Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Jurajskie Berło dla Beaty Kuc

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jurajskie Berło dla Beaty Kuc

W niedzielę 23 kwietnia w Zajeździe Hetman w Lgocie Murowanej odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Jurajskie Berła”, które są przyznawane osobom i podmiotom za osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Zawierciańskiego. W gronie tegorocznych zwycięzców znalazła się Beata Kuc w kategorii pamięć i tożsamość. Gratulujemy.
 
Beata Kuc całe życie związana jest z Gminą Łazy. Swoją historyczną pasją i aktywnością wykracza poza standardowe podejście do działań na rzecz ochrony i upowszechniania tradycji narodowej. Propaguje pogłębianie wiedzy o historii „Małej Ojczyzny” i odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla gminy, powiatu, regionu i kraju, promując w ten sposób Powiat Zawierciański jako obszar szczególnej dbałości o sferę kultury i regionalnego dziedzictwa kulturalnego.
 
Beata Kuc od wielu lat angażuje się w organizację ciekawych inicjatyw mających na celu przybliżenie tzw. „zwykłemu Kowalskiemu” ważnych z perspektywy świadomości narodowej osób i wydarzeń wiążących się z regionem, także w szerszym aspekcie (w ujęciu ogólnopolskim czy międzynarodowym). Z jej inicjatywy we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Łazach zrealizowano projekt „Muzeum na kółkach”, który pozwolił przywołać wspomnienia starszego pokolenia na temat łazowskiego obozu pracy przymusowej i przybliżyć młodym odbiorcom wielowiekowe wspólne życie społeczności polskiej i żydowskiej – poznać tradycję i kulturę żydowską, a przy tym uwrażliwić młode pokolenie na los drugiego człowieka.
 
Za przykład dbałości o pamięć o lokalnych bohaterach, którzy zasłynęli na arenach międzynarodowych mogą posłużyć starania kandydatki, które zaowocowały ubogaceniem łazowskiej Izby Tradycji o eksponaty związane z życiem sportowym Józefa Zapędzkiego – dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego, urodzonego w Kazimierówce.
Beata Kuc niestrudzenie poszukuje osób związanych z regionem, o których warto pamiętać, budując bogaty ogląd lokalnej rzeczywistości. W 2022 roku do jej odkryć dołączył Andrzej Włodarczyk – rzeźbiarz i scenograf, który zasłużył się na arenie międzynarodowej m.in. instalacją „Próba czasu II” znajdującą się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mexico City, czy projektami kostiumów i scenografii do sztuk takich jak „Dekameron” i „Śluby panieńskie”. Z jej inicjatywy powstała wystawa „Czas – przestrzeń – człowiek” poświęcona twórczości artysty, prezentowana w budynku KTS w Łazach. Kandydatka angażuje się w upowszechnianie wiedzy o regionie i pielęgnowanie polskości - ochronę tradycji i pielęgnowanie lokalnej pamięci historycznej. W 2022 roku pracowała m.in.: nad organizacją majowej uroczystości patriotycznej mającej na celu upamiętnienie 100. rocznicy odsłonięcia pomnika na mogile powstańców styczniowych w Niegowonicach.
 
Polskość pielęgnuje jako członkini orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowonicach, biorąc aktywny w udział w uroczystościach gminnych upamiętniających szczególne dla kraju wydarzenia, takie jak Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości.
Swoje pasje i zainteresowania historyczne przenosi także na grunt artystyczny, starając się podkreślić wagę regionalizmu i sztuki ludowej. Będąc członkinią Zespołu Folklorystycznego JURA z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Niegowonicach pielęgnuje polskość przez udział w przeglądach i konkursach wokalnych. Jako przykłady osiągnięć mogą posłużyć awans do finału 29 Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie czy 3 miejsce w VIII Jurajskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Łazach oraz I miejsce w Festiwalu Kultury Ludowej w kategorii zespołów śpiewaczych w Koziegłowach.
 
Beata Kuc aktywnie uczestniczy w życiu parafialnym gminy Łazy, biorąc udział uroczystościach kościelnych. Upowszechnia tradycję regionalną jako współzałożycielka i członkini Koła Gospodyń Wiejskich JURA w Niegowoniczkach. Bierze udział w obchodach uroczystości kościelnych, prezentując regionalny strój i postawę szacunku wobec obrzędowości. Prowadzi również filmową dokumentację wydarzeń parafialnych i rocznicowych.
Jedno zdjęcie czy przypadkowo wypowiedziane zdanie z jej udziałem często staje się solidną lekcją historii, o czym niejednokrotnie przekonywali się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach, dla którego Pani Kuc corocznie przygotowuje wykład o tematyce historycznej wiążący się z regionem. W roku 2022 odbył się wykład „(Nie)zapomniane historie z przeszłości Łaz i okolic”.
 
Beata Kuc od lat pielęgnuje także lokalne tradycje kolejarskie, współpracując z grupą Pasjonatów Kolei w Łazach. Była też członkiem Społecznej Grupy Historycznej, która opracowała i wydała „Monografię Gminy Łazy do 1967 roku”. Kandydatka współpracuje z IPN Oddział w Katowicach i Stowarzyszeniem Porozumienie Katowickie 1980.
Dzięki aktywności w wielu dziedzinach i tkwiących w niej pokładach historycznej pasji zyskała sympatię i zaufanie środowiska lokalnego – jest uważna na to, co słyszy i widzi, dlatego mieszkańcy chętnie dzielą się z nią swoją wiedzą i posiadanymi dokumentami. Jej społeczna działalność to profesjonalna popularyzacja historii regionu, w której podkreśla się wagę historii lokalnej jako elementu budowy tożsamości.

23

MAJ

2023

44

razy

czytano

26/302

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.