Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

WYSZKUBEK czyli próba ocalenia tradycji od zapomnienia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

WYSZKUBEK czyli próba ocalenia tradycji od zapomnienia

Utworem Fryderyka Chopina pt. „Życzenie” w wykonaniu organizatorki wydarzenia radnej Anny Garbarczuk rozpoczęła się uroczystość pielęgnująca ludową tradycję wyszkubku, którego punktem kulminacyjnym był konkurs związany z darciem pierza. Udział w hucznym celebrowaniu staropolskiego święta będącego jednocześnie niecodzienną formą reaktywacji wspólnotowości wzięli parlamentarzyści, reprezentanci samorządów, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich. Do regionalnych tradycji w swoich wystąpieniach nawiązali m.in. Ilona Pelon, sekretarz Gminy Łazy, Ewa Malik, poseł na Sejm RP, Gabriel Dors, starosta Powiatu Zawierciańskiego oraz Dorota Dudziuk, przewodnicząca Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej.

Wyszkubek jest odchodzącą w zapomnienie tradycją spędzania wolnego czasu przez kobiety na terenach wiejskich. W czasach, gdy wieś tętniła życiem, a rolnictwo stanowiło nieodłączny element życia wiejskiej społeczności rodzaje rozrywek i spędzania wolnego czasu znacznie się różniły się od tych popularnych w obecnych czasach. Życie dawnej wsi wyznaczały pory roku i cykliczne prace w polu, a wiejskie wydarzenia miały charakter rodzinny, społeczny i religijny. W takim też klimacie 17 lutego 2023 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste świętowanie staropolskiego zwyczaju połączonego z darciem pierza. W dawnych czasach był to bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu przez małe lokalne społeczności, które przy śpiewie i rozmowach obdzierały ptasie pióra, a powstały w ten sposób puch przeznaczony był do szycia poduszek i pierzyn. Uczestnictwo w darciu pierza było znakiem przynależności do wspólnoty.

„Jestem mile zaskoczona, że tak licznie przybyliście państwo na tę uroczystość. To niewątpliwie jest dowód na to, że etos polskiej wsi i dziedzictwo kulturowe w aspekcie ludowym nie są państwu obojętne” – powitała licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia Anna Garbarczuk. „Wyszkubek jest to nasza bardzo cenna tradycja. Dawniej była to praca, dzisiaj z perspektywy historycznej patrzymy na wyszkubek z sentymentem. Pamięć i tożsamość niech będą dla nas drogowskazem czasów, w których witano nas chlebem i solą. Tym bardziej bardzo się cieszę, że możemy być tutaj razem i nie bez przyczyny rozpoczęłam nasze spotkanie utworem Fryderyka Chopina, ponieważ najwspanialsi artyści opierali swoją twórczość na elementach ludowych” – wyjaśniła Anna Garbarczuk.

Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach zamieniła się w wiejską izbę, w której zapanował staropolski klimat, a w powietrzu unosił się zapach regionalnych przysmaków i potraw. Gospodynie biorące udział w wydarzeniu korzystając z tradycyjnych rodzinnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie przygotowały w zaciszu swoich domów kulinarne specjały, które trafiły na biesiadne stoły. Dodatkowo gospodynie fantazyjnie przygotowały przestrzeń biesiadowania w stylu staropolskim, a stoły udekorowane zostały ręcznie wykonanymi ozdobami, szydełkowymi serwetami, wiosennymi palemkami oraz plecionymi koszami wypełnionymi specjałami lokalnej wiejskiej kuchni. W ramach spotkania z tradycją i kulturą ludową utworzony został również stół obfitości, który szybko zapełnił się domowymi produktami i wypiekami. Wśród nich nie zabrakło pajd chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz ostatkowych faworków i pączków.

Sala ośrodka kultury w Łazach pękała w szwach, a wypełniły ją po brzegi osoby, którym bliskie jest pielęgnowanie polskiej tradycji, zwyczajów i spuścizny narodowej. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się licznie zaproszeni goście oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, które były współorganizatorami uroczystości. Jednym z nieodłącznych elementów wyszkubkowego spotkania, którego nie mogło zabraknąć w Łazach było niewątpliwie darcie pierza. Scena przybrała wiejską scenerię, w której odbył się tradycyjny wyszkubek. Kobiety i dziewczynki ubrane w kolorowe, regionalne stroje zgromadziły się przy jednym stole, aby spędzić czas na darciu pierza. Międzypokoleniowa praca stanowiła doskonałą okazję do dyskusji o tradycji oraz refleksji na temat własnych korzeni. Próbę pielęgnowania staropolskiego zwyczaju podjęli również zaproszeni goście, którzy wzięli udział w konkursie oddzierania z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielania puchu i którzy w czasie pracy przy koszach wypełnionych pierzem wspominali swoje korzenie, rodzinne tradycje i wiejską tożsamość.

Dopełnieniem wydarzenia był program artystyczny z elementami pięknego folkloru i sztuki ludowej z udziałem dzieci ze Świetlicy Środowiskowej Gminy Łazy oraz przedstawicielek z Kół Gospodyń Wiejskich. Inscenizacje sceniczne pozwoliły publiczności poznać tradycję, gwarę i piękne stroje ludowe, które funkcjonowały na polskiej wsi jeszcze do niedawna. Uroczystość uświetnił występ kapeli ludowej „Swojaki” działającej przy KGW w Karlinie gm. Zawiercie.

14

MAR

2023

275

razy

czytano

421/627

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.