Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Międzypokoleniowa sztafeta wystartowała w Łazach

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Międzypokoleniowa sztafeta wystartowała w Łazach

24 czerwca w Łazach odbyły się II Rodzinne Międzypokoleniowe Spotkania Sportowe. Rywalizacja trzyosobowych drużyn składających się z osób w różnym wieku odbyła się na stadionie miejskim w Łazach oraz na Osiedlu Podlesie. Międzypokoleniowym spotkaniom towarzyszył Polsko – Ukraiński Piknik Integracyjny.

„Sport. Rodzina. Zabawa” to hasło przewodnie II Rodzinnych Międzypokoleniowych Spotkań Sportowych, w których uczestniczyło 15 trzyosobowych drużyn składających się z osób w różnym wieku. Drużyny rywalizowały w trzech konkurencjach sportowych. Pierwszą i najbardziej emocjonującą rywalizacją były sprinterskie biegi sztafetowe, które zostały zorganizowane na bieżni stadionu miejskiego w Łazach. Sportowe zmagania rozpoczęły się od porannej rozgrzewki, po której nastąpiła odprawa drużyn połączona z krótki przedstartowym przeszkoleniem drużyn w zakresie prawidłowego wykonania poszczególnych elementów biegu sztafetowego. Tuż przed godziną 9:00 uroczystego otwarcia zawodów dokonała prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Męcik, która powitała zawodników i życzyła udanej rywalizacji na torach i boiskach.

„Cieszę się, że nasze sportowe spotkania międzypokoleniowe cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Łazy. Cieszę się także, że niektórzy zawodnicy po raz kolejny uczestniczą w rywalizacji międzypokoleniowej co oznacza, że tego rodzaju inicjatywy sportowe adresowane do rodzin są potrzebne. Od wielu lat Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje inicjatywy edukacyjno-ekologiczno-kulturowe dla dzieci i młodzieży. W grudniu minionego roku podjęliśmy nowe wyzwanie jakim była organizacja I Rodzinny Międzypokoleniowy Mini Turniej Piłki Nożnej. Wówczas spotkaliśmy się, aby w mikołajkowym klimacie trenować piłkę nożną i zmierzyć się w rozgrywkach halowych. Była to wspaniała okazja do rodzinnego spędzenia wolnego czasu oraz wzajemnej nauki różnych form aktywności fizycznej. A ponieważ w miarę jedzenia apatyt rośnie postanowiliśmy podtrzymać tradycję rodzinnych spotkań międzypokoleniowych i zorganizować letnią rywalizację w terenie” – podkreśliła Krystyna Męcik, witając drużyny. „Podczas dzisiejszych II Rodzinnych Międzypokoleniowych Spotkań Sportowych zaproponujemy wam biegi sztafetowe, grę w zbijaka ziemnego i grę w boule. Życzę wam udanych startów i miłego spędzenia czasu w międzypokoleniowej atmosferze” – dodała Krystyna Męcik.

Na starcie stanęli seniorzy, który rozpoczęli bieg. To oni przekazywali pałeczkę sztafetową swoim synom lub córkom, a ci z kolei dobiegali do kolejnej zmiany, którą tworzyły dzieci. Każda drużyna składała się z międzypokoleniowej rodziny: babcia/dziadek, matka/ojciec, wnuczka/wnuczek. Na macie nie brakowało gorącego dopingu publiczności i emocji, które towarzyszyły szczególnie najmłodszym uczestnikom zawodów.

Ze stadionu II Rodzinne Międzypokoleniowe Spotkania Sportowe przeniosły się na Osiedle Podlesie w Łazach, gdzie na dwóch plenerowych boiskach odbyły się rozgrywki w zbijaka ziemnego koordynowanego przez Dorotę Zieleniec i boule prowadzone przez Urszulę Rzepecką. W przygotowaniach rodzinnych spotkań sportowych udział wzięło wielu wolontariuszy, którzy uczestniczyli m.in. w opracowaniu planu rozgrywek, przygotowaniu boisk do gry w boule i zbijaka oraz bieżni do przeprowadzenia biegu sztafetowego, podsumowaniu zawodów i wręczeniu dyplomów i nagród dla drużyn.

Zmagania sportowe pozwoliły na integrację rodzinną i międzypokoleniową. Dorośli nauczyli się spontanicznej radości od dzieci, rodzice na chwilę porzucili codzienne obowiązki i życie w ciągłym biegu, aby na chwilę zatrzymać się i wspólnie ze swoimi pociechami spędzić aktywnie czas. Seniorzy pokazali pozostałym uczestnikom otwartość na nowe formy spędzania wolnego czasu oraz podzielili się cennym życiowym doświadczeniem z innymi zawodnikami.

II Rodzinne Międzypokoleniowe Spotkania Sportowe zakończyły się rozdaniem dyplomów, nagród dla drużyn oraz integracją międzynarodową, która odbyła się w ramach Polsko – Ukraińskiego Pikniku Integracyjnego. Dodatkowo uczestnicy rodzinnych zawodów mieli możliwość wziąć udział w warsztatach wyplatania wianków oraz skosztować specjałów ukraińskiej i polskiej kuchni. Na plenerowej scenie odbyły się także prezentacje artystyczne, które ukazały piękno polskiej i ukraińskiej kultury.

II Rodzinne Międzypokoleniowe Spotkania Sportowe zostały zorganizowane w ramach projektu pn. „XV Olimpiada Seniorów - Sportowa integracja międzypokoleniowa”, który został zrealizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego i Medycznego na rzecz rodziny i seniorów. Projekt dofinansowany został ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”.

30

CZE

2023

237

razy

czytano

300/627

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.