Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

60-lat szkoły w Wysokiej

Filtrowanie aktualności

data od

data do

60-lat szkoły w Wysokiej

„Dary na swój prezent, na który nie można sobie zasłużyć, którego nie można sobie kupić, nie można go też ukryć. Nie jest on dany wszystkim w równej mierze, zawiera radość, ale nie jest pozbawiony bólu, zawiera śmiech i łzy, przemijanie i wzrastanie. Dar ten trzeba przyjmować z wdzięcznością dlatego, że jest darem naszego życia.”
 
Tymi pięknymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej rozpoczęli uroczystość 60-lecia powstania placówki. Dwudniowy jubileusz szkoły odbył się w dniach 9-10 września. Pierwszego dnia w placówce odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięła społeczność szkolna oraz zaproszeni goście i absolwenci. Drugi dzień jubileuszowego wydarzenia upłynął pod znakiem zlotu absolwentów szkoły, który połączony został z festynem szkolnym oraz dożynkami parafialnymi w Wysokiej.
 
„Proszę pani, proszę pani
Stała się rzecz niesłychana
Nasza szkoła ukochana
Wielkie święto ma od rana.
Już 60 lat istnieje
I się wcale nie starzeje
Dumnie stoi cały czas
I z ochotą uczy nas.
Setki ludzi już poznała
I tak samo ich żegnała
Gdy jej mury opuszczali
Ze wzruszenia aż płakali
Na jej święto dziś przybiegli
I tak samo się wzruszyli
Z kolegami się spotkali
Szkolne lata wspominali”
 
Jubileusz 60-lecia powstania szkoły w Wysokiej stał się wydarzeniem łączącym teraźniejszość z bogatą historią szkoły, która zawarta została w kronikach, dokumentach oraz opowiadaniach absolwentów Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci osób, które uczestniczyły w tej uroczystości. Był to czas wyjątkowy, pełen emocji oraz radosnych i wzruszających spotkań. Na uroczystości jubileuszowe przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, byli i obecni pracownicy, absolwenci i partnerzy szkoły.
Oficjalne obchody jubileuszowe rozpoczęła msza święta, po której nastąpił przemarsz do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia. O ważnych momentach historycznych podczas powitania gości przypomniała dyrektor szkoły Anna Makuch.
 
„Dziś możemy cieszyć się jubileuszem naszej szkoły w budynku przy ul. Mickiewicza, należy jednak podkreślić, że szkolnictwo w Wysokiej to 223 lata historii. Pierwsza szkoła z inicjatywy Gabriela Taszyckiego utworzona została w latach 1799 – 1801 w pałacu. W 1958 roku ruszyła budowa nowej szkoły. 29 stycznia 1962 roku do użytku dzieci oddano ten budynek, w którym się dzisiaj znajdujemy” – przypomina historię szkolnictwa w Wysokiej dyrektor Anna Makuch, która powitała zgromadzonych w sali gimnastycznej uczestników obchodów jubileuszowych. „Bardzo ważny dla naszej szkoły stał się rok 2012 rok, ponieważ właśnie w tym roku udało nam się nadać szkole imię patrona i sztandar. Dzięki staraniom szkolnej społeczności z pomocą władz samorządowych możemy dzisiaj, w 10 rocznicę tego wydarzenia, być dumni z własnej tożsamości. Szkoła jest dla nas naszą małą ojczyzną” – dodała Anna Makuch.
 
Do historii szkoły nawiązali także uczniowie szkoły, którzy wzięli udział w części artystycznej. Dzieci i młodzież zabrali obecnych na uroczystości gości w sentymentalną podróż w przeszłość, prezentując jednocześnie swoje umiejętności sceniczne. Nie zabrakło także akcentu sportowego, ponieważ szkoła w Wysokiej to kuźnia młodych talentów zarówno artystycznych jak i sportowych. Oprócz występów artystycznych uczniowie przygotowali ekspozycję zdjęć i dokumentów z minionych lat, gazetki, pamiątki i wystawy prac plastycznych.
 
Jubileusz Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej był doskonałą okazją do podziękowań, które dyrektor szkoły wręczyła zaproszonym gościom, wśród których nie zabrakło m.in. Burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego, radnego powiatowego i dyrektora MOK w Łazach Grzegorza Piłki, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łazach Dariusza Tabasa, prezesa zarządu PPUH "DOLOMIT" Kopalnia ”Ząbkowice” S.A. Janusza Kmiecika, wiceprezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego Beaty Szczygieł, sołtysa sołectwa Wiesiółka Henryka Ziai i sołtysa sołectwa Wysoka Henryka Sobieraja, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce Joanny Ziai. Zaproszeni goście ciepło i serdecznie wypowiadali się o placówce, gratulowali jubileuszu i podkreślali niezastąpioną rolę szkoły w środowisku lokalnym. Piątkowe uroczystości zakończył koncert Chóru Barka z Siewierza, który wystąpił pod batutą Grzegorza Kolasy. Narrację do koncertu chóru przygotowała Irena Kmiecik.
W sobotę na terenie szkoły odbył się festyn, który poprzedziły sołeckie uroczystości dożynkowe. Odbył się także zlot absolwentów szkoły.
 

13

WRZ

2022

371

razy

czytano

456/573

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.