniw. Nieodłącznym elementem Nocy Sobótkowej był rytuał puszczania wianków na wodę. To zwyczaj szczególnie ważny dla młodych osób, które nie spotkały jeszcze swojej drugiej połówki i poszukiwały związku opartego na uczuciu i miłości.

Aby tradycji stało się zadość w Łazach podczas Święta Kupały zostały zorganizowane warsztaty plecenia wianków, które zrealizowały mieszkanki Trzebyczki. Do wykonania pięknych, kolorowych i pachnących wianków wykorzystane zostały kwiaty i zioła, które rosną w trzebyczańskich ogrodach i na łąkach. Były to m.in. paproć o właściwościach ochronnych, dziurawiec dodający odwagi, tymianek oczyszczający i uzdrawiający ciało, krwawnik uspokajający i oczyszczający duszę. Wianki, które ozdobiły głowy dziewcząt zostały ozdobione kolorowymi wstążkami, a do wianków puszczanych na wodę dodatkowo wpięta była świeca. Ważne było, aby świeca nie zgasła, gdyż to oznaczało dla dziewczyny staropanieństwo. Z kolei wianek, który utkwił w zaroślach zwiastował dla właścicielki długi czas oczekiwania na męża. Dodatkową atrakcją ceremonii było poszukiwanie kwiatu paproci, który dzięki mieszkankom Trzebyczki także pojawił się w Łazach na Święcie Kupały i który znalazcy przynosił szczęście i bogactwo.

Inscenizacja obrzędu świętojańskiego została zrealizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Kulturniak” dzięki wsparciu finansowemu Lokalnej Grupy Działania „Perła Jury”. Świętu Kupały towarzyszyła impreza pływacka pn. „Opływamy Gminę Łazy”. Organizatorem Święta Kupały byli: Gmina Łazy, Miejski Ośrodek Kultury, Park Wodny „Jura”.

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

04

LIP

2023

582

razy

czytano

298/627

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.