Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Festiwal Nauki w Grabowej

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Festiwal Nauki w Grabowej

 
21 kwietnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej odbył się Festiwal Nauki. Społeczność szkolna dołożyła starań, aby zdobyć wiedzę o wszechświecie. Zgodnie z tradycją festiwalu w szkole odbyły się pokazy, warsztaty, doświadczenia, ćwiczenia i działania proekologiczne, dzięki którym uczestnicy naukowego spotkania poznali tajniki przyrody, fizyki i astronomii. Zwieńczeniem kilkudniowych działań tradycyjnie już był Festiwal Nauki.
 
Czy miś koala potrafi spać bez przerwy przez 20 godzin w ciągu dobry? Czy stacja Antarktyda jest najzimniejszym punktem na Ziemi? Czy lasy Amazonii noszące nazwę zielonych lasów Ziemi produkują 20% całego tlenu? Czy kontynenty przemieszczają się w ciągu roku o 2 cm? Czy na wysokości 5100m.n.p.m. w Peru mieści się najwyżej położone miasto na świecie? To tylko niektóre z trudnych pytań, na które odpowiedzi poszukiwali uczestnicy Festiwalu Nauki w Grabowej. Społeczność szkolna przez wiele tygodni przygotowywała się do jednego z najważniejszych dni w szkolnym kalendarzu, który jest nie tylko prezentacją wiedzy i umiejętności uczniów, ale także działaniem szkoły w Grabowej na rzecz środowiska i lokalnej społeczności oraz promowaniem różnorodnych form zdobywania wiedzy.
 
„Za nami tydzień przygotowań do Festiwalu Nauki, który przebiegł pod hasłem „Tydzień dla Ziemi” i w którym działaliście prężnie na rzecz środowiska. Przez ostatnie dni odbyło się wiele spotkań proekologicznych, wystąpił teatrzyk dla młodszych grup, przyszedł czas pielęgnowania upraw ogrodowych i moment zasadzenia nowych roślin na terenie przyległym do szkoły. Dzisiejszy dzień i Festiwal Nauki jest ukoronowaniem ciężkiej pracy, jaką społeczność szkolna włożyła w tydzień poświęcony Ziemi” – powiedziała Marta Kurzak, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej dokonując oficjalnego otwarcia tegorocznego festiwalu.
 
Nauka to nieustanne dążenie do zdobywania i pogłębiania wiedzy oraz pobudzanie chęci odkrywania tego, co jeszcze nieodkryte. I choć we współczesnym świecie wydaje się, że w temacie fizyki, chemii, przyrody, geografii czy astronomii wszystko zostało już powiedziane nic bardziej mylnego. Uczniowie szkoły w Grabowej podczas Festiwalu Nauki odkryli przed uczestnikami wydarzenia wiele tajemnic, postawili też jednak wiele znaków zapytania.
 
Festiwal Nauki w Grabowej to nie tylko nauka, doświadczenia i warsztaty, ale także prezentacja umiejętności i zdolności uczniów, promocja młodych talentów i ich wiedzy. Krótkie pokazy naukowe budziły duże zainteresowanie zarówno młodzieży jak i najmłodszych uczniów szkoły oraz zaproszonych gości. Są to bardzo ważne elementy nauki, które pobudzają zainteresowanie w zakresie biologii, geografii, fizyki i chemii na każdym poziomie od szkoły podstawowej po uniwersytet. Fragmenty naukowe prezentowane podczas Festiwalu przeplatane były tańcem i śpiewem w wykonaniu najmłodszych uczestników wydarzenia. Po części prezentacyjnej i artystycznej grupy dzieci i młodzieży udały się do poszczególnych stanowisk przygotowanych przez uczniów najstarszych klas, aby zgłębić swoją wiedzę tematyczną przez udział w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.
 
„Wszystkie stanowiska przygotowane przez uczniów budzą duże zainteresowanie. Stoimy właśnie obok niemieckiej maszyny elektrostatycznej, które pokazuje w jaki sposób w myśl zasad elektrostatyki przeskakują elektrony i wytwarza się prąd. Obok stanowiska fizycznego znajduje się stanowisko biologiczne, które pokazuje jakie warunki muszą być spełnione, aby istniało życie” – wyjaśnia Sylwia Szwej – Wojnarowska, koordynator projektu Festiwal Nauki. „Kolejnym punktem naszej naukowej wędrówki jest stanowisko opowiadające o księżycu i innych planetach. Uczniowie samodzielnie wykonali pomoce naukowe m.in. plansze z fazami księżyca. Przedostatnie stanowisko naukowe przenosi nas do świata astronautów, opowiada o ich życiu i pracy, a na końcu naukowej ścieżki możemy udać się w podróż po układzie słonecznym. Dzieci mogą także obejrzeć niebo w ukrytym za kurtyną miniplanetarium” – dodaje Sylwia Szwej – Wojnarowska.
 
Festiwal Nauki został przygotowany i zorganizowany przez społeczność szkolną Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło sekretarz Gminy Łazy Ilony Pelon i Joanny Popczyk, kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ochrony Środowiska oraz Małgorzaty Czernek, prezes Stowarzyszenia „Mała Szkoła” w Rokitnie Szlacheckim. Podczas festiwalu zostały także ogłoszone wyniki konkursów ekologicznych.

24

KWI

2023

68

razy

czytano

49/302

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.