Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie domu?

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie domu?

Rok 2022 ze względu na niezależną od nas wszystkich sytuację geopolityczną przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się co zrobić, aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie. Aby zapewnić sobie komfort cieplny bez przepłacania warto zapoznać się z programem „Czyste Powietrze” w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym w Łazach.

Program „Czyste Powietrze” oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Inwestycja, którą można sfinansować z programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.

Z programu Czyste Powietrze można otrzymać wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.

„Mieszkańcy Gminy Łazy do dnia 31 marca 2023 złożyli 568 wniosków o dofinansowanie, natomiast liczba zrealizowanych przedsięwzięć to 284. Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 2 803 977,60 zł. W związku z tak dużym zainteresowaniem dofinansowaniami w ramach programu Czyste Powietrze Gmina Łazy znalazła się w rankingu najbardziej aktywnych gmin wdrażających program priorytetowy Czyste Powietrze” – powiedział burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. „Od wielu lat priorytetem samorządu Gminy Łazy jest ekologia, dlatego w ostatnich latach realizujemy wiele inicjatyw w kierunku dbania o środowisko. Zainteresowanie mieszkańców różnymi formami dofinansowań jest bardzo duże, dlatego staramy się zapewnić im bezpośredni dostęp do różnego rodzaju projektów. Oprócz Programu „Czyste Powietrze” realizujemy drugi etap projektu pn. „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie”. Na terenie Gminy Łazy w okresie realizacji tego projektu zainstalowano łącznie 961 odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych, a ich dotacja wynosiła 83% kosztów netto. Okres wytężonej pracy jest zauważalny nie tylko lokalnie, ale również globalnie czego dowodzi 11 miejsce, które Łazy zajęły w ogólnopolskim rankingu przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” pod względem wydatków budżetowych na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu przeznaczonych w latach 2018-2021 na jednego mieszkańca. Łazy w kategorii miejscowości wypadły najlepiej w województwie śląskim, a Gmina Łazy stanowi wzór do naśladowania dla innych samorządów” – dodaje Maciej Kaczyński.

Ciepły, bezpieczny dom to podstawa dobrostanu rodziny, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z WFOŚiGW przygotował na 2023 r. ważne zmiany w Programie, dzięki którym można otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.

Przed przystąpieniem do Programu warto wykonać audyt energetyczny. Jest to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić, zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.

Do programu może przystąpić każda osoba, której roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł.

Już dziś warto zainteresować się programem Czyste Powietrze. Teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym.

Szczegóły Programu oraz odpowiedzi na wiele pytań można znaleźć na stronie internetowej: www.czystepowietrze.gov.pl. Informacje o Programie oraz wsparcie w przygotowaniu i złożeniu wniosku można otrzymać w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym mieszczącym się w Urzędzie Miejskim w Łazach. 

 

PUNKT KONSULTACYJNO - INFORMACYJNY

PROGRAMU  CZYSTE POWIETRZE

Urząd Miejski w Łazach, ul. Traugutta 15

Tel. 32 67 29 422, 32 67 29 434 wew. 161

Godziny pracy Punktu:

poniedziałek 7.30 - 16.30

wtorek  8.00 - 9.00

30

MAJ

2023

96

razy

czytano

103/387

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.