Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”

Filtrowanie aktualności

data od

data do

XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”

Na Stadionie Śląskim odbyła się XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”

16 września dokładnie o godzinie 16:00 przeglądem kulturalnym uczestników reprezentujących drużyny biorące udział w tegorocznej olimpiadzie rozpoczęła się XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Jest to jedno z największych wydarzeń sportowych adresowanych do seniorów, które już po raz czternasty organizuje Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach we współpracy z Gminą Łazy i Akademią Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów. Partnerem XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” jest Województwo Śląskie. W tym roku udział w olimpiadzie uczestniczyły 53 organizacje senioralne, z których w sportowej rywalizacji udział wzięło 687 zawodników. Olimpiadę poprowadził Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

„Czternaście lat temu rozpoczynaliśmy małymi lokalnymi zawodami sportowymi, którymi chcieliśmy pokazać, że senior też dużo potrafi. Dzisiaj możemy się śmiało powiedzieć, że olimpiada jest jednym z największych wydarzeń rangi międzynarodowej organizowanych o naszym kraju. Seniorzy, którzy każdego roku biorą w nim udział promują zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Tego rodzaju działaniami pokolenie 50+ uczy kształtowania u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało i sprawność fizyczną” – powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach. „Olimpiada to również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, dlatego w tym roku w organizację olimpiady zaangażowali się wolontariusze nie tylko z naszego uniwersytetu, ale także młodzież z klas mundurowych z ZS im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach. Olimpiada służy także integracji w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianiu więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy, ponieważ w tegorocznej olimpiadzie udział biorą przedstawiciele organizacji senioralnych z Ukrainy, Grecji, Austrii. Partnerem XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” jest Województwo Śląskie. Z pewnością wartością dodaną olimpiady obok rywalizacji sportowej oraz wielu aspektów społeczno- integracyjnych jest wzajemna życzliwość, chęć obcowania z drugim człowiekiem, dzielenie się z nim radością oraz zarażanie otoczenia uśmiechem, otwartością i miłością. I to wszystko jest” – dodała Krystyna Męcik, która wraz z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz burmistrzem Łaz Maciejem Kaczyńskim dokonała uroczystego otwarcia olimpiady.

Olimpiada seniorów trwająca na Stadionie Śląskim była wydarzeniem dwudniowym. W piątkowe popołudnie w godz. 16:00 - 21:00 odbył się Przegląd Kulturalny, w którym udział wzięły reprezentacje organizacji senioralnych uczestniczących w zawodach. W czasie trwania występów artystycznych seniorzy wzięli także udział w konferencji, a na zakończenie piątkowych atrakcji odbył się wieczorek integracyjny.
Sobota 17 września upłynęła pod znakiem sportowej rywalizacji uczestników IV Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiem na Start”. Zanim jednak zawodnicy pojawili się w poszczególnych sektorach olimpijskich dyscyplin wzięli udział w tradycyjnym przemarszu radosnego korowodu drużyn, w którym uczestnicy olimpiady przekazują pozytywną energię, łamią powszechnie panujące stereotypy i pokazują, że „nie tylko młody kocha zawody”. Oprócz tego zawodnicy przywożą z sobą kawałek swojej małej ojczyzny, prezentując jej kulturę, tradycje i obyczaje. Stroje ludowe i regionalne przyśpiewki, które towarzyszą radosnej, spontanicznej defiladzie dowodzą jak piękne regiony reprezentują zawodnicy i jak bardzo olimpiada łączy pokolenia i regiony.

W dalszej części ceremonii otwarcia olimpiady nastąpił podniosły moment zapalenia znicza. Ogień olimpijski tradycyjnie już wędrował międzypokoleniową sztafetą, aż dotarł do rąk profesora Jana Ślężyńskiego oraz Stelli Androulaki reprezentującej Grecję, którzy zapalili olimpijski znicz. Uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili również pamięć zmarłego w lutym olimpijczyka Józefa Zapędzkiego, mieszkańca Łaz, który przez wiele lat wchodził w skład międzynarodowej i międzypokoleniowej reprezentacji, która odpalała znicz olimpiady seniorów.

W trakcie przemarszu sztafety odśpiewany został hymn olimpijski, którego autorką jest słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Lidia Kałuzińska. Słowa okolicznościowego utworu: „Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” najlepiej oddają atmosferę Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Oficjalne rozpoczęcie olimpiady zakończyły wystąpienia zaproszonych gości, których powitała inicjatorka wydarzenia prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Męcik.

Od godziny 11:00 zawodnicy rywalizowali w konkurencjach sportowych. W tym roku były to: biegi, pływanie, pchnięcie kulą, łucznictwo, tenis stołowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, turniej boule. Dokładnie w samo południe seniorzy wzięli udział w konferencji pn. „Porozmawiajmy o zdrowiu, sporcie i turystyce”.

Ostatnim podniosłym momentem olimpiady było uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów, które rozpoczęło się o godz. 16:00. Na podium stanęli zawodnicy, którzy zajęli najwyższe miejsca w swoich konkurencjach. Niezwykłe emocje towarzyszyły ogłoszeniu wyników kwalifikacji drużynowej, w której najwyższe miejsca zajęli:
1 miejsce UTW Gliwice przy GWSP
2 miejsce UTW Łazy
3 miejsce Głos Seniora
Puchary reprezentantom zwycięskich drużyn wręczyli: Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach, Stella Androulaki, reprezentantka Grecji oraz Adrian Kała, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach. Podczas olimpiady wyłoniono również najstarszych zawodników zawodów. Byli to: Jan Stachow (93 lata) Głos Seniora Kraków, Zofia Gwoździewicz (90 lat) UTW Andrychów, Antonina Kawalec (90 lat) UTW Rzeszów. Puchary wręczył Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia „Manko” i Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego.

Każdego roku olimpiadzie towarzyszą prozdrowotne wydarzenia profilaktyczne, konferencje, spotkania, plenerowe warsztaty, panele dyskusyjne oraz występy artystyczne.

Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach we współpracy z Gminą Łazy i Akademią Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów.
Partnerem XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” jest Województwo Śląskie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wojewoda Śląski, Gmina Łazy, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Patronaty medialne sprawują: TVP3 Katowice, TVS, Dziennik Zachodni, Nasze.Miasto, Głos Seniora, Kurier Zawierciański, Gazeta Myszkowska oraz Echa Łaz.

Partnerami olimpiady zostali: Frater – Biuro Turystyczno – Pielgrzymkowe, Centrum Inicjatyw Lokalnych, COLFARM, Lasy Państwowe, PPUH „Dolomit” Kopalnia „Ząbkowice”, RDKU - Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego, NAT – Nadwiślańska Agencja Turystyczna, ARK – Agencja Pracy.

20

WRZ

2022

375

razy

czytano

456/574

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie: Na zdjęciu znajdują się ludzie na podium

Na zdjęciu znajdują się ludzie na podium

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.