Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Seniorzy na start

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Seniorzy na start

W dniach 16 – 17 września 2022 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się jedno z największych wydarzeń sportowych adresowanych do seniorów, którym jest XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. To już czternasty rok, który zapisuje kolejne karty historii. Na oczach wszystkich powstaje niepowtarzalny scenariusz, którego autorami są seniorzy z Polski i Europy pt. „TRZECI WIEK NA START”.

Olimpiada jest wydarzeniem rangi międzynarodowej, które stanowi promocję zdrowia i aktywnego spędzania wolnego czasu przez pokolenie 50+ i uczy kształtowania u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało i sprawność fizyczną. Olimpiada to również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, integracja w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianie więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy. Obok rywalizacji sportowej oraz wielu aspektów społeczno- integracyjnych na pierwszy plan wysuwa się wzajemna życzliwość, chęć obcowania z drugim człowiekiem, dzielenia się z nim radością oraz zarażanie otoczenia uśmiechem, otwartością i miłością.

Zbliżająca się wielkimi krokami wrześniowa olimpiada jest wydarzeniem dwudniowym. 16 września od godz. 16:00 do 21:00 odbędzie się Przegląd Kulturalny, w którym udział wezmą organizacje uczestniczące w zawodach. Seniorzy wezmą także udział w konferencji oraz wieczorku integracyjnym.

Sobota 17 września upłynie pod znakiem sportowej rywalizacji uczestników. Zanim jednak zawodnicy pojawią się w poszczególnych sektorach olimpijskich dyscyplin wezmą udział w tradycyjnym przemarszu radosnego korowodu drużyn, w którym uczestnicy olimpiady przekazują pozytywną energię, łamią powszechnie panujące stereotypy i pokazują, że „nie tylko młody kocha zawody”. Oprócz tego zawodnicy przywożą z sobą kawałek swojej małej ojczyzny, prezentując jej kulturę, tradycje i obyczaje. Stroje ludowe i regionalne przyśpiewki, które towarzyszą radosnej, spontanicznej defiladzie dowodzą jak piękne regiony reprezentują zawodnicy i jak bardzo olimpiada łączy pokolenia i regiony.

W dalszej części ceremonii otwarcia olimpiady nastąpi podniosły moment zapalenia znicza oraz odśpiewany zostanie hymn olimpijski, którego autorką jest słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Lidia Kałuzińska. Słowa okolicznościowego utworu: „Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” najlepiej oddają atmosferę Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Oficjalne rozpoczęcie olimpiady zakończą wystąpienia zaproszonych gości, których powita inicjatorka wydarzenia prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Męcik.

Od godziny 11:00 zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach sportowych. W tym roku są to: biegi, pływanie, pchnięcie kulą, łucznictwo, tenis stołowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, turniej boule. Dokładnie w samo południe seniorzy wezmą udział w konferencji pn. „Porozmawiajmy o zdrowiu, sporcie i turystyce”.  Ostatnim podniosłym momentem olimpiady będzie uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów, które rozpocznie się o godz. 16:00.

Każdego roku olimpiadzie towarzyszą prozdrowotne wydarzenia profilaktyczne, konferencje, spotkania, plenerowe warsztaty, panele dyskusyjne oraz występy artystyczne.

Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, a współorganizatorem Akademia Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów.

Partnerem XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” jest Województwo Śląskie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Województwo Śląskie, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wojewoda Śląski, Gmina Łazy, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Patronaty medialne sprawują: TVP3 Katowice, TVS, Dziennik Zachodni, Nasze.Miasto, Głos Seniora, Kurier Zawierciański, Gazeta Myszkowska oraz Echa Łaz.

Partnerami olimpiady zostali: Frater – Biuro Turystyczno – Pielgrzymkowe, Centrum Inicjatyw Lokalnych, COLFARM, Lasy Państwowe, PPUH „Dolomit” Kopalnia „Ząbkowice”, RDKU - Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego, NAT – Nadwiślańska Agencja Turystyczna, ARK – Agencja Pracy.

06

WRZ

2022

249

razy

czytano

460/574

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.