Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English German French Italian
um@lazy.pl
32 67 294 22
Logo serwisu.

Gmina Łazy

Samorządowy portal internetowy

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Gminy Łazy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Aktualności

Senior Smart

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Senior Smart

„Senior sm@rt na start!” – pod tą nazwą w Bibliotece Publicznej w Łazach w 2021 roku zrealizowano szereg działań edukacyjnych, warsztatowych, oraz spotkanie szkoleniowe dla osób 60+.

 Wydarzenia te zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.

Projekt „Senior sm@rt na start!” powstał w odpowiedzi na zgłaszane potrzeby mieszkańców w zakresie poszerzania kompetencji cyfrowych. Zadanie objęło cykl warsztatów instruktażowych, podczas których omówione zostały zagadnienia dotyczące zasad obsługi sprzętu elektronicznego i fotograficznego, bezpiecznego korzystania z Internetu, formatowania, modyfikowania i publikowania zdjęć w Internecie oraz korzystania z katalogów on-line Biblioteki. Cykl zajęć rozpoczęto w lipcu warsztatami dotyczącymi obsługi sprzętów elektronicznych i cyberbezpieczeństwa: „Tablet w użyciu – nowy gadget dla seniora”, „Smartfon = sm@rt senior – czyli co może mój telefon”, „Senior nie da się nabrać – o bezpieczeństwie w Internecie”. W sierpniu wprowadziliśmy naszych kursantów w świat cyfrowej fotografii. Za sprawą warsztatów „Rozpocznij swoją foto-przygodę” i „O perspektywie w obiektywie" seniorzy poznali tajniki aparatów cyfrowych oraz najlepsze „triki” i sposoby wykonywania perfekcyjnych ujęć. We wrześniu, pozostając w tematyce fotografii, pogłębiliśmy wiedzę seniorów o umiejętności skanowania i digitalizacji zdjęć retro – a to za sprawą warsztatów „Przeszłość w przyszłości” i „Retro zdjęcia – pamiątka z dawnych lat” . W tej części seniorzy pochylali się nad starymi rodzinnymi fotografiami i tworzyli ich cyfrowe kolaże. Z kolei w październiku odbyło się spotkanie warsztatowe „Roboty nie tylko kuchenne – czyli słów kilka o programowaniu”, podczas którego wprowadzono uczestników w świat robotyki i programowania z wykorzystaniem tabletów i robotów Photon oraz zrealizowano zajęcia „Biblioteka w Sieci” dotyczące korzystania z elektronicznego katalogu Biblioteki Publicznej w Łazach. Wszystkie zajęcia warsztatowe odbyły się dla dwóch 10-osobowych grup uczestników. Finałem działań projektowych było spotkanie szkoleniowe pod nazwą „Z technologią za pan brat – wirtualnie i realnie aktywni”, które zrealizowano w grudniu. Podczas spotkania uczestnicy poznali tajniki drukarek 3D, dowiedzieli się że Internet to także źródło inspiracji w poszukiwaniu nowych zainteresowań i sposobów kreatywnie spędzonego czasu – tę część poprowadził Paweł Kolarzyk – specjalista do spraw medycznych i drukarek 3D. Spotkanie szkoleniowe zostało poszerzone o treści dotyczące zdrowego żywienia i aktywności w wieku emerytalnym – tę część poprowadziła Emilia Kolarzyk – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 19 wydarzeniach zrealizowanych w ramach projektu „Senior sm@rt na start!” wzięło udział łącznie 171 uczestników. Za sprawą cyklu warsztatów i spotkania szkoleniowego rozszerzona została oferta Biblioteki o bogaty zakres usług i wsparcia dla osób szczególnie narażonych na cyfrowe wykluczenie.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Anna Wilk

Senior na mecie 1 .jpg Senior na mecie 3.jpg

09

KWI

2022

239

razy

czytano

500/501

Gmina Łazy

Przydatne linki

Logo serwisu.

Dane urzędu

Gmina Łazy
42-450 Łazy
ul. Traugutta 15
woj. Śląskie
um@lazy.pl

Logo serwisu.

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 13:30
Logo serwisu.

O gminie

Gmina Łazy
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.