Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Jura bez barier.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jura bez barier.

W Gminie Łazy realizowany jest projekt dla osób niepełnosprawnych
Na skałach przy Pasiekach została zorganizowana inicjatywa pn. „Jura bez barier”, którą Związek Gmin Jurajskich realizuje w Gminie Łazy w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego pn. „Śląskie. Bez barier”. Zajęcia wspinaczki skałkowej adresowane są do osób niepełnosprawnych oraz do dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z różnego rodzaju aktywnościami jurajskimi.
Związek Gmin Jurajskich to jeden z siedmiu podmiotów, których przedstawiciele w czerwcu otrzymali symboliczne czeki na realizację zadań w ramach konkursu „Śląskie. Turystyka bez barier”. Związek Gmin Jurajskich otrzymał jedną z największych kwot czyli 116.000,00zł na realizację akcji pn. „Jura bez barier” adresowanej do osób niepełnosprawnych i zachęcającej do podejmowania nowych wyzwań i aktywnego spędzania wolnego czasu.
„W ramach projektu mamy zamiar przeszkolić ponad 100 osób niepełnosprawnych w zakresie wspinaczki skałkowej, które połączone zostaną z terenowymi eskapadami realizowanymi z GOPR-em. W tym celu w Gminie Łazy przygotowaliśmy skały dostosowane do wspinaczki osób niepełnosprawnych. Są to skały, które nigdy nie były wykorzystywane do celów wspinaczkowych, dlatego można powiedzieć, że te miejsca dostały drugie życie i stały się potrzebne. Prace rozpoczęliśmy od przygotowania terenu oraz ubezpieczenia skały, które polega na wyposażeniu skały w różnego rodzaju elementy asekuracyjne, aby można było bezpiecznie się wspinać. Drogi wspinaczkowe, które zostały tutaj poprowadzone mogą służyć zarówno osobom niepełnosprawnym jak i dzieciom, aby każdy kto chce zacząć przygodę ze wspinaczką mógł tutaj stawiać pierwsze kroki. Oprócz tego projekt zakłada szkolenia dla przewodników, którzy chcieliby prowadzić zajęcia dla osób niepełnosprawnych oraz wzbogacenie tablic dotyczących Szlaku Orlich Gniazd w treści napisane językiem braille’a” - powiedział Robert Nieroda, dyrektor Związku Gmin Jurajskich w Ogrodzieńcu. „Wspinaczka skałkowa jest to aktywność, której osoby biorące udział w projekcie nigdy nie próbowały ze względu na swoją niepełnosprawność. Projektem „Jura bez granic” pokazujemy, że to jest możliwe, gdy tylko przełamiemy bariery” – dodaje Robert Nieroda.
Jurajska inicjatywa to pierwsza tego rodzaju akcja na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, która ze względu na walory przyrodnicze oraz interesujące zabytki każdego roku przyciąga turystów z kraju i zagranicy. Jeszcze do niedawna dla wielu osób wiele miejsc i atrakcji było niedostępnych ze względu na bariery architektoniczne oraz mentalne. Projekt realizowany przez Związek Gmin Jurajskich w Gminie Łazy pokazał, że Jura Krakowsko – Częstochowska jest przyjazna także dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. W sierpniu odbyły się dwie akcje wspinaczkowo – szkoleniowe na skałkach w Pasiekach, podczas których po raz pierwszy osoby niepełnosprawne miały możliwość zasmakować emocji związanych ze wspinaczką skałkową.
„Nasi podopieczni bardzo chętnie próbują nowych aktywności i mimo swoich ograniczeń są bardzo chętni do podejmowania nowych wyzwań. Bardzo motywujące jest to, że osoby niepełnosprawne próbują przełamywać swoje ograniczenia i bariery. Podczas zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej dokładamy starań, aby nasi podopieczni przekraczali różnego rodzaju bariery. Dzisiaj mamy możliwość pokazania im, że potrafią jeszcze więcej. Takie działania sprawiają, że te osoby nabierają większej pewności siebie i zmieniają swoje nastawienie do świata, jeszcze chętniej podejmują nowe wyzwania i przełamują swój strach. Najważniejsze jest uwierzyć w siebie i ta akcja z pewnością temu służy” – powiedziała Mariola Knieja, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wojsławicach. „Projekt jak najbardziej jest potrzebny ponieważ uczestnicy poznają nowe formy terapii, aktywności i spędzania wolnego czasu. Osobom, które wzięły udział w projekcie bardzo podobało się zarówno szkolenie w zakresie wspinaczki skałkowej jak również przejażdżki terenami leśnymi, ponieważ ta przestrzeń przyrodnicza dla wielu z tych osób jest niedostępna ze względu na ich niepełnosprawność” – dodała Katarzyna Pałęga, pracownik rzemiosła artystycznego w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Łazach.
Do realizacji akcji pn. „Jura bez barier” Związek Gmin Jurajskich zaprosił GOPR, które czuwa nad bezpieczeństwem uczestników szkolenia oraz realizuje przejażdżki i wycieczki samochodami terenowymi po leśnych duktach.
„Naszym zadaniem jest zachęcenie osób niepełnosprawnych do wyjścia z domu i spróbowania nowych aktywności na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Zajęcia, które proponujemy realizowane są w oparciu o ostańce skalne. Ten teren został odkryty na nowo, specjalnie przygotowany i dostosowany do użytku dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami, ponieważ jest łatwo dostępny i znajduje się blisko drogi. To miejsce jest także idealne do rodzinnej wspinaczki skałkowej, dlatego maluszki mogą tutaj stawiać pierwsze kroki. GOPR, który jest partnerem tego projektu przede wszystkim zapewnia uczestnikom projektu bezpieczeństwo. Dodatkowo osoby niepełnosprawne mogą bliżej poznać sprzęt ratowniczy, którym dysponujemy oraz wziąć udział w wycieczkach po jurajskich szlakach” – powiedział Tomasz Motyl z Grupy Jurajskiej GOPR.
Szkoleniem uczestników projektów na skalnych ścianach zajmują się Instruktorzy Jurajscy „Wspinam się z mamą i tatą”.
„Naszą specjalnością jest szkolenie rodzin z dziećmi, ale z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do projektu adresowanego do osób niepełnosprawnych. Ta praca jest dla nas dużym wyzwaniem, ponieważ każdego kursanta należy traktować bardzo indywidualnie. Każda osoba potrzebuje wsparcia w pokonywaniu drogi wspinaczkowej, dlatego nie wystarczy instruktor, który asekuruje. W tego rodzaju szkoleniu koniecznie musi brać udział także drugi instruktor, który wspina się razem z uczestnikiem. Podjęcie tematu szkolenia osób niepełnosprawnych jest także dla nas wyjątkowe, jednak prowadząc zajęcia w ramach tego projektu zauważyliśmy, że współpraca z osobami niepełnosprawnymi przynosi wiele spontanicznej radości” – podkreślił Jakub Nieroda z grupy Instruktorzy Jurajscy.

02

WRZ

2022

301

razy

czytano

465/573

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.