Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

15 lat klubowych dyskusji

Filtrowanie aktualności

data od

data do

15 lat klubowych dyskusji

Luty 2023 roku był szczególny dla Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. To w tym miesiącu minęło 15 lat klubowej działalności, podczas której nie milkły rozmowy o książkach i autorach całego świata. Projekt DKK zainicjowany przez Instytut Książki oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, niekoniecznie będąc jej znawcą czy krytykiem. W Bibliotece w Łazach osoby o wspólnych zainteresowaniach zapoznają się z nowymi autorami i wymieniają się opiniami na temat lektur w ostatnie czwartki każdego miesiąca. 23 lutego br. odbyło się 158 spotkanie klubowiczek, które do tej pory omówiły 148 książek. W jego trakcie omówiono historię nieustającej walki człowieka z naturą.

Urodzony w Kanadzie Alistair McLeod, jeden z najwybitniejszych prozaików XX wieku, powieściopisarz i nowelista napisał powieść pt. „Utracony dar słonej krwi”. Jego książka jest cyklem opowiadań poświęconym życiu szkockich i irlandzkich rodzin zamieszkujących nad Zatoką Świętego Wawrzyńca.

Autor przedstawił trudne życie górników i rybaków, ich ciężką pracę i nieustanną walkę z żywiołem na morzu i pod ziemią. Jednocześnie pokazał twardość i niezwykłą siłę kobiet, dla których tradycyjny model rodziny był najważniejszy. Jednak z czasem ich życie, tak jak świat, uległo zmianie. Kolejne dzieci opuszczały rodzinne gniazda i nie chciały żyć tak jak rodzice. Wyjeżdżały do dużych miast, które oferowały im lepsze życie. Porzucały urokliwe zakątki przyrody, rzadko odwiedzały rodziców i zrezygnowały z gromadki dzieci. Z dawnych obyczajów pozostała miłość do skrzypiec, irlandzkiej muzyki i rumu. Samotni rodzice pracowali do późnej starości, a gdy pozostało już tylko jedno, usiłowali trwać w chylącym się ku ruinie gospodarstwie lub trafiali do domu opieki. Czy starość w XXI wieku ma inne oblicze?

24

MAR

2023

265

razy

czytano

349/572

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.